Kontrola ministerstva práce v mestskom domove dôchodcov preukázala, že zamestnanci porušili zákon o sociálnych službách. Mŕtvu klientku našli v izbe až tri dni po jej smrti. Zodpovedný zatiaľ nie je nikto. Mesto mlčí.
KOŠICE. Pani Gabriela zomrela koncom augusta. Zamestnanci domova, v ktorom bývala, ju išli skontrolovať až tri dni po jej úmrtí. Aj to na žiadosť dcéry, ktorá sa jej nemohla dovolať.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) vykonalo mimoriadny dohľad nad poskytovaním sociálnych služieb v Stredisku sociálnych služieb mesta Košice na Garbiarskej ulici. Výsledky sú jednoznačné.
Stredisko sa zmluvou o poskytovaní sociálnej pomoci zaviazalo poskytovať klientke pomoc v priemernom rozsahu odkázanosti 2 – 4 hodiny denne. „Uvedený rozsah odkázanosti zakladal povinnosť zamestnancov strediska byť v každodennom kontakte s prijímateľkou,“ uvádza ministerstvo.
Podľa vyjadrenia hlavnej sestry zamestnanci denne monitorovali prítomnosť prijímateľov a ich stav. Kontrolujú ich tak, že ošetrovateľ zaklope na dvere jednotlivo u všetkých mobilných prijímateľov.
„O takomto monitorovaní však stredisko nevedie písomné záznamy,“ konštatuje ministerstvo.
Monitorovanie vykonali podľa zamestnancov aj u nebohej klientky, ktorá na zaklopanie nereagovala. „Túto kontrolu však zamestnanci nevykonali opakovane a uvedené nepovažovali za signál k narušeniu súkromia.“
Sľúbili vyvodenie dôsledkov
Ešte v septembri vysvetľovala vedúca referátu sociálnych vecí mesta Košice Eva Dudová, že klientku nekontrolovali, pretože o tieto služby špeciálne písomne nepožiadala. Kontrola z ministerstva však konštatuje porušenie povinností s odvolaním sa na zmluvu medzi klientom a strediskom a zákon o sociálnych službách. O žiadnej špeciálnej dodatočnej žiadosti nehovorí.
„Do tejto chvíle nič nenasvedčuje tomu, že zamestnanci strediska zanedbali starostlivosť o klientku,“ konštatovala v septembri hovorkyňa mesta Martina Viktorínová.
Aj riaditeľ strediska Ján Valko (na snímke) odmietol pochybenia.
„Chceme zamedziť špekuláciám, klamstvám a neodôvodneným obvineniam, že zanedbávame svoje povinnosti,“ konštatoval po prevalení prípadu.
Ministerská kontrola však dokázala práve zanedbanie povinností vo viacerých bodoch.
Primátor Richard Raši (Smer) uviedol, že ak kontrola zistí pochybenia, budú vyvodené dôsledky.
Dnes je presne mesiac, odkedy si mesto prevzalo výsledky kontroly. O konkrétnych vyvodených dôsledkoch však mlčí. Nevyjadrilo sa ani k otázke Korzára, či dôjde v stredisku k personálnym zmenám a čo ešte by sa muselo stať, aby za to vedenie strediska bolo sankcionované. Na naše otázky neodpovedal ani riaditeľ strediska Ján Valko.
Ministerstvo ďalej vytklo stredisku, že nemalo vypracovaný individuálny rozvojový plán ani program sociálnej rehabilitácie, čím porušilo zákon o sociálnych službách. „Vecný rozsah poskytovanej sociálnej služby je uvedený všeobecne a nie je prispôsobený rozsahu sociálnej služby poskytovanej prijímateľkám individuálne.“
Smrť zavinilo predávkovanie liekmi
Dcéra pani Gabriely o záveroch kontroly nevedela ešte ani v stredu. „Podľa výsledkov sa budeme vedieť zariadiť a prediskutovať s právnikom všetky fakty. Medzitým sa ukázali aj iné fakty, ako je pitva - smrť zavinená predávkovaním lieku. To pochádza z policajnej správy. Vyžiadame si správu z kompletnej pitvy. Čo sa týka ospravedlnenia od kompetentných, bez komentára.“
Asociácia prijímateľov sociálnych služieb prišla s informáciou o príčine smrti nebohej. „V správe Okresného riaditeľstva policajného zboru v Košiciach sa uvádza, že bezprostrednou príčinou smrti bola otrava liekom. Menovaná ho užila sama.“
Asociácia žiada riaditeľovu hlavu. „Opakovane vyzývame primátora Rašiho, aby ďalej nezakrýval prešľapy svojho straníckeho kolegu a okamžite riaditeľa Jána Valka po závere kontroly MPSVaR SR odvolal,“ uviedol Silvester Obuch, prezident Asociácie.
Čo ešte zistil dohľad
Domáci poriadok bol protiústavný
Vďaka ministerskému dohľadu bol pozmenený aj domáci poriadok strediska. Kontrola zistila, že obsahoval zákazy a povinnosti, ktoré sú v rozpore so zákonom aj Ústavou SR. Stredisko ich z Domáceho poriadku odstránilo.
Po novom tak dôchodcovia môžu kŕmiť vtáky a mačky, využiť bytovú jednotku na prenocovanie iných, požičiavať kľúče od bytovej jednotky, prášiť z okna či vyvesovať bielizeň a periny do okien. Nemusia už doniesť do zariadenia osobné veci určené vedením a udržiavať poriadok a čistotu.
Zrušené bolo aj povolenie pobytu mimo zariadenia pre seniorov na čas maximálne 42 dní v roku, čo bolo v rozpore s ústavným právom slobody pohybu a pobytu.
Jeden z ubytovaných dôchodcov nám povedal, že v stredisku sa za posledné mesiace nič nezmenilo. Nevedel ani o zmene domáceho poriadku. „Teraz to počujem od vás prvýkrát. Nikto nám o tom nehovoril.“
lnk
Kto je Ján Valko?
Ján Valko je zakladajúcim členom Smeru v Košiciach. 27 rokov bol gynekológ-pôrodník vo fakultnej nemocnici. So súčasným primátorom Richardom Rašim (Smer) v nej boli kolegovia. Neskôr štyri roky šéfoval košickej pobočke Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Vo februári 2011 ho mestskí poslanci poverili riadením Strediska soc. služieb do konca roka, od decembra 2011 bol riadnym riaditeľom Strediska sociálnej pomoci mesta Košice.
Zároveň si v nemocnici nechal 20% úväzok. Prezradil, že občas má nočné služby v pôrodnici.
lnk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári