Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Zámer založiť v košickej zoologickej záhrade chov netradičného a doteraz nechovaného druhu kopytníka takina indického sa hneď na úvod trochu skomplikoval. Až z Helsínk putovala do Košíc samica s poslaním stať sa zakladateľkou rodu. Ušla však z ohradeného výbehu, zamestnanci zoo ju hľadajú v rozsiahlom lesnom areáli záhrady.
KOŠICE. Turovité zviera z oblasti Ázie sa dlho nezabývalo. A to sa na jeho príchod zoo patrične pripravila.
Podľa odporúčaní odborníkov by ho pred útekom malo zastaviť ohradenie do výšky 1,80 metra, ale ako sa ukázalo, zdolať dokáže aj oveľa vyššie. Aj mohutná konštrukcia, ktorá má výšku 2,20 metra, nebola prekážkou.
„Takina sme doviezli v piatok minulý týždeň a umiestnili sme ho do výbehu. Ešte v sobotu ráno bolo všetko v poriadku. Ošetrovateľ nového zverenca nakŕmil a zdalo sa, že sa mu na novom pôsobisku páči. Išiel sa venovať iným zvieratám. O to väčšie prekvapenie zažil koordinátor chovu, ktorý k novému obyvateľovi viedol veterinárneho lekára, aby zhodnotil jeho zdravotný stav i kondíciu. Nebolo však koho obdivovať či vyšetrovať. Za oplotením nikoho nenašli,“ informoval riaditeľ Erich Kočner o udalosti, ktorá postavila na nohy nielen celú zoo, ale aj políciu.
Vracia sa do Indie?
Kde sa zviera momentálne nachádza, nevie momentálne nikto. Je zrejme niekde v areáli, ktorý má však takmer 300 ha. Je to otvorené priestranstvo a cez poškodené oplotenie mohlo ľahko uniknúť.
Vysokohorský kopytník sa môže dostať do voľného prostredia Volovských vrchov. Jeho pôvodný biotop je vo výške od dvoch do štyritisíc metrov, v zime schádza do nižších polôh. Môže sa tu cítiť ako doma. Nič mu podľa zoológov nehrozí. Je to pre neho prirodzené prostredie.
Ako uviedol riaditeľ, v spolupráci s políciou a poľovníckymi združeniami sa pokúšajú takina lokalizovať, aby ho mohli chytiť. Pomôcť by mohli turisti či cyklisti, ktorí by ho mohli zazrieť niekde v blízkosti zoo.
„Boli by sme vďační, keby nás ľudia informovali, o ostatné sa postaráme. Skôr sa spoliehame na to, že ho nájdeme podľa stôp v snehu. Neteší nás to a vzniknutú situáciu riešime. Máme vyhlásenú pohotovosť. Neúspešný bol aj psovod. Jeho pes stratil stopu pri výbehu zubrov. Nie je to šelma, takže sa ľudia nemusia obávať, ale nemali by sa pokúšať dostať sa do tesnej blízkosti. To nech nechajú na nás. Musíme sa s tým popasovať.“
Ako kamzík
Takin sa podobá na losa, aj samica má rohy, môže pripomínať malého zubra, či koňa. Skáče po skalách ako kamzík. Zviera je vysoké približne meter dvadsať a váži okolo 120 až 140 kilogramov.
Práve tento druh sa z pôvodných biotopov ohrozených klimatickými zmenami vytráca a zoologické záhrady majú byť ich útočiskom. Vo voľnej prírode žije okolo 3-tisíc exemplárov.
Čo robiť, ak stretnete takina
Zoo v tejto súvislosti žiada o pomoc a spoluprácu pri hľadaní strateného takina.
Ak zbadáte pre našu oblasť netypické zviera, postupujte nasledovne:
Zachovajte pokoj, zviera neplašte, ani sa k nemu nepribližujte na vzdialenosť menšiu ako 15 metrov.
Ak ho zočíte blízko záhrad alebo dvorov, snažte sa ho nalákať na seno, granuly, či zeleninu do uzavretého priestoru (stodola, garáž a podobne) alebo okamžite kontaktujte pracovníkov zoo.
Kontaktné čísla sú 0948 170 022, 0948 170 011 a 0905 271 259, pevné linky 055/7968 011 a 055/7968 022.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári