Košice mali menej víťazov ako vlani.
KOŠICE. Rebríček hodnotí počty, publikácie a výsledky učiteľov, profesorov, docentov, doktorandov aj študentov.
Novým kritériom je podiel nezamestnaných na počte absolventov. Fakulty sú pritom rozdelené do skupín podľa obsahového zamerania.
V skupine technických vied, v ktorých majú Košice najsilnejšie zastúpenie, nenastali veľké rozdiely. Bodové rozdiely medzi fakultami boli veľmi tesné.
Oproti minulému roku si polepšili napríklad Fakulta výrobných technológií a BERG, ktoré zaznamenali nárast vedeckej produkcie. Minimálnu nezamestnanosť absolventov má FVT TUKE, až takmer 17%–nú ma Stavebná fakulta TUKE.
Najlepšie sa zamestnajú lekári
Skupine prírodných vied vlani kraľovala Prírodovedecká fakulta UPJŠ. Teraz ju predbehla Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK. Dôvodom bol pomalší nárast citácií.
Lekárska fakulta UPJŠ bola vlani druhá, teraz je tretia zo všetkých medicínskych. „Prepad je spôsobený horším plnením kritérií počtu študentov vyslaných na zahraničné pobyty a zvýšením absolventskej nezamestnanosti,“ uvádza hodnotenie.
Pozitívom tejto skupiny je, že má najnižšiu nezamestnanosť absolventov spomedzi všetkých skupín, iba 1,2%.
Víťazom pôdohospodárskej kategórie je už piaty rok Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Aj keď je roky suverénnym víťazom, zlepšuje sa vo viacerých oblastiach.
Napríklad v priemernom počte citácií na publikáciu a podiele doktorandov na celkovej citovanosti. Vedie aj v počte zahraničných študentov. UVL zaznamenala aj najvyšší pokles nezamestnanosti – z 12,5 na 4,4%.
Ekonómia si ešte zvýšila náskok
Ekonomická fakulta TUKE sa už druhý rok drží na vrchole rebríčka ekonomickej skupiny. Zlepšila sa v ukazovateľoch pokrývajúcich doktorandské štúdium a v sume grantových prostriedkov na tvorivého pracovníka.
„Fakulta si tak zvýšila svoj náskok oproti minulému roku, čo je spôsobené aj stagnáciou, respektíve miernym zhoršením plnenia kritérií u ostatných fakúlt.“
V kategórii ostatných spoločenských vied sa Fakulta verejnej správy UPJŠ umiestnila na predposlednom deviatom mieste, rovnako ako vlani.
„Fakulta v hodnotenom období nemala 3. stupeň štúdia (realizovať ho začala od 1. 9. 2012), čím stratila možnosť rovnocenného súťaženia s inými fakultami zaradenými do skupiny „ostatných spoločenských vied“ a majúcimi všetky tri stupne štúdia. Uvedený hendikep len ťažko možno nahradiť inými vzdelávacími a vedeckými aktivitami, ktoré FVS uskutočňuje,“ hovorí dekan fakulty verejnej správy, Igor Palúš.
„V čase vzniku fakulty vtedajšia vláda (ale i nasledujúca ústami svojho predsedu na zhromaždení študentov UPJŠ - 2002) deklarovala 20–tisíc pracovných miest vo verejnej správe, pri obsadzovaní ktorých bude potrebné vzdelanie, aké fakulta poskytuje.
Doteraz fakulta vychovala 1 200 absolventov, z ktorých menej ako polovica pracuje vo verejnej správe (zvyšok pôsobí v súkromnom sektore). Prečo je to tak, je otázka pre tých, ktorí o obsadzovaní pracovných miest vo verejnej správe rozhodujú.
Úlohou FVS je pripraviť študentov tak, aby spĺňali kritériá určované praxou verejnej správy - túto úlohu fakulta plní dlhodobo a zodpovedne, o čom svedčia pozitívne ohlasy mnohých zamestnávateľov našich absolventov.“
Z prvého na piate miesto
Prekvapením je pokles Filozofickej fakulty UPJŠ priamo z vrcholu svojej skupiny na piate miesto. Správa uvádza, že za poklesom stojí zhoršenie takmer všetkých kritérií.
„Najvýraznejšie sú zmeny v ukazovateľoch pokrývajúcich atraktivitu štúdia a doktorandský paradox. Fakulte sa tiež medziročne zvýšila absolventská nezamestnanosť o viac ako 4,5 percentuálneho bodu na takmer 9,5%. Počet doktorandov rovnako stúpal rýchlejšie ako počet prác a publikácií na tvorivého pracovníka.“
Výsledok prekvapil aj dekana Filozofickej fakulty UPJŠ, Jána Gbúra. „Na fakulte v hodnotenom období nedošlo k výraznejšiemu posunu v pracovných výkonoch našich pedagógov. Dôkazom sú ich publikačné výkony, ktoré spolu s citáciami vysoko prevýšili všetky hodnotené filozofické fakulty. Problém vidím najmä v tom, že v roku 2011 sme sa viac sústredili na získanie grantov z európskych štrukturálnych projektov, čo však ARRA nebrala do úvahy. Viac pozornosti budeme musieť venovať domácim grantovým schémam a našim doktorandom, ktorí mali nevyrovnané publikačné výstupy. Čo sa týka zvýšenia percenta nezamestnanosti našich absolventov, to je externé kritérium, ktoré škola nemôže ovplyvniť. Bratislavské školy toto kritérium budú plniť každý rok takmer bezproblémovo, pretože tam je miera nezamestnanosti podstatne nižšia ako na východe.“
Právnická fakulta UPJŠ bola dva roky po sebe tretia spomedzi všetkých právnických na Slovensku. Tento rok je v hodnotení ARRA na druhom mieste. Je to vďaka zlepšeniu publikačnej činnosti a zvýšenému počtu citácií.
V kategórii umeleckých fakúlt je Fakulta umení TUKE na siedmom mieste, oproti vlaňajšku si polepšila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári