Odpratať nefunkčný stánok ale môže trvať aj mesiace.
KOŠICE. Stánky s novinami, lístkami na MHD a cigaretami boli kedysi takmer na každom rohu. Dnes sa uživia len tie na frekventovaných miestach. Zákon o pevných cenách cigariet, prijatý pred ôsmimi rokmi, značne oklieštil ich zárobky.
„Kým na cigaretách neboli kolkové známky, najlacnejšie cigarety boli v predajných stánkoch. Od okamihu, kedy je predajná cena na kolku, sú rovnaké ceny cigariet na stánkoch, čerpacích staniciach, potravinách či v reštauráciách. Je síce pravdou, že ceny cigariet stúpajú, avšak zvyšuje sa len spotrebná daň - odvod štátu. Základná cena, z ktorej je vypočítavaná marža, stále klesá. Tržby za tlač nám medziročne stále klesajú. Pri prevádzkovaní stánku je treba uhradiť nájom za pozemok čo je cca 100 eur, mzda predavačky s odvodmi je cca 600 - 700 eur. Okrem toho sú tu ešte režijné náklady ako sú elektrina 40 eur mesačne, poplatok za odvoz smetí, telefón, poistenie stánku a zásob a iné. Ak nám za týchto podmienok vychádza efektivita v záporných číslach, neostáva nám nič iné len stánok ponúknuť do nájmu alebo ho zatvoriť,“ hovorí Vojtech Hintoš, konateľ spoločnosti Kapa press, ktorá vlastní a prevádzkuje v Košiciach 42 predajných stánkov.
Opustené stánky prekážajú niektorým občanom. „Kazia dojem z našich krásnych Košíc. Ako máme oslavovať budúci rok ako hlavné mesto kultúry, keď si nevieme poradiť s takýmito vecami? Stánky môžu byť aj nebezpečné, lebo sú terčom vandalov a stretávajú sa pri nich rôzni asociáli. A kde sú bezdomovci, tam je aj špina,“ vysvetľuje pani Oľga Rodziňáková.
Stánok odpracú za 2 – 3 mesiace
Hovorkyňa magistrátu Martina Urik Viktorínová vysvetľuje, že mesto neeviduje počty prázdnych stánkov.
„Mesto koná vo veci prázdnych stánkov v prípade, že sa nachádzajú na mestských pozemkoch. Vyzýva vlastníkov stánkov na ich odstránenie, respektíve žaluje súdnou cestou na vypratanie pozemku alebo dáva podnet na stavebný úrad.“
Už pri uzatváraní zmluvy na prenájom pozemku pre novinový stánok je nájomca oboznámený s tým, že po ukončení zmluvného vzťahu musí odovzdať pozemok v pôvodnom stave.
„V prípade, že tak neurobí v určenej lehote, je povinný zaplatiť mestu pokutu a mesto je oprávnené stánok odstrániť a pozemok dať do pôvodného stavu.“
To potvrdzuje aj Vojtech Hintoš. „Toho času máme zatvorené 4 stánky. Boli v prenájme, ale nájomcovia ich z dôvodu neefektivity vrátili. V prípade, že nám takýto stánok súkromník vráti, stánok odstránime a miesto vrátime do pôvodného stavu. Odstránené stánky ponúkame na predaj.“
Ľudia ich potom používajú napríklad na náradie do záhrad a na stavby.
Jednou z možností, ako využiť staré novinové stánky je prerobiť ich na malé predajne iného tovaru. V Košiciach sa ujali rôzne prevádzky rýchleho občerstvenia.
Aj pani Ľubica, predavačka zo stánku pečiva pri amfiteátri hovorí, že takýto obchodík sa uživí.
„No ale škoda, že miznú novinové stánky, lebo ľudia si už ani nemajú kde kúpiť lístky na autobus.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári