Dokument našla zamestnankyňa školy na internete. Rodičia sú pobúrení.
KOŠICE. Nežná revolúcia, ktorá viedla k pádu komunistického režimu, bola údajne dlho pripravovaným komplotom časti členov ÚV KSČ, ŠtB, sovietskej KGB, americkej CIA a izraelského Mosadu.
Na text, ktorý na nástenku k výročiu 17. novembra 1989 zavesila v Základnej škole na Jenisejskej ulici vychovávateľka zo školského klubu, upozornili denník SME pobúrení rodičia.
Nástenky nekontrolovali
„Nechápem, ako môže niekto kŕmiť naše deti takými hrubými nezmyslami, lžami a výmyslami,“ rozhorčene hovorí jedna z matiek.
Konšpirácia
Tvrdenia z textu
- asi tisíc funkcionárov KSČ, ktorých vylúčili zo strany po roku 1968, previedli do tzv. zálohy a pripravovali „na použitie“ v situáciách, aká vznikla po 17. novembri 1989.
- demonštráciu študentov v Prahe organizovali a riadili deti vysokých funkcionárov KSČ či federálneho ministerstva vnútra, ktorí už od januára 1989 pripravovali heslá ako „Nechceme násilie“ či „Nie sme ako oni“.
- Charta 77 a disidenti fungovali pod dohľadom ŠtB, inak by tajná polícia skupinu zlikvidovala do 24 hodín.
- na vyhlásenie Občianskeho fóra zvážali predstaviteľov Charty 77 dôstojníci ŠtB, aj štrajk hercov a mítingy v divadlách organizovala tajná polícia.
„Človek, ktorý ten pamflet na nástenku zavesil, by nemal ďalej v školstve čo hľadať. Všetkým, ktorí v minulom režime trpeli a v novembri '89 stáli na čele epochálnej zmeny, by sa mala škola ospravedlniť.“
Zamestnankyňa školy si chybu nepriznáva. Text vraj našla na internete, obsah sa jej zdal zaujímavý, a keďže autor sa odvolával na oficiálne médiá, ďalej ho nepreverovala.
„Mám štyridsať rokov, v čase revolúcie som bola študentka. Zdá sa mi, že to tak nejako mohlo prebiehať.“ Počas našej návštevy nástenku k výročiu revolúcie zrušila.
Zástupkyňu riaditeľa školy, ktorá patrí k najlepším v Košiciach, sťažnosti rodičov zaskočili. „Akosi som si to nevšimla.“ Najskôr sľúbila, že si text prečíta a vyjadrí sa. Neskôr si to rozmyslela, odkázala nás na riaditeľa školy.
Riaditeľ Róbert Schwarcz je po operácii dlhodobo práceneschopný. Obsah nástenky ho nepríjemne prekvapil. Pracovníčka, ktorá ju má na starosti, ho však doteraz nesklamala a nevidí v tom zámer.
„Po tejto skúsenosti budeme musieť vnímať nástenky nie iba ako grafický a estetický prvok, ale aj ako nositeľa informácií.“ Nástenky chce dať odborne skontrolovať.
Ministerstvo nemá názor
Problematika súčasných dejín, o ktorých sa učia deviataci, si podľa školskej inšpektorky Valérie Leščišinovej z Košíc vyžaduje citlivý prístup.
„Fakty a skutočnosti prezentované v článku neboli v súlade s učebnými osnovami ani s požiadavkami na vedomosti z dejepisu.“
Použiť text ako doplňujúci materiál je v právomoci vyučujúceho a za jeho zverejnenie v škole je zodpovedný riaditeľ, povedal hovorca ministerstva Michal Kaliňák. „Ministerstvu školstva neprináleží posudzovať jeho obsah.“
Mesto Košice, ktoré je zriaďovateľom školy, vyzvalo riaditeľa, aby „zjednal nápravu a prijal opatrenia na predchádzanie faktografických nepresností“.
Slabá a hlúpa teória, hovoria disidenti
Ľudia, ktorých bývalý režim väznil, by od zamestnanca v školstve čakali väčší rozhľad.
KOŠICE. Disidentov a lídrov nežnej revolúcie obsah textu neprekvapil a nemajú ho chuť ani komentovať.
Jeden z prvých signatárov Charty 77, politológ Miroslav Kusý hovorí, že takýchto „výplodov chorých mozgov“ hľadajúcich vo všetkom „veľké sprisahanie“, bolo už mnoho.
„Nemá zmysel vyvracať takéto zlátaniny. To, pri čom som bol ja sám, prečo som bol aj v kriminále, bolo o niečom inom. Sú to dva rôzne svety: svet viery a svet skutkov.“
Sociológ a prognostik Fedor Gál, jeden z lídrov novembra '89 na Slovensku, pochybuje o intelektuálnej úrovni človeka, ktorý je napriek množstvu dokumentov a svedectiev schopný predkladať žiakom konšpiračné teórie ako dejinné fakty.
„Desím sa predstavy, že niekto podobný učí deti. Jasne, nemusí byť každý sympatizantom demokracie, kapitalizmu, dnešných pomerov, ale od školského pracovníka sa predsa len očakáva aspoň minimum rozhľadu, znalosti literatúry a dobrého vkusu.“
František „Čuňas“ Stárek, vydavateľ samizdatového časopisu Vokno, signatár Charty 77, človek, ktorý za svoje názory odsedel v komunistických väzeniach päť rokov, pracuje v Ústave pre štúdium totalitných režimov v Prahe.
„Je to jedna z najslabších a najhlúpejších sprisahaneckých teórií, aké som kedy čítal,“ hovorí.
„A verte, že od novembra '89 som ich preštudoval viac ako dosť. Neberiem dotyčnej dáme právo na názor, šíriť takéto bludy medzi deťmi za štátne peniaze je však trestuhodné. Kde sú kontrolné orgány, čo robí vedenie školy? To je jediné smutné na celej záležitosti.“
Čierna nástenka na chodbe košickej školy je už prázdna.
FOTO PRE SME - JOZEF JAROŠÍK
Mikuláš Jesenský
Texty z nástenky
Kliknite na obrázok, zväčšíte ho.
Kliknite na obrázok, zväčšíte ho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári