Okrem zvýšenia platov by učitelia privítali odbremenenie od prehnanej byrokracie, legislatívne opatrenia na zabezpečenie zvyšovania financií do školstva, posilnenie právomoci a postavenie učiteľa v spoločnosti i vo vzťahoch k žiakom.
KOŠICE/PREŠOV. V Košickom kraji podľa informácií krajských odborových funkcionárov školstva Ingrid Gamčíkovej a Ľuboša Kvašňáka nezačala na výzvu bratislavských stredných škôl štrajkovať žiadna materská, základná ani stredná škola.
„Ani nám žiadna škola nehlásila, že pokračuje v štrajku,“ odpovedala na otázku agentúry SITA prednostka Krajského školského úradu Košice Anna Račková.
Podľa vyjadrenia Gamčíkovej z rozhodnutia prerušiť štrajk boli najviac sklamané školy v Košiciach, ktoré boli odhodlané štrajkovať celý týždeň, a rovnako aj niektoré veľké školy v okrese Košice-okolie.
Učiteľom chýbajú informácie
„Naši učitelia sú sklamaní, lebo zatiaľ nemáme od našich odborárskych funkcionárov žiadne relevantné informácie, prečo bol štrajk prerušený. Uvidíme, čo prinesú ďalšie rokovania,“ povedal dnes v rozhovore pre agentúru SITA Róbert Schwarcz, riaditeľ ZŠ J. Urbana na Jenisejskej ulici v Košiciach.
Ako uviedol, učitelia očakávajú, že im to funkcionári hodnoverne zdôvodnia. Podľa jeho názoru by zvýšenie platov učiteľov o päť percent len vykompenzovalo nárast inflácie.
„Učitelia by privítali systémové opatrenia, riešiace zvyšovanie financií do školstva, ale aj nefinančné opatrenia vrátane legislatívnych, ktoré by posilnili právomoci a postavenie učiteľov v spoločnosti, aj vo vzťahu k žiakom a rodičom,“ povedal Schwarcz.
Dodal, že treba prijať aj opatrenia, ktoré odbremenia učiteľov od prehnanej byrokracie.
Mimo štrajku aj Prešovský kraj
Podľa odborárov v Prešovskom kraji už dnes neštrajkovali žiadne školy. Odboroví predáci nemajú informácie o tom, že by na niektorých školách učitelia vyjadrovali svoju nespokojnosť s prerušením štrajku nejakou inou verejnou formou.
Agentúre SITA to potvrdila predsedníčka Krajskej rady Združenia základného školstva v Prešovskom kraji Darina Nagyová.
Osobne sa stretla s námietkami pedagogických pracovníkov, že štrajk bol predčasne ukončený. Ale ich reakcie neboli agresívne.
„Učitelia boli skôr zmätení, reagovali emotívne lebo nevedeli, čo sa deje. Po večernej relácii v televízii mi chodili samé pozitívne reakcie od našich ľudí z kraja. Učitelia sa hlavne pýtajú, čo sa deje, prečo odborové vedenie takto konalo. V podstate ani ja som to nevedela, kým som vo štvrtok neprišla na zasadnutie Rady školských odborov do Bratislavy,“ povedala odborárka.
Nagyová je presvedčená, že dôveru medzi školskými zamestnancami nestratila, nemá pocit, že by učitelia nesúhlasili s ich politikou. Chýbali im však informácie.
Nagyová odmieta vyhlásenia typu, že na niektorých školách chcú bojkotovať maturity. „Nevylučujem, že štrajk nebude ešte pokračovať. Ale v žiadnom prípade to nechceme riešiť na úkor žiakov. Rozhodne nebudeme narúšať priebeh príprav a samotné konanie maturitných skúšok a Monitoru 9 na školách. Skutočne by sme tým žiakom iba ublížili,“ vyjadrila sa odborárka.
V Prešovskom kraji sa v pondelok zapojilo do štrajku okolo 70 percent základných a materských škôl a vyše 65 percent stredných škôl. Počty štrajkujúcich škôl v utorok a v stredu sa iba mierne znížili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári