Za jazdu pod vplyvom alkoholu poslali súdy do basy na Slovensku 128 ľudí. Už rok platí novela zákona o cestnej premávke – viac ako promile alkoholu za volantom je trestným činom.
KOŠICE. Ľudia sú nepoučiteľní a za volant nemajú problém sadnúť si, keď predtým pili. Pokiaľ v minulosti obišli so zákazom šoférovania, teraz im pri nafúkaní nad jedno promile hrozí basa. Ani to ich neodrádza.
„Od novembra 2011 do septembra tohto roku bolo na Slovensku za jazdu pod vplyvom alkoholu odsúdených 3870 osôb, z toho nepodmienečne 128. Podmienku dostalo 2178 ľudí. Peňažný trest udelili v 39 prípadoch, povinnú prácu ako trest dostalo 192 previnilcov,“ povedala nám hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti SR Jana Zlatohlávková.
Prvého novembra uplynul rok, odkedy je alkohol za volantom trestným činom.
„Zdá sa, že vodiči si ani po roku neuvedomujú, že jazdou pod vplyvom alkoholu ohrozujú nielen seba, ale aj ostatných. Okrem toho môžu skončiť v cele policajného zaistenia a ich alkoholový hazard ich postaví pred súd,“ vraví hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová.
Osemnásti si musia trest odpracovať
Súdy odsúdili v Košickom kraji 600 vodičov, štrnásť z nich dostalo nepodmienečný trest a 267 podmienku.
„Peňažný trest bol udelený v jedenástich prípadoch, povinnú prácu musí absolvovať osemnásť ľudí. Zákaz činnosti šoférovať ako samostatný trest dostalo 287 vodičov s alkoholom nad jedno promile a ďalších 282 vodičov má udelený zákaz činnosti riadiť auto ako trest popri ďalšom treste,“ vysvetľuje Zlatohlávková.
Zo štatistiky súdov vyplýva, že najviac vodičov, až 167, si nezašoféruje 13 – 24 mesiacov, trest na 8 - 12 mesiacov dostalo 84 opitých. Traja vodiči si za volant nesadnú 61 - 72 mesiacov.
Hoc v kraji súdy odsúdili 600 vodičov, nie každý dostal nepodmienečný trest, napriek tomu, že nafúkal nad jedno promile. Prečo?
„Príslušný sudca zvažuje okolnosti prípadu, a tak rozhodne o treste. Nie je možné to generalizovať, každý prípad je iný. Ak niekto viackrát porušil zákon, postih je prísnejší,“ dodáva Zlatohlávková.
Polícia od začiatku tohto roka do konca októbra eviduje na Slovensku viac ako 11400 dopravných nehôd, pri 1410 nehodách bol spoločníkom vodičov alkohol. To je viac ako desať percent! O život prišlo 22 ľudí.
Čo čaká opitých vodičov
Od novembra minulého roka vodičom, ktorí jazdia pod vplyvom alkoholu nad jedno promile, hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok.
V prípade jazdy pod vplyvom alkoholu do 1 promile ide o priestupok, za čo je možné uložiť pokutu od 200 do 1 000 eur a zákaz činnosti do päť rokov.
Každý vodič s alkoholom v krvi musí absolvovať vyšetrenie u psychiatra (30 eur), ktorý rozhodne, či je, alebo nie je závislý.
Ak závislý nie je, musí povinne absolvovať psychologické poradenstvo v rozsahu štyrikrát štyri hodiny za jednotnú cenu 270 eur.
Ak psychiater povie, že je závislý, oznámi to polícii a vodič musí asolvovať liečenie. Každý vodič prichytený s alkoholom musí absolvovať aj test z odbornej spôsobilosti na dopravnom inšpektoráte za 16,50 eura.
Ak je napríklad dvadsať rokov od skúšky v autoškole, čaká ho najmenej trojdňové drilovanie testov.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári