KOŠICE. Podľa právnika Tomka sa v zákone o rodine píše, že základné právo a povinnosť vychovávať dieťa majú jeho rodičia.
Výchova prechádza na iné osoby vrátane ďalších rodinných príslušníkov až v prípade, keď sa o dieťa rodičia nezaujímajú a to zanedbávaním povinnej výživy, týraním alebo zneužívaním.
Ak sa dieťa zverí napr. starému rodičovi, ide už o formu náhradnej starostlivosti, ktorá nastáva v prípade, ak tú riadnu nemôže rodič zabezpečiť.
Súd by mal v takom prípade rozhodnúť, aké riešenie je v najlepšom záujme dieťaťa a zároveň prihliadnuť aj na jeho názor.
Pripustil, že na Slovensku sa nestáva často, aby sa o dieťa starala babka, no on sám už vo svojej právnickej praxi zažil aj takéto prípady.
Lacková: Dieťa nie je ničí majetok
Prezidentka OZ Rada pre práva dieťaťa na Slovensku Zdenka Lacková si myslí, že ak má otec záujem o dieťa, nie je dôvod, aby mu bolo nielenže odobraté, ale aby sa s ním nemohol ani stretávať.
„S prípadom sme sa oboznámili a podľa našich predbežných zistení existuje dôvod, aby sme vstúpili do konania ako vedľajší účastník.
"Podľa predbežných informácií máme dôvodné podozrenie, že v tomto prípade ide o systémové týranie dieťaťa, tak ako ho definuje komisia Rady Európy a ktorého podstatou je nesprávny úradný postup. Preto budeme k veci pristupovať aj z tohto hľadiska."
Každé dieťa má svoje práva zakotvené v medzinárodnom dohovore o právach dieťa a my chceme obhajovať tieto práva. SR sa zaviazala ich dodržiavať, zákony musia platiť pre každého. Dieťa predsa nie je majetok, s ktorým sa obchoduje na burze,“ povedala nám.
Rodina Rezešovcov dostala článok k nahliadnutiu, k jeho obsahu sa rozhodla nevyjadrovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári