Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Košice končia s vrcholovým futbalom, prídu o lukratívne pozemky

Mesto do klubu vložilo miliónové pozemky. Teraz chce pre chýbajúce peniaze a dlhy vycúvať z vrcholového futbalu.

Mesto príde o lukratívne pozemky vo VŠA.Mesto príde o lukratívne pozemky vo VŠA. (Zdroj: Veronika Janušková)

Pred siedmimi rokmi mesto Košice a súkromný futbalový klub spolu dohodli vznik Mestského futbalového klubu. Mesto do klubu vložilo miliónové pozemky všetkých Košičanov. Teraz chce mesto pre chýbajúce peniaze vycúvať z vrcholového futbalu. Musí vyrovnať spoločný dlh a urobí to práve lukratívnymi pozemkami.

KOŠICE. Mesto príde o lukratívne pozemky vo VŠA za milióny eur. Tak sa končí „smerácko-pravicový“ projekt Mestského futbalového klubu (MFK). Jeho akcionármi sú mesto a súkromné občianske združenie FC Steel Trans Ličartovce (obaja majú po 50%).

Za 7 rokov dalo mesto klubu skoro 5 miliónov eur a za korunu pozemky v možnej trhovej hodnote asi 9 miliónov eur. Ďalšie, hodné asi 3 milióny, mu prenajalo.

Nový štadión, na výstavbu ktorého dostal klub pozemky, nestojí. MFK má stratu 439-tisíc, záväzky 2,7 milióna, imanie mínus 1,5 milióna.

Dlhuje na daniach, odvodoch, hráčom, dodávateľom, má zablokované pozemky, na krku exekúcie, hrozí mu konkurz.

Už sa nechcú zadlžovať

Viceprimátor, podpredseda predstavenstva MFK Ján Jakubov (Smer) navrhol, aby sa namiesto konkurzu s veriteľmi dohodli, časť pozemkov predali a dlhy splatili.

Hráčov by previedli na dcérsku firmu MFK – Košické futbalové a multifunkčné centrum. Tá by robila futbal už bez mesta. Mesto by ostalo len v MFK, ktoré si nechá pozemky na štadióne.

Poslanci nedávno schválili, aby to tak bolo od júna 2013.

Mesto nemá na profesionálny futbal peniaze. Už chce dotovať iba mládež, po 300-tisíc ročne.

Jakubov argumentuje, že mesto sa v MFK nesmie ďalej zadlžovať, ale chrániť si pozemky.

Primátor Richard Raši (Smer) po nástupe do funkcie (december 2010) problém zdedil. Poslankyňa Anna Jenčová (Smer) ho vyzýva, aby vyvodil trestnoprávnu zodpovednosť.

Raši na to zatiaľ dôvod nevidí: „Som presvedčený, že keď poslanci hlasovali za vznik MFK, nemali iné, než dobré pohnútky. Ak také pochybenie zistíme, dáme trestné oznámenie.“

Pozemky by nevysúdili

V zmluve z roku 2006 o prevode časti pozemkov je podmienka, že ak klub nezačne do 2 rokov stavať, musí ich vrátiť mestu. Nevrátil.

Podľa radných by sa s druhým akcionárom mohli súdiť, no kým spor skončí, pozemky by už v MFK nemuseli byť a výsledok je neistý.

„Zmluva z roku 2006 má aj podmienku, že mesto zabezpečí kvôli výstavbe štadióna zmenu územného plánu. Podmienku nesplnilo - urobilo to až v roku 2009. Preto musíme ako akcionár znášať výsledky MFK. Treba sa vyhnúť konkurzu,“ uviedol primátor.

Viceprimátor vraví, že nie je menej zlé riešenie, než obetovať časť pozemkov: „V konkurze by sme mohli prísť o všetky, strata mesta by mohla byť i vyše 100%. Už bol podaný i podnet na konkurz. Zatiaľ je odvrátený. Ale konkurz môže prísť každým dňom a hodinou.“

Dúfa, že prídu o menej ako 50% pozemkov: „Dôležité je zachovať tie, určené na štadión a zbaviť sa len okrajových.“

Dodal, že druhý akcionár v MFK ostáva a žiadne rozhodnutie nie je možné bez jeho súhlasu: „Je to patová situácia.“

Šéf MFK: Mohli sme to urobiť skôr

Podolák: Predáme pozemky pod Blšákom

Blažej Podolák, predseda predstavenstva, prezident MFK a šéf FC Steel Trans (druhý akcionár MFK) s postupom súhlasí.

Hovorí, že z MFK neodíde a pozemky mestu nevráti. „Každý sme už do toho vrazili veľa peňazí. Cez vplyv v MFK chcem prispieť k výstavbe štadióna.“

Zdôrazňuje, že podľa memoranda z roku 2005 mesto „musí pomôcť vystavať štadión: V žiadnom prípade ako akcionár nedovolím, aby sa vracali pozemky a nezrealizoval sa projekt.“

V júli 2010 dostal výzvu, aby vrátil pozemky, prenajaté v júni 2008, lebo nezačal stavať do 2 rokov. „Až v roku 2009 schválilo mesto zmenu územného plánu, dovtedy sme nemohli nič robiť.“

Dodal, že časť peňazí z predaja pozemkov použijú i na projekty k výstavbe štadióna. Či, kedy, kto, za koľko a odkiaľ ho postaví, nevedno. Podolák tvrdí, že na tom robí.

Opisuje, že MFK si nechá pozemky medzi Cassosportom, Merkury Market a Blšákom, kde so štadiónom počíta územný plán. „Predať možno napríklad pozemky pod Blšákom. Ten je v stave, že je otázkou pár mesiacov a skončí.“

Jakubov hovorí o predaji pozemkov, ktoré využíva napríklad i DPMK. Ten má na pozemku MFK pri Cassosporte parkovisko autobusov.

Podolák vraví, že MFK má také dlhy, že by konkurz mohol na seba vyhlásiť i sám, no nechce.
Spomína, že v roku 2005 prišiel s návrhom na vznik MFK jeho známy, primátor Trebuľa.

„Mesto túžilo po futbale a chcelo založiť klub. FC Steel Trans Ličartovce musel kvôli tomu zaniknúť.“

Projekt MFK považuje za úspešný, z Ličartoviec vrátili ligu do Košíc, klubu sa darí, je štvrtý, nesplneným cieľom ostáva len štadión.

Zadlženosť MFK nevníma dramaticky: „Veľa športových klubov má dlhy, prispela k tomu i kríza. Kroky, čo robíme, sme mohli urobiť skôr, no predchádzajúce vedenie mesta asi nebolo také pružné,“ zamyslel sa Podolák, mimochodom, v minulosti obyvateľ kontroverzného nebytového domu v Mestskom parku 1 a sused prominentov, ako Pavol Paška či Dušan Mach - expodpredseda dozornej rady MFK.
Podolák sa chce s mestom dohodnúť na podmienkach odchodu MFK, teda aj mesta, z dcérskej firmy Košické futbalové a multifunkčné centrum. Tá prevezme hráčov a bude hrať ligu. Ujať sa jej má Podolák. Avizuje, že sám to neutiahne a bude zháňať ďalších akcionárov. „Vybavujeme licenciu, aby v novej sezóne účinkoval klub reprezentovaný už touto firmou.“

Prezradil, že nový názov bude možno VSS Košice, čo si najviac želajú fanúšikovia v ankete.

jav

Jenčová: Hrali sa na futbalistov

Bereš a Boritáš: Na vine je aj mesto

Poslanec Milan Bereš (KDH), člen v predstavenstve MFK od jeho vzniku, s riešením súhlasí: „Za dlh môže i mesto, neplnilo záväzky z memoranda, že ho bude financovať na 50%.“

Bereš a exposlanec Peter Baník (SDKÚ) ako členovia predstavenstva krátko po vzniku MFK boli s tímom na sústredení v Turecku. Tvrdili, že neboli na grátis dovolenke, ale zoznamovali sa s tímom. Obaja vzápätí úspešne lobovali za ďalšie pozemky pre klub.

Jenčová pripomína, že 7 rokov bojovala proti futbalu a označili ju za nepriateľa športu, no väčšina poslancov sa hrala na veľkých futbalistov a k zodpovednosti sa už teraz nik nehlási.

Exposlanec (do 2010) a fanúšik MFK Martin Boritáš (KDH) tvrdí, že podľa memoranda malo mesto zabezpečiť financovanie klubu aspoň 50 percentami. „To neplnilo (2. akcionár dával viac – pozn. red.). Inak by problémy neboli a Košice by už mali štadión ako Slavia Praha.“

Zodpovednosť necíti: „Môže za to neochota či neschopnosť zodpovedných zástupcov mesta.“ Tvrdí, že už skôr navrhoval, aby mesto podiel v MFK predalo v súťaži, no neposlúchli ho.

jav

Exprimátorom nie je do reči

Trebuľa: Za mňa by sa to nestalo

Bývalý primátor, už župan Zdenko Trebuľa (Smer) bol hrdý, že Košiciam vrátil vrcholový futbal. Dnes mu do reči veľmi nie je: „Čo ja mám teraz s MFK? Už sedem rokov nie som primátorom. Pýtajte sa tých, čo prišli po mne. Keby som bol na meste ja, nedopustil by som takú situáciu.“

Ani bývalý primátor František Knapík (KDH, 2006 - 2010) to nechcel príliš komentovať. „Šport nevie fungovať bez podpory, išlo nám hlavne o mládež a štadión, ale ani mesto nemalo peniaze.“

Vraví, že ťažko pripísať osobnú zodpovednosť, všetko sa odvíjalo od kolektívnych rozhodnutí zastupiteľstva.

Ako je možné, že až v roku 2009 zmenilo mesto územný plán, no už v roku 2008 mal MFK začať stavať?

Knapík hovorí, že projekty štadióna a jeho lokalizácia sa postupne kryštalizovali a zmena územného plánu bola náročná, komplexne prerábali celú lokalitu VŠA vrátane exareálu 1. FC.

Na rok 2010 navrhol Knapík dotáciu MFK 0 eur. Poslanci schválili návrh Boritáša 330-tisíc. Ďalších 200-tisíc podmienila radnica vrátením pozemkov. Odklepli Boritášových 100-tisíc bez vrátenia pozemkov s tým, aby sa pripravil návrh, čo ďalej s MFK, napríklad predaj akcií.

Mesto potom predsa spracovalo výzvu na vrátenie pozemkov prevedených v roku 2006. Podľa radnice ju nakoniec Knapík nepodpísal, aby rozhodlo už nové vedenie po voľbách.

jsv, jav

Ako to bolo

Kto sedel v MFK

Rok 2005 - založenie MFK, vrátane vkladu mesta 183-tisíc eur a asi 6 hektárov na výstavbu štadióna, navrhol primátor Zdenko Trebuľa (Smer). Rozhodlo o tom zastupiteľstvo s väčšinou KDH, SDKÚ-DS, OKS. Klub KDH chcel schváliť, že ak MFK nepostaví štadión do roku 2008, musí pozemky vrátiť. Druhý akcionár to odmietol s tým, že kto im v takom prípade vráti klub FC Steel Trans? Dohodli sa len, že pozemky nesmú byť použité na nič iné. V balíku pozemkov dostal klub i parcely pod Blšákom, z ktorých mal nájomné asi 300-tisíc eur ročne.

2006 – za primátora Františka Knapíka (KDH) odsúhlasili poslanci s väčšinou z pravice za korunu prevod ešte asi 3 hektárov pre MFK na výstavbu štadióna s právom spätnej kúpy tiež za korunu, ak klub nezačne stavať do 2 rokov. Mesto sa zaviazalo, že bude súčinné, no územný plán zmenilo neskoro (2009). Tým Podolák argumentuje, že pozemky nemusí vrátiť.

2008 – na návrh poslanca Martina Boritáša (KDH) odkleplo zastupiteľstvo (väčšina KDH, SDKÚ-DS, SMK) MFK za korunu 50-ročný prenájom (pôvodne to mal byť predaj, zmenili to) ďalších asi 3 hektárov na výstavbu štadióna (už multifunkčného areálu) s podmienkou, že ak nezačne stavať do 2 rokov, musí ich vrátiť. Napriek výzve mesta z roku 2010 ich nevrátil.

Za roky 2005 – 2012 schválili poslanci na chod MFK a nové ihrisko spolu 4,4 milióna eur. Druhý akcionár, ktorý za korunu dal MFK licenciu a hráčov, prispel na chod vyššou sumou.

Zástupcovia mesta v MFK:

3 posty v 5-člennom predstavenstve:

Zdenko Trebuľa (Smer, podpredseda predstavenstva 2005 – 2006)
František Knapík (KDH, podpredseda predstavenstva 2006 – 2012)
Ján Jakubov (Smer, podpredseda predstavenstva od júla 2012 doteraz)
Milan Bereš (KDH, člen predstavenstva od 2005 doteraz)
Peter Baník (SDKÚ, člen predstavenstva 2005 – 2007)
Ľubomír Grega (SDKÚ/nezávislý, člen predstavenstva 2007 – 2012)
Marián Gál (SDKÚ, člen predstavenstva od júla 2012 doteraz)

2 miesta v 5-člennej dozornej rade:

Daniel Rusnák (KDH, predseda dozornej rady 2005 – 2012, člen od júla 2012 doteraz)
Stanislav Kočiš (ANO/Most, podpredseda dozornej rady 2005 – 2007)
Eduard Buraš (SDKÚ, podpredseda dozornej rady 2007 – 2008)
Peter Bajus (DS/KDH, podpredseda dozornej rady 2008 – 2012)
Igor Sidor (Most, člen dozornej rady od júla 2012 doteraz)

jav

Poznámka

Môže za to on – Klingáč

Podľa mnohých Košičanov treba, naliehavejšie než futbal, riešiť dopravu či školstvo. Aby mesto vycúvalo z projektu, do ktorého nemalo ísť a už ho stál skoro 5 miliónov eur, musí ešte obetovať miliónové pozemky.
To je absurdné, škandál! Odjakživa na radnici plačú, že nemajú na nič peniaze. Bodaj by mali, keď ich vidlami vyhadzujú von oknom na bludy.
Kto tvrdí, že na vine je „mesto“, ukazuje na seba, lebo ho reprezentoval. To abstraktné mesto, čo tak šafári, by už asi dávno sedelo v base - keby sa dalo zavrieť.
Priznať, že napumpovať do MFK milióny a pozemky bol omyl, by bolo chlapské. To by tí, čo sa na magistráte a v poslaneckých laviciach za naše peniaze roky hrali na Messiho či Ronalda, chlapmi museli byť. Projekt MFK – to bol zo strany mesta asi len babský futbal.
Žijeme v dobe drzého politického PR, keď „prichytení“ po afére tvrdia, že za nič nemôžu, a že sa vlastne ani nič nestalo. K dokonalosti chýba len, aby občan uveril.
Keďže k projektu MFK, keď naň padá „budar“, sa nik nehlási, a verziu, že sa to spravilo samo, z úcty k zdravému rozumu vylúčime, ešte sa to vždy dá elegantne zvaliť naňho - na Martinka Klingáča.

jav

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 3. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 4. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 5. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 6. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 7. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 8. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dala deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 823
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 12 246
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 763
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 664
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 361
 6. Aká je chémia vôní 9 107
 7. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 8 840
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 731
 9. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 680
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 174
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie v Starej Ľubovni.
Výročie výbuchu bytovky Mukačevská 7 v Prešove

Turčanová o výbuchu: Do histórie Prešova sa tragédia navždy zapíše čiernymi písmenami

Zomrel aj syn jej šoféra.

Primátorka Andrea Turčanová počas zasadnutia krízového štábu.
Trhom dominujú výrobky na vianočný stôl.

Nová riaditeľka košickej detskej nemocnice: Teším sa na návrat

Chystá stretnutia so zamestnancami, primármi a vytvorí pracovný tím.

Jaroslava Feketeová. Snímka je z čias, keď pôsobila ako lekárka na Oddelení detskej onkológie a hematológie košickej DFN.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Dali sme svetu pokryteckú vládu bez mravov, ktorá nás vťahuje do hysterickej telenovely.

Koronavírus na Slovensku: Do pilotného testovania sa zapojilo viacero škôl (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili už viac ako 115-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 981 obetí.

Testovanie žiakov a rodičov v Mútnom.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Hra s otvoreným ohňom

Keď Blaha hovorí o ochrane liberálnej demokracie, du blejt, velebnosti.

Peter Schutz

Matovič o Vianociach: Buď bude masívne testovanie alebo lockdown

Rozhodnutie nechá na autority, ktoré odmietali plošné testovanie.

Premiér Igor Matovič.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop