KOŠICE. Rehoľný rád dominikánov predá Univerzite Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) niektoré svoje pozemky v areáli košickej botanickej záhrady, ktoré sú nevyhnutné pre jej chod. Časť ale bude musieť záhrada opustiť a cirkev ich predá záujemcom o bytovú výstavbu.
Taký je obsah najnovšej predbežnej dohody medzi obidvoma stranami. V obidvoch transakciách má ísť o výmery okolo jedného a pol hektára.
Celkovo vlastní cirkev pod botanickou záhradou až desať hektárov. Získala ich v 90. rokoch na základe reštitúcie. Od roku 2001 všetky univerzite prenajímala.
„Dohodli sme návrh na odkúpenie časti, ktorá predstavuje nutný základ, aby hospodárske zázemie botanickej záhrady mohlo ďalej fungovať. Máme sľúbenú finančnú pomoc z ministerstva školstva, preto verím, že v budúcom roku by mohlo dôjsť k predaju,“ povedal kvestor UPJŠ Karol László.
Rád tvrdí, že časť pozemkov musí predať, aby mal za čo opraviť svoje pamiatky, dominikánsky kostol a budovu bývalého kultúrneho centra Veritas. Podľa dominikánov plochy, ktoré botanická stratí, dnes z väčšej časti nevyužíva.
„Touto dohodou nedôjde k akémukoľvek zúženiu jej činnosti. Tak ako dnes verejnosť pozná botanickú záhradu, bude ju môcť vnímať aj naďalej,“ hovorí právny zástupca dominikánskeho konventu Matej Sýkora.
Rezidenčná výstava
Ďalších potenciálnych kupcov okrem univerzity nechcel menovať s tým, že s nimi stále rokujú. „Môže dôjsť k predaju jednému alebo viacerým záujemcom. Podnikajú v oblasti realít s dôrazom na rezidenčnú výstavbu,“ povedal.
Nemal by sa tak už naplniť dodatok k nájomnej zmluve uzavretý v septembri, podľa ktorého bola botanická záhrada do leta povinná vypratať jedenapolhektárovú plochu.
Ležia na nej hospodárske budovy, pareniská, stanovištia substrátov a pestovateľské škôlky, kde sa kultivujú rastliny na dopĺňanie a rozširovanie expozícii. Podľa Láslóa univerzita by mala kúpiť „kľúčovú časť“ týchto pozemkov.
Košická botanická záhrada je chráneným areálom, kde platí štvrtý, teda druhý najprísnejší stupeň ochrany prírody. Znamená to, že je tu zakázané rúbať dreviny a umiestňovať stavby.
Nutná zmena vyhlášky
Ak by tu chcel niekto stavať, úrad životného prostredia, ktorý územie vyhlásil za chránené, by musel zmenou vyhlášky posunúť jeho hranice a tým z neho vyňať dotknuté plochy.
Predaj pozemkov ale nie je dôvodom na takúto zmenu, upozorňuje Vladimír Makara z prešovského pracoviska Štátnej ochrany prírody. „Zmena vlastníka v chránenom území neznamená automatickú zmenu využívania pozemkov na iné účely,“ hovorí.
Zrušiť chránené územie predpisy dovoľujú len vtedy, keď sa stratí predmet ochrany, napríklad zaniknú vzácne druhy rastlín alebo drevín.
Dominikáni predpokladajú, že zmena vyhlášky nebude problém, lebo predané pozemky prestanú byť súčasťou botanickej záhrady. „Ak zanikne účel a zmysel ochrany, myslíme si, že nejaké citlivé využitie územia s ohľadom na to, že v susedstve sa nachádza botanická záhrada a cintorín bude v budúcnosti reálne,“ povedal Sýkora.
Nájom na zvyšné pozemky dominikánov, asi sedem hektárov, má podľa platnej zmluvy univerzita predĺžený do apríla. O týchto nehnuteľnostiach budú ďalej rokovať.
Fakty
Ako sa dá zrušiť chránené územie
Ak orgán ochrany prírody, ktorý ochranu vyhlásil, dostane od vlastníka územia alebo kohokoľvek iného návrh na zmenu, musí byť o tom informovaná cez obec verejnosť. K zámeru potom podáva spolu s rôznymi orgánmi pripomienky, ktoré sa prerokujú.
Zákon hovorí, že ak sa „zistia nové skutočnosti, ktoré majú závažný vplyv na predmet ochrany, alebo predmet ochrany zanikol“, úrad pripraví všeobecne záväznú vyhlášku. K nej sa vyjadruje aj ministerstvo životného prostredia.
„Skúsenosti ukazujú, že celý akt by trval približne rok. Predaj pozemkov nie je dôvodom na zrušenie chráneného územia, ale ak o to vlastník požiada, máme povinnosť sa žiadosťou zaoberať,“ povedala Zlatica Bašistová z Krajského úradu životného prostredia v Košiciach.
Roman Rokytka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári