Zemplínčan Miroslav Vasiľ a Spišiak František Lučivjanský by sa zrejme spolu nikdy nestretli, keby sa z Košíc v posledných rokoch nestala menšia obdoba amerického Silicon Valley. Nielen oni, ale aj ďalších vyše 5500 zamestnancov IT spoločností v Košiciach si pochvaľuje, že nemusia chodiť pracovať do zahraničia, aby si zabezpečili, aj na slovenské pomery, nadpriemernú životnú úroveň.
KOŠICE. Kým priemerný plat v kraji sa horko-ťažko vyšplhá k 800 eurám, v IT biznise je to minimálne o polovicu viac.
Samozrejme, nedá sa to porovnávať s Bratislavou, Prahou alebo ďalšími „západnými“ krajinami, no finančné ohodnotenie určite nie je tým, na čo by ľudia v sektore informačných technológií najviac nadávali.
To nie je ani príklad oboch spomínaných východniarov, pracujúcich v košickej pobočke spoločnosti Ness Slovensko.
Miroslav Vasiľ sa do Košíc vrátil z juhu Anglicka, kde študoval a neskôr aj pracoval v tamojšej IT spoločnosti. Návrat neľutuje, hoci pripúšťa, že čo sa týka finančnej stránky, mal by sa tam určite lepšie. Tu si však pochvaľuje kolegov a celkové pracovné zázemie.
„V Anglicku som mal už vtedy podstatne vyšší plat, ale kvôli rodine sme sa aj s manželkou chceli vrátiť. Predtým, než sme odišli do zahraničia, sme kúpili v Košiciach byt. Rozmýšľali sme aj nad Bratislavou, ale keďže sme obaja východniari, rozhodli sme sa pred 3 rokmi prísť práve do Košíc. V Anglicku sme mali lepší život z materiálneho hľadiska, ale ľudia sú zas lepší tu a je kopa vecí, na ktoré sme boli zvyknutí a tie nám tam chýbali. A hoci na Slovensku sa mi nepáči mnoho vecí, zrejme sa do Anglicka tak skoro nevrátime, hoci by sme mohli,“ tvrdí tento automatizovaný test inžinier.
Cez deň pracuje, po večeroch sa učí
Jeho kolega František Lučivjanský, z Hrabušíc pri Slovenskom raji, popri svojej práci na plný úväzok študuje posledný ročník na Fakulte elektrotechniky a informatiky (FEI) TU v Košiciach.
„Posledné dva roky u mňa vyzerajú tak, že cez deň som v robote a večer sa učím. Firma mi umožnila študovať bez obmedzení, ale čas, ktorý som v škole, si potom musím nadrobiť. Zatiaľ to zvládam, mám aj chápavú priateľku, no je to dosť náročné. Prišiel som najprv cez Ness academy, neskôr sa zo mňa stal tester a developer, keď som sa podieľal na vývoji softwéru pre podporu prihlásenia autorizáciou. Škola nám toho síce veľa dáva, no aj sám vidím, že teória je jedna vec a prax tá druhá.“
F. Lučivjanský bol predtým vo svojom ročníku výnimkou, no teraz už má stále zamestnanie v košických firmách z IT Valley polovica jeho spolužiakov.
Pred piatimi rokmi dosahoval počet zamestnancov v IT firmách sotva tisícku, dnes už atakuje číslo 6000.
Rozmach IT firiem v metropole východu má na svedomí okrem príchodu viacerých známych zahraničných firiem aj združenie IT Valley, v ktorom figurujú takmer všetci IT zamestnávatelia v Košiciach, aj SPŠ elektrotechnická, Technická univerzita, UPJŠ, mesto Košice či Košický samosprávny kraj.
Dekan FEI: Nestačím podpisovať diplomy
Práve univerzity vychovávajú čo možno najpoužiteľnejších absolventov pre potreby praxe. „Technika“ už predtým výrazne „prekopala“ obsahovú náplň väčšiny predmetov podľa požiadaviek IT firiem.
S ich finančnou pomocou vybudovali viacero laboratórií a vybavili ich najmodernejšími výdobytkami vedy a techniky. Priamo vo výučbe už pôsobia mnohí odborníci z IT Valley, spoločnosti tým najlepším študentom ponúkajú možnosť zamestnať sa už počas školy.
Dekan Fakulty elektrotechniky a informatiky TU Liberios Vokorokos sa nám s úsmevom priznal, že hoci nestačí podpisovať diplomy pre absolventov fakulty, košické firmy z IT Valley by bez problémov našli uplatnenie aj pre dvojnásobok ich študentov. Veľmi dobrý pocit má aj z toho, že väčšina z 580 minuloročných absolventov ich fakulty zostala pracovať v Košiciach.
„Dopyt po našich absolventoch je enormný aj vďaka tomu, že pri výučbe 15 predmetov priamo spolupracujeme s IT spoločnosťami. Keď prídu do praxe, nemalo by ich už nič prekvapiť. Našu univerzitu teší, že takí absolventi si okamžite nájdu zamestnanie.“
Zakladateľ IT Valley nechápe náš systém univerzít
Jedným z cieľov združenia IT Valley je podľa jedného z jeho zakladateľov a generálneho riaditeľa NESS Slovensko Martina Kohúta rozvoj znalostnej ekonomiky a informačnej spoločnosti na východe Slovenska.
Práve to umožňuje vytvárať pracovné miesta s vysokou pridanou hodnotou, ktoré sú potom aj nadštandardne platené.
Dodáva, že aj napriek veľkému progresu vo vzdelávaní majú ešte absolventi univerzít v praxi čo doháňať. Navyše, takto zameraných škôl je stále nedostatok, na úkor tých s premenlivou úrovňou výučby, ktoré produkujú na pracovnom trhu ťažko uplatniteľných absolventov - napr. sociálnej práce, filozofie a ďalších.
„Možno je problém v tom, že tu od nežnej revolúcie ako keby chýbala vízia toho, akým smerom by sa malo školstvo na Slovensku uberať. Nielen náš sektor, ale aj mnohé ďalšie, ktoré ťahajú slovenskú ekonomiku, zápasia s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Paradoxne, firmy nevedia nájsť ľudí, hoci IT sektor má najvyššie mzdy a najnižšiu nezamestnanosť absolventov na Slovensku. Vedeli by sme zamestnať viac ľudí, no máme problém, lebo potenciál je takmer vyčerpaný a pri absolventoch stále potrebujeme istý čas, aby ich práca bola podľa našich predstáv. Kvalitného programátora alebo analytika nevychováte za týždeň, trvá to omnoho dlhšie.“
M. Kohút: IT sektor bude motorom ekonomiky
Košické IT Valley je podľa M. Kohúta jedna z pozitívnych výnimiek, keďže tu funguje spolupráca a technicky zamerané univerzity sa snažia vychádzať v ústrety tomu, čo firmy potrebujú.
Tie majú preto priam bytostný záujem s nimi čo najužšie spolupracovať a pripravovať si absolventov takpovediac na svoj obraz ešte počas štúdia. Ak už počas štúdia pracujú na „živých“ projektoch, po jeho skončení budú mať omnoho menšie problémy zapojiť sa do praxe.
Je presvedčený, že kompetentní by mali viac dbať na trendy, ktoré ukazujú, že práve IT sektor a k nemu nadväzujúce odvetvia budú tvoriť v budúcnosti základ nášho národného hospodárstva.
On sám predpokladá, že celý sektor vzrastie dvojnásobne, no Slovensko len veľmi ťažko naskočí do rozbehnutého vlaku, keď na elektrotechnických fakultách skončí každý rok sotva tisícka absolventov.
Pomôže rekvalifikácia dlhodobo nezamestnaných?
„Keď už teraz s tým nestíhame, nechce sa mi radšej ani predpovedať, čo bude o 10 rokov. V USA, Írsku či ďalších krajinách stavili už skôr na znalostnú ekonomiku a ich hospodárstvo aj ľudia na tom veľmi získali. Možno by nám pomohol aj príklad z Indie. Tam investovali do ľudí, ktorí nikdy nepracovali, naučili ich programovať a dnes majú namiesto desaťtisíc nezamestnaných rovnaký počet ľudí zo strednej triedy. Aj u nás by stálo za zváženie, ak by sa aspoň desať percent dlhodobo nezamestnaných vrátane Rómov rekvalifikovali na zamestnancov v IT sektore. Nerozumiem, prečo sa viac neprezentuje, že informačné technológie sú tým, čo už teraz je a v budúcnosti ešte výraznejšie môže byť motorom rastu HDP na Slovensku. Aj štát by mal mať záujem, aby firmám poskytol čo najviac vzdelaných a schopných ľudí. Žiaľ, u nás je stále akoby zakonzervované, že čo bolo vo vzdelávacom procese dobré pred 20 rokmi, bude dobré aj teraz a aj o ďalších 20 rokov,“ s povzdychom uzatvára člen prezídia IT Asociácie Slovenska Martin Kohút.
Martin Kohút. Verí, že štát začne viac podporovať štúdium na technických školách.
Foto: deda
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári