Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 19. august, 2022 | Meniny má Lýdia

Košice majú prísť o 14,5 milióna eur pre kauzu z čias Schustera

Po dvojmiliardových dlhoch z čias Rudolfa Schustera hrozí, že mesto bude platiť rekordné odškodné.

Pochod na Strelingstav – 1995. Policajti a radní išli robiť poriadky.Pochod na Strelingstav – 1995. Policajti a radní išli robiť poriadky. (Zdroj: Judita Čermáková)

Po dvojmiliardových dlhoch z čias primátorovania Rudolfa Schustera, ktoré budú Košice splácať ešte dlhé roky, číha na mesto historicky rekordné odškodné. Reálne hrozí, že čoskoro bude musieť podľa verdiktu súdu zaplatiť za prehratý spor 14,5 milióna eur (437 miliónov korún).

KOŠICE. Mesto nemá peniaze. Už zdražilo cestovné, školné, sociálne služby a naposledy aj dane z nehnuteľností, ktorých zvýšenie prinesie 4 milióny eur.

A to musí ešte kvôli memorandu s vládou budúci rok ušetriť 5 percent výdavkov na mzdy a 10 percent na tovary a služby.

Len čo rozpočet horko-ťažko zaplátali, schyľuje sa k takej „šupe“ pre kasu mesta, že mu hrozí kolaps.

V už 15-ročnom súdnom spore v kauze Strelingstav ešte z čias primátora Rudolfa Schustera by malo zaplatiť 14,5 milióna eur. To by bolo historicky rekordné odškodné Košíc.

Raši si to nevie ani predstaviť

„Pre mesto smutné rozuzlenie môže prísť už v najbližších mesiacoch. Zrejme sa tým budúci rok budeme musieť zaoberať. Neviem si predstaviť, ako to vyriešime, z čoho to mesto zaplatí, lebo toľko peňazí nemá,“ informoval primátor Richard Raši (Smer, na snímke) v pondelok poslancov.

„Každé vedenie mesta podávalo odvolania, návrh na obnovu konania i ústavnú sťažnosť, ale bolo právoplatne rozhodnuté, že mesto v minulosti pochybilo a škodu spôsobilo. Už sa nemáme kam odvolávať. Už sa vedie len spor o výšku náhrady škody,“ vysvetlil Raši.

Zo 772-tisíc eur 20 miliónov

Žalobcom je britská firma Waltz Properties Limited, ktorú zastupuje J&T. Žalované odškodné bolo najprv 772-tisíc eur. Neskôr 5,7 milióna eur s 20% úrokom z omeškania (1998). Potom 13,7 milióna eur plus úroky (2004). Nakoniec 20,7 milióna.

Mesto to spochybňovalo ako špekulatívnu pohľadávku. Súd určil znalca, aby stanovil sumu.

„Vyčíslil ušlý zisk od roku 1995 do 31. 5. 2004 na 14,5 milióna eur, z toho 9,3 milióna ako úroky z omeškania,“ povedal Raši v pondelok na mestskom zastupiteľstve.

Mesto ešte požiadalo žilinský ústav súdneho inžinierstva, aby vyhotovil oponentský posudok. „Je v trošku nižšom intervale,“ dodal primátor, sumu neprezradil.

Ešte sa skúsia dohodnúť

„Požiadali sme súd, aby 90 dní nekonal, protistrana súhlasila. Počas odkladu skúsime rokovať s protistranou, aby sme potenciálnu prehru čo najviac redukovali. Otázne je, či budú ochotní sa mimosúdne dohodnúť na nižšej sume a splátkach. Majú všetky karty v rukách.“

Raši vraví, že zaplatiť 14 miliónov naraz mesto nevie. „Malinovského kasárne takú hodnotu nemajú, ani iné mestské budovy. A Mestské lesy púšťať nechceme. Nemáme zatiaľ riešenie.“

Na margo vyvodenia osobnej zodpovednosti Schustera (na snímke) za škodu mesta a vymáhania jej náhrady Raši reagoval, že ak by to bolo možné, za 15 rokov by už predchádzajúce vedenia mesta konali.

Kauza Strelingstav

Pätnásťročný spor finišuje

Ide o žalobu spoločnosti Strelingstav voči mestu o náhradu škody pre neplatné odstúpenie od zmluvy z roku 1994. Zmluva bola uzavretá za primátora Rudolfa Bauera (KDH). Podľa nej mal Strelingstav robiť opravy a údržbu komunikácií.

V roku 1995 mesto na čele s primátorom Rudolfom Schusterom (nezávislý, neskôr SOP) od zmluvy jednostranne odstúpilo údajne pre nespokojnosť s kvalitou služieb. Do firmy napochodovali mestskí policajti so psami, riaditeľ magistrátu Gabriel Fischer a hlavný kontrolór Ľudovít Priester (snímka na titulnej strane). Vymenili zámky, odňali prenajaté mechanizmy.

Šéf Strelingstavu Ján Struk reagoval, že je to banditizmus, mafiánstvo a znemožnili mu podnikať. Schuster to obhajoval využitím dovolenej svojpomoci podľa Občianskeho zákonníka.

Strelingstav zažaloval mesto v roku 1997. Pohľadávku postúpil na AGW Holding. Nakoniec skončila v rukách neznámej londýnskej firmy Waltz Properties Limited. Tá sa zlúčila so Strelingstavom a je jeho právnym nástupcom.

Waltz je vraj len klientom J&T banky. Práve zástupcovia tejto finančnej skupiny však s mestom vyjednávali o mimosúdnom urovnaní. Chceli hotovosť (sumu i spustili), časť lesov či Malinovského kasárne. Exprimátor František Knapík (KDH) odmietol nároky ako prehnané.

jav

Ján Süli: Nezodpovedný Schuster

Staromestský exstarosta a mestský poslanec Ján Süli (SDKÚ) si v pondelok zaspomínal, ako Schusterovi ľudia pochodovali do Strelingstavu ‚znárodniť‘ ho.

„Keď sme to napádali, primátor povedal, že všetko je v poriadku. Tragédia je, že po 15 rokoch všetci Košičania trpia za to, čo jeden nezodpovedný človek vykonal za veľkého jasania, že hurá, akí sme šikovní... A to nie je jediný taký spor, ktorý vtedajšie vedenie pohnojilo a poriadne. To sú dane za to, že vtedajšie zastupiteľstvo odsúhlasilo pôžičky za úrok 24 % či 16,5 % a on sa potom tváril, ako zachránil toto mesto. Splatíme to niekedy v roku 2026. Je to pre občanov ponaučenie...“

jav

Čo ostalo po Schusterovi

Keď Schustera v roku 1994 zvolili za primátora, dlh Košíc bol asi 30 miliónov korún (1 milión eur).

Po tom, čo v roku 1999 po zvolení za prezidenta ako primátor skončil, ostali nevyplatené faktúry za asi 800 miliónov Sk (26 miliónov eur), s úvermi sa dlh vyšplhal na asi 2 miliardy korún (66 miliónov eur) a mesto prišlo o založené lukratívne nehnuteľnosti.

Po „vykončení“ Strelingstavu dostala za Schustera zákazku na cesty a odpad firma dnes neslávne známeho Jaromíra Rudu Ekothermal 99, ktorá si mohla objem prác určovať sama a účty tak aj vyzerali.

Keď mesto už za primátora Zdenka Trebuľu (SOP, neskôr Smer) sporne ukončilo spoluprácu s Ekothermalom ako nevýhodnú, bol z toho podobný spor o odškodné vyše miliardy korún (33 miliónov eur), mesto ho len so šťastím vyhralo.

Naposledy v roku 2010 prišlo mesto o 2 milióny eur v exekúcii pre úver za Schustera.

jav

Strelingstav podnikal bez živnostenského oprávnenia

Firma, ktorej nástupca má na dosah megaodškodné za to, že nemohla vykonávať zimnú údržbu, si túto činnosť dala do obchodného registra až v čase, keď sa s mestom tretí rok súdila.

KOŠICE. V spore so spoločnosťou Strelingstav a neskôr jej nástupcom Waltz Properties Limited sa Košice bránili jednou zásadnou námietkou. Mesto tvrdilo, že zmluva o dielo, ktorú uzavrelo vo februári 1994 so Strelingstavom je neplatná, lebo firma v čase jej podpisu nemala živnostenské oprávnenie na podnikanie v oblasti opráv komunikácií a zimnej údržby.

Nikdy preto nemohla pre samosprávu legálne plniť, k čomu sa zaviazala. Právnici mesta sa odvolávali na právnu teóriu, podľa ktorej podnikanie bez potrebného oprávnenia „spôsobuje absolútnu neplatnosť zmluvy z dôvodu obchádzania zákona“.

Krajský súd v Košiciach, ktorý v roku 2007 vydal takzvaný medzitýmny rozsudok o tom, že odstúpením od zmluvy vznikla škoda, mal iný názor.

Mesto o nedostatku vedelo

„Nedostatok legitimity na výkon podnikania... ešte nespôsobuje nespôsobilosť na uzatváranie zmlúv,“ píše sa v rozsudku. Poukazuje tiež na to, že mesto si Strelingstav samo vybralo na základe výberového konania. „Rozsah podnikateľského oprávnenia mu bol od počiatku známy,“ pokračoval krajský súd.
Mesto s námietkou neuspelo ani na Ústavnom súde. Ten povedal, že vyslovenie „celkom nového právneho názoru“ súdom na nejakú otázku, ak nie je zjavne svojvoľný, ale zdôvodnený, nie je porušením práva na súdnu ochranu, ako v sťažnosti tvrdilo mesto.

„Sťažovateľ v žiadnom svojom podaní neuvádzal, že by si v čase uzavretia zmluvy nebol vedomý chýbajúceho podnikateľského oprávnenia,“ píše sa v uznesení.

Živnosť vybavili po žalobe

Firma si však po podaní žaloby na mesto v januári 1996 zrejme nedostatok uvedomila. V apríli 1996 si vybavila Živnostenské oprávnenie na zimnú údržbu. Do predmetu podnikania v obchodnom registri si činnosť zapísala v apríli 1998, hoci už nikdy cesty neodpratávala.

Strelingstav patril košickému podnikateľovi Jánovi Strukovi. V roku 2005 špekulatívnu pohľadávku vo výške 620 miliónov korún predal Waltz Properties Limited, hoci prebiehajúca exekúcia zakazovala prevádzať majetok firmy.

rok

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 5. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 6. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 7. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 8. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 1. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 2. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 3. Shell myslí na slovenské komunity
 4. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 5. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 6. Agrokomplex 2022
 7. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 8. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 38 342
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 24 020
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 12 138
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 6 741
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 4 496
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 204
 7. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 3 632
 8. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou 2 490

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Zasek zle
 2. Michala Guľasová: Anna Metisová – Daj každému dňu šancu – knižná recenzia
 3. Olívia Lacenová: Priplatíme si za letenky? Šéf Ryanairu v tom má jasno
 4. Helena Smihulova Laucikova: Kufor
 5. Věra Tepličková: Ďalšia bomba alebo Keď Matovič už ani nespí...
 6. Peter Slamenik: Panelákoví psíčkari
 7. Martin Majzlan: Mestá krvi, otrokov a obchodu
 8. Jan Pražák: Mezi matkou a partnerkou
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 13 751
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 629
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 552
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 147
 5. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 958
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 941
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 876
 8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (12. - 18.8.1922) 3 439
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poľovnícka chata v obci Čifáre, v ktorej sa stretávali Robert Fico a spol.

Sťažnosť vyšetrovateľa Juhása zamietla prokurátorka, ktorá priťažila aj čurillovcom.


4 h
Sklamaný tréner Weiss.

Tréner Mostaru reagoval na trénera Slovana: Kolega Weiss je sebavedomý.


2 h
V Maďarsku postaví CATL svoju druhú európsku fabriku.

Fabrika firmy CATL za sedem miliárd eur prinesie Maďarsku dôležité know-how.


10 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


2 h

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Zasek zle
 2. Michala Guľasová: Anna Metisová – Daj každému dňu šancu – knižná recenzia
 3. Olívia Lacenová: Priplatíme si za letenky? Šéf Ryanairu v tom má jasno
 4. Helena Smihulova Laucikova: Kufor
 5. Věra Tepličková: Ďalšia bomba alebo Keď Matovič už ani nespí...
 6. Peter Slamenik: Panelákoví psíčkari
 7. Martin Majzlan: Mestá krvi, otrokov a obchodu
 8. Jan Pražák: Mezi matkou a partnerkou
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 13 751
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 629
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 552
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 147
 5. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 958
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 941
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 876
 8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (12. - 18.8.1922) 3 439
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu