Zlodejovi stačila na krádež chvíľka a odišiel bohatý.
KOŠICE. Dlho sa však z peňazí netešil. Košickí kriminalisti mu onedlho klepli po prstoch. Zistili, že páchateľom je 32–ročný Branislav. Už ho aj obvinili z prečinu krádeže, za čo mu hrozia tri roky väzenia.
O tom, že auto nie je výklad ani trezor, sa však v uplynulých dňoch presvedčili aj ďalší vodiči. Na Ondavskej ulici rozbil zlodej 37–ročnej žene z Prešova okno na aute Renault Fluence. Zaujal ho notebook, škoda činí 1800 eur.
„K vykradnutiu auta došlo aj na Ulici Pri prachárni v Košiciach. Zatiaľ neznámy páchateľ po prekonaní zámku na Honde Civic z kufra ukradol notebook za 500 eur. Na Meteorovej ulici zas zmizli z Fiatu Ducato dve vŕtačky za 690 eur,“ povedal nám krajský policajný hovorca Alexander Szabó.
Kradne sa všade
V meste sú krádeže vecí z áut pomaly na dennom poriadku, veď za týždeň je vykradnutých priemerne sedem áut.
Situácia je však lepšia ako pred troma rokmi, keď týždenne zlodeji vykradli aj dvadsať áut. Títo zlodeji idú s dobou, sú sofistikovaní a rýchli. Na vykradnutie auta potrebujú len niekoľko sekúnd.
Podľa polície je pre „kmínov“ dôležité, že vidia v aute niečo cenné. Na mieste nezáleží, kradne sa aj pri cintorínoch. V minulosti boli v kurze sídliská, Terasa či Ťahanovce, teraz sa kradne v celom meste.
Podľa polície dochádza k znižovaniu tohto druhu trestnej činnosti. Vraj vo väčšine prípadov za samotné krádeže môžu aj okradnutí.
„V autách si na dobre viditeľných miestach nechávajú notebooky, mobily, či tašky, proste veci, ktoré je jednoduché predať a sú doslova magnetom pre zlodejov.“
Sú vynaliezaví
Hoci je prípadov menej ako v minulosti, muži zákona spokojní byť nemôžu. Zlodeji totiž idú s dobou a už málokedy sa stane, že sa do auta dostanú rozbitím okna.
Sú vynaliezaví, pomocou špeciálneho náradia vedia auto nepozorovane otvoriť, dokonca dokážu obísť aj poplašné zariadenie.
„Málokedy sú k dispozícii svedkovia, keďže zlodej sa správa, akoby mu auto patrilo, príde k nemu a otvorí ho. Zoberie si, čo ho zaujíma a pokojne odíde,“ dozvedáme sa z polície. Zlodeji si neraz „terén“ monitorujú, pozorujú parkovisko a keď vidia, že je nejaké auto dlhšie zaparkované a sú v ňom veci, hoc niečim prekryté, nemajú zábrany. Polícia preto ľudí žiada, aby si dali pozor na to, čo v aute nechajú.
„Pokiaľ si niekto musí nechať v aute nejaké veci, je lepšie parkovať na stráženom parkovisku,“ vraví Szabó a dopĺňa, že ak dôjde k vlámaniu, treba volať políciu.
„Nikdy si netreba do auta sadnúť zisťovať, čo zmizlo. Týmto spôsobom dôjde k zničeniu všetkých stôp, ktoré by pomohli k vypátraniu páchateľa.“
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári