Životné podmienky dievčatka, ktoré britské úrady navrhovali zobrať rodičom, po návrate do Košíc preskúmajú naši sociálni pracovníci.
KOŠICE. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach riešil prípad ďalšej slovenskej rodiny, ktorej vo Veľkej Británii hrozilo odobratie dieťaťa. Štvormesačná Rebeka a jej rodiča pochádzajú z okolia Košíc.
Súd v Londýne vo štvrtok rozhodoval o Rebeke na podnet miestnych sociálnych úradov. Proces mal pokračovať v pondelok, ale Slováci sa rozhodli na verdikt nečakať. Zbalili si najnutnejšie veci a rýchlo odcestovali domov.
Britská sociálka mala podozrenie, že Rebeka je týraná, lebo v nemocnici lekári zistili, že má zlomenú kľúčnu kosť.
Rodičia podľa televízie JOJ sú presvedčení, že zranenie dievčatko utrpelo pri očkovaní. Podstúpilo ho v rovnaký deň, ako ju pre bolesti ruky priviezli do nemocnice.
Kontakt s košickým úradom
Po návrate na Slovensko ich pravdepodobne prichýlili príbuzní.
„Rodina sa teraz zdržiava v Košiciach, sú ubytovaní v byte. Rodičom sme odporučili, aby s dieťaťom okamžite vyhľadali lekársku pomoc,“ povedal Igor Jakeš z košického úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Doplnil, že rodina ich sama kontaktovala a včera sa mali dostaviť na úrad. Slovenskí úradníci začali preverovať bytové, sociálne a rodinné pomery, v ktorých sa maloleté dieťa nachádza.
Riaditeľka štátneho Centra medzinárodnoprávnej ochrany detí a mládeže Andrea Cisárová včera nevedela, kde sa slovenská rodina nachádza. Zúčastnila sa ale súdneho konania v Londýne.
Súd príkaz nevydal
Podľa nej súd zatiaľ nevydal order, teda príkaz, že Rebeka sa zveruje do dočasnej pestúnskej starostlivosti. „Centrum vstúpilo do konania a žiada repatriáciu dieťaťa na Slovensko,“ odpísala.
Rebeka z košického regiónu nie je prvým medializovaným prípadom slovenskej rodiny, voči ktorej začala konať Social Service (SS).
Ivane Boórovej zo Šamorína, ktorá žila v Anglicku, pred vyše dvoma rokmi odobrali dvoch synov. Rodine Čonkovcov z Brekova pri Humennom vzali päť detí.
V Británii sa odobratie do náhradnej starostlivosti môže skončiť nútenou adopciou. Ide o osvojenie dieťaťa bez súhlasu biologických rodičov, ak súd dospeje k názoru, že starostlivosť o maloletého hrubo zanedbávali.
V prípade Boórovcov nakoniec adopciu nepovolil, deti Čonkovcov vydal na Slovensko a rozhodnutie komu majú byť zverené nechal na naše súdy.
Zmení to rezolúcia?
Naše aj britské médiá v minulosti vyslovili viacero pochybností, že proces zverenia detí tretím osobám prebieha spravodlivo.
„My sme sa na súde nemohli vyjadriť, nemohli sme povedať nič. Náš právnik nás zahriakol, keď sme sa chceli ozvať, boli sme zahriaknutí,“ opísala prvý deň súdneho pojednávania matka Rebeky Slávka pre televíziu JOJ.
Tá tiež informovala, že po slovenskej rodine spustila britská polícia vo svojej krajine pátraciu akciu a kontrolovala lety na Slovensko.
Nedávno bola prijatá rezolúcia Rady Európy, podľa ktorej možno deti vziať rodičom len za mimoriadnych okolností. Členské štáty tomu budú musieť prispôsobiť legislatívu aj prax.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári