„Nech vidia, ktoré autá sú naše,“ zdôvodňujú sídliská, ktoré autá označili. „Nech nevidia, ktoré sú naše,“ tvrdia tie, ktoré ich označené nemajú, lebo sa boja vandalov.
KOŠICE. Na septembrovom miestnom zastupiteľstve mestskej časti Juh žiadal poslanec Erich Blanár, aby boli služobné autá úradu označené názvom a erbom mestskej časti. Juh má 5 služobných vozidiel.
„To nie je vôbec problém ich označiť erbami mestskej časti,“ povedal nám na to starosta Jaroslav Hlinka (nezávislý).
Doteraz ale označené nie sú a zrejme ani nebudú.
„Mestská časť Košice–Juh nemá interný predpis o podmienkach používania symbolov. Odsúhlasiť takýto predpis má v právomoci miestne zastupiteľstvo. Ak takýto interný predpis prijme, budú motorové vozidlá vo vlastníctve a v správe MČ Košice–Juh podľa tohto predpisu označené,“ odpovedala prednostka úradu Henrieta Pagáčová.
Poslanca Blanára (SDKÚ-DS) to sklamalo. „Hľadá spôsob ako autá neoznačiť. Na nadchádzajúcom zastupiteľstve to bez odozvy nenechám. Čo bráni vypracovaniu a schváleniu interného predpisu?“
Podľa zákona o obecnom zriadení má obec s vlastnými symbolmi povinnosť používať ich pri výkone samosprávy.
„Právnické osoby zriadené alebo založené obcou, iné právnické alebo fyzické osoby môžu používať symboly obce len so súhlasom obce. Obec označuje erbom obce a vlajkou obce budovu, ktorá je sídlom orgánov obce, zasadaciu miestnosť obecného zastupiteľstva a úradnú miestnosť starostu obce.“ Služobné vozidlá teda nemusí.
Označené sa ťažšie predáva
Ani ostatné mestské častí nie sú v otázke označovania áut jednotné. Sídlisko Ťahanovce má Škodu Octaviu Combi, snežnú frézu a malotraktor.
„Nad označením sme uvažovali, ale zavrhli sme to, lebo po určitej dobe zvykneme motorové vozidlo vymeniť a veľmi ťažko by sa nám predávalo, pokiaľ by bolo polepené alebo, nedaj Boh, postriekané. Toto si môžu dovoliť veľké komerčné firmy, kde vozidlá po životnosti končia v šrote. Druhé hľadisko je, že z určitých dôvodov sa takéto vozidlo môže stať terčom vandalizmu, čo tiež nie je dvakrát dobré. Pokiaľ by sa ale zmenila legislatíva, nebudeme mať problém vozidlá označiť,“ hovorí starosta Emil Petrvalský (SDKÚ-DS).
Nie sú označené, lebo nie sú naše
Sever má tri služobné autá. Vedúci kancelárie starostu Marcel Gibóda potvrdil, že sú označené. „Nemáme predpis, ktorý by nám to prikazoval. Sú označené, aby ľudia videli, ktoré to sú.“
Aj Západ má k dispozícii tri autá. Škodu Fabiu a Octaviu označené má. „Označenie bolo realizované v roku 2011 pre zlepšenie identifikácie služieb vo vzťahu k občanom na území mestskej časti,“ uviedol Marián Krajňák, vedúci kancelárie starostu. Škoda Superb, ktorá je určená na služobné cesty mimo Košíc, ale označená nie je.
Mestská časť Dargovských hrdinov má Škodu Fabiu Classic a Peugeot Partner. „Obe motorové vozidlá sú zverené do správy mestskej časti od mesta Košice. Nie sú označené logom mestskej časti. Tieto motorové vozidlá nie sú majetkom mestskej časti,“ vysvetľuje starosta Jozef Andrejčák (Smer).
Rasťo Diovčoš z Aliancie Fair-play považuje za veľmi dôležité, aby samosprávy zlepšovali svoju povesť.
„Označovanie služobných áut môže byť výrazným signálom, že majú záujem o otvorený prístup k obyvateľom tej ktorej mestskej časti alebo obce. Takéto aktivity otvorených samospráv môžu viesť k vytváraniu pozitívnych príkladov, čo je často omnoho účinnejší nástroj ako pravidlá, ktoré sú určitým spôsobom vynútené.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári