Kardiochirurgovia zachránili život Vranovčana po tom, ako mu zrekonštruovali aortálnu chlopňu a zabezpečili ju aj špeciálnym „na mieru šitým“ prstencom. Na Slovensku ide o prvý takýto druh operácie.
KOŠICE. Štyridsaťtriročný Pavol Pavúr z Vranova nad Topľou sa v októbri po druhý raz narodil. Vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chôrob podstúpil jedinečnú operáciu.
Počas sedemhodinového zákroku mu operatéri z Kliniky srdcovej chirurgie zrekonštruovali poškodenú aortálnu chlopňu tak, že jej chorú časť nahradili cievnou protézou aj neobyčajným typom rekonštrukcie aortálnej chlopne.
Po prvý raz použili špeciálny otvorený prstenec, ktorý zabezpečuje, aby sa časť chlopne – takzvaný koreň – ďalej nerozširoval a nepoškodil. Neuzavretosť prstenca umožňuje, že ho môžu lekári aplikovať presne na mieru pacientovej chlopne, čo zvyšuje úspešnosť operácie.
Situáciu kardiochirurgom sťažoval fakt, že Pavol trpel okrem nedomykavej chlopne ďalšou diagnózou. Hrozilo, že sa mu roztrhne hlavná aortálna tepna a nastane nekontrolovateľné krvácanie. Operácia sa napriek týmto rizikám podarila.
Úsmev na tvári
Pavol hovorí, že nikdy nepociťoval zdravotné ťažkosti. V jeden októbrový deň mu prišlo po príchode domov zle, nevedel sa nadýchnuť, začalo ho tlačiť pri srdci. Ťažkosti neprechádzali, preto ho manželka odviezla na pohotovosť. Nasledovala hospitalizácia vo Vranove a prevoz do Košíc.
„Lekári mi povedali, že môžu vykonať nový typ operácie. Mal som trochu obavy, ale veril som im. Od zákroku prešlo vyše mesiaca a cítim sa veľmi dobre. Ešte neviem, čo ďalej s mojou prácou, lekári mi neodporúčajú vrátiť sa k mojej profesii - stavbárčine. Čo viac povedať? Dôležité je, že som v poriadku. Som rád, že žijem,“ dodáva s optimistickým úsmevom na tvári otec troch detí.
Náročná operácia s výhodami
Prednosta kliniky srdcovej chirurgie kardioústavu František Sabol vysvetľuje, že zákrok je náročný, ale prináša výhody.
Rekonštrukcia aortálnej chlopne umožňuje plnohodnotnejší život pacientov v porovnaní s ďalšími typmi operácií, keď sa chlopňa nahrádza mechanickou alebo biologickou protézou.
„Biologická náhrada chlopne po niekoľkých rokov degeneruje, u mladých ľudí už do piatich rokov. Pacient preto musí opäť podstúpiť operáciu. Mechanická chlopňa by mala mať doživotnú trvanlivosť, ale pacient musí do konca života brať antikoagulačnú liečbu, teda liečbu na riedenie krvi.“
Predchádza sa tak riziku vzniku trombu, teda krvnej zrazeniny, ktorá môže spôsobiť napríklad mozgovú príhodu. Na správne nastavenie liečby sú potrebné pravidelné kontroly u lekára.
Okrem otvoreného prstenca u tohto pacienta použili v kardioústave v ďalších ôsmich prípadoch prstence, ktoré sa v inom slovenskom ústave nevyužívajú.
V Českej republike sa takto moderne operuje na dvoch pracoviskách. Nová metóda je vhodná najmä pre mladších ľudí vo veku do 55 rokov, aktívnych ľudí alebo ženy,
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári