Rehoľa premonštrátov po rokoch opäť otvorí najstaršie košické a jedno z najstarších gymnázií v SR na Kováčskej 28 v Košiciach. Unikátne bude aj výučbou v latinskom a gréckom jazyku.
KOŠICE. Na otvorenie cirkevného gymnázia udelilo súhlas premonštrátom, ktorí sídlia v Jasove, ministerstvo školstva.
Opát Rádu premonštrátov Ambróz Martin Štrbák to považuje za historický okamih. „Vraciame sa v tomto smere k svojmu poslaniu,“ uviedol.
„Keď som sa pred tromi rokmi ujal funkcie opáta, mal som taký sen. Chcel som vrátiť do našich priestorov na Kováčskej ulici mladých ľudí, študentov a pedagógov. Atmosféra školy a vzdelávania podľa mňa k týmto nádherným historickým priestorom patrí, pretože gymnázium sídlilo v týchto miestach od nepamäti. Kováčska 28 v sebe nesie kus histórie nielen nášho rádu, ale celého mesta Košice.“
Rehoľa vlastní priestrannú budovu v centre mesta už celé stáročia, cirkevné gymnázium v nej bolo už od 17. storočia. Premonštráti spravovali gymnázium od roku 1811.
„V prvej polovici 20. storočia sa Premonštrátske gymnázium stalo inštitúciou s vysokou odbornou i pedagogickou úrovňou. Určite chceme nadviazať na tradíciu kvality pedagógov i študentov. Jedinečnosť nášho gymnázia bude spočívať vo vyučovaní latinského jazyka a ako voliteľného i gréckeho, takisto filozofie a myslenia. Pôjde teda o klasické gymnázium s vyučovaním latinského jazyka popri štandardnom vyučovaní základných dvoch cudzích jazykov, anglického a nemeckého,“ dodal opát.
Pomôže i „Renovabis“
Okrem domácich pedagógov by mali na gymnáziu pôsobiť aj medzinárodní lektori. Najlepší študenti dostanú možnosť ísť na výmenné pobyty do škôl v USA či Nemecku. Škola poskytne študentom stravu, pre mimokošických aj ubytovanie.
V súčasnosti pracuje opátstvo na vybudovaní kvalitného tímu pedagógov, prvé prijímacie pohovory budú 13. a 16. mája 2013. Rád odhaduje náklady na nevyhnutnú rekonštrukciu Kováčskej 28 na 50-tisíc eur, bude to financovať z vlastných zdrojov. Pomôže i nemecká biskupská konferencia „Renovabis“.
História gymnázia siaha do 17. storočia, keď bolo súčasťou jezuitskej univerzity. V 19. storočí ho do správy premonštrátom odovzdal cisár František I. V rokoch 1937/38 bolo najväčším gymnáziom v bývalom Československu s 1115 študentmi a 25 triedami.
Študovali tam mnohé významné osobnosti, napríklad svetoznámy spisovateľ Sándor Márai či akademický sochár Ján Mathé.
V roku 1989 vrátili budovu v rámci reštitúcií cirkvi. Gymnázium ešte nejaký čas fungovalo, ale v roku 1997 sa muselo vysťahovať. Cirkev vzápätí začala objekt prenajímať rôznym firmám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári