Nezamestnaný muž so stredným vzdelaním, bez rodiny, vo veku od 20-39 rokov. To sú charakteristické črty osôb, ktoré sa vlani najčastejšie snažili siahnuť si na život.
KOŠICE. „Mám vás rád,“ písal SMS blízkym mladý muž z východu, ktorý sa rozhodol skoncovať so svojím životom. Väčšina ľudí však volí tradičnejšie listy. Lúčia sa v nich, popisujú dôvody, prečo chceli odísť z tohto sveta.
Minulý rok nesie v košickej župe smutnú štatistiku za dva predchádzajúce. O samovraždu sa v porovnaní s dvomi predchádzajúcim rokmi vlani pokúsilo najviac ľudí.
Kým v roku 2009 si chcelo siahnuť na život 138 osôb, o rok neskôr to bolo o šesť viac a vlani 176 ľudí. O samovraždu sa pokúsili najmä muži vo veku 20-39 rokov. Údaje sú z Národného centra zdravotníckych informácií.
Počet takzvaných dokonaných samovrážd, ktoré sa končia smrťou, je v porovnaní s pokusmi nižší. Pred tromi rokmi samovražedný zámer vyšiel 66 ľuďom, v roku 2010 ich bolo 61 a vlani 52. Svoj život ukončili vlastnou rukou väčšinou muži vo veku nad 59 rokov.
Kritický rok 2003
Niekoľkoročnému výskumu suicidality sa venuje psychiatrička Aneta Bednářová z II. psychiatrickej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura. Zároveň je odbornou asistentkou na Lekárskej fakulte Univerzity P. J. Šafárika.
Čísla za Košický kraj síce ukazujú, že počet samovrážd v posledných troch rokoch stúpol, podľa lekárky však nemožno s istotou potvrdiť dlhodobo stúpajúci trend.
„Ak si pozrieme štatistiky za posledné roky v Košiciach, najkritickejším bol rok 2003, kedy bolo asi najviac samovražedných pokusov. Tieto štatistiky zvyčajne oscilujú, zvýšený výskyt sa vracia v periódach.“
Správa o samovraždách a samovražedných pokusoch za rok 2011, ktorú vydáva národné centrum, tiež potvrdzuje, že štatistiky nestúpajú každým rokom, ale majú kolísavý trend.
Jednoznačnejší je podľa odborníčky z roka na rok vyšší výskyt psychických ochorení. Bednářová to pripisuje väčšiemu náporu stresu na ľudskú osobnosť, lepšej diagnostike i väčšej osvete.
Ľudia vyhľadávajú pomoc psychológa či psychiatra častejšie ako v minulosti. Okolie pacienta niekedy ani netuší, že je jedinec v psychiatrickej starostlivosti.
Psychika a kríza
Samovraždou chce človek buď skoncovať so životom alebo upútať pozornosť. Ak ide o signály, málokedy sa stáva, že človek sa zabije vlastnou rukou. „Tieto pokusy majú demonštratívny charakter, majú upozorniť okolie na jeho problémy.“ U týchto pacientov sa pokusy opakujú.
Ľudia si najčastejšie siahajú na život kvôli depresívnym poruchám a psychickým problémom. Významne na človeka vplýva prehlbujúca sa ekonomická kríza.
„Choroba si nevyberá a aj inteligentní ľudia v dôsledku stresu, záťaže a finančnej neistoty, stratou zamestnania a neschopnosťou splácať úvery trpia psychickými problémami.“
Prevládajú u mužov v strednom veku. Väčšinou ide o skratové konanie, kedy dotyčný nevidí inú možnosť, ako ukončiť svoj život.
Kombinácia liekov a alkoholu
S myšlienkou skoncovať so životom sa pohrávajú aj ľudia okolo šesťdesiatky. Príčin je viacero - odchádzajú do dôchodku, zomrie im životný partner, majú ekonomické problémy, trpia na nevyliečiteľné, napr. onkologické ochorenia.
K samovraždám inklinujú aj ťažkí alkoholici. Neschopnosť riešiť svoju závislosť najmä muži riešia obesením alebo kombinovaním alkoholu s farmaceutikami.
„Zvyčajne býva požitie alkoholu a liekov náhodné, ale evidujeme aj prípady zámernej kombinácie.“
Košický kraj
Samovraždy
2011 2010 2009
Košice a okolie 25 26 27
Michalovce 1 5 3
Trebišov 4 6 12
Spišská Nová Ves 14 13 12
Zdroj: Národné centrum zdravotníckych informácií
Košický kraj
Pokusy o samovraždy
2011 2010 2009
Košice a okolie 65 54 56
Michalovce 37 18 17
Trebišov 57 49 44
Spiššká Nová Ves 4 7 7
Zdroj: Národné centrum zdravotníckych informácií
Fakty
Najčastejšie sa ľudia obesia
Celosvetové štatistiky ukazujú, že ženy sa pokúšajú o samovraždu trikrát častejšie ako muži. Výskumy doktorky Bednářovej ukazujú odlišné údaje. Ženské a mužské pohlavie je v snahe siahnuť si na život v pomere päťdesiat na päťdesiat.
Vo svete tiež platí, že u mužov sú štyrikrát častejšie dokonané samovraždy ako u žien. Na Slovensku je tento pomer vyšší. Na jednu ženu pripadajú siedmi muži.
Najčastejšou voľbou ako ukončiť svoj život je u oboch pohlaví obesenie. Muži si volia strelnú zbraň, ženy zase skok z výšky.
Najviac samovrážd sa stalo v júni. Z dní dominuje noc z nedele na pondelok medzi 22. až 7. hodinou.
kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári