MOLDAVA NAD BODVOU. Stosedem bytov Okresného stavebného bytového družstva Košice – okolie v účtovnej hodnote vyše 560–tisíc eur sa v roku 2010 dostalo mimo kontrolu jeho členov a kolektívnych orgánov.
Na novozaloženú dcérsku spoločnosť družstva MolByt s. r. o. ich previedol vtedajší predseda predstavenstva Ondrej Karaffa.
Išlo väčšinou o byty, ktoré sa uvoľnili, keď družstvo zrušilo členstvo neplatičom. Na MolByt prešli darovaním.
Zmluvy podpisoval Karaffa. Za jednu stranu ako predseda družstva, za druhú ako konateľ MolBytu. V jeden deň, 25. januára 2010, takto sám so sebou uzavrel 72 darovacích zmlúv.
Dokumenty, ktoré má denník Korzár k dispozícii, potvrdzujú, že niektoré nehnuteľnosti potom zmenili majiteľa. Od mája 2010 do apríla 2012 skončilo v rukách súkromných osôb jedenásť bytov. O predajoch rozhodoval jediný konateľ MolBytu – Karaffa.
Ak by byty zostali v družstve, predávať by sa mohli len po schválení deväťčlenným predstavenstvom a za cenu určenú znaleckým posudkom.
Takýto postup prikazovala smernica, ktorá v bytovom družstve platila niekoľko rokov. Na MolByt sa nevzťahovala.
Predal aj sídlo družstva
„Cena všetkých predaných bytov bola stanovená voľnou úvahou Karaffu. Predstavenstvo družstva o väčšine predajov nevedelo, dokonca vtedajší predseda prostredníctvom realitky predal byt, v ktorom bolo sídlo družstva, čím sa družstvo stalo nájomníkom vo vlastnom sídle,“ hovorí súčasný predseda družstva Alexander Pőhm, ktorý bol členom predstavenstva aj v čase šéfovania Karaffu.
Svojvoľnosť pri predaji dokumentujú rozdiely v cenách porovnateľných nehnuteľností.
Napríklad, vo februári 2011 MolByt predal trojizbový byt na Severnej ulici v Moldave nad Bodvou za necelých 25-tisíc eur. Na druhý mesiac za rovnako veľký byt v tej istej bytovke majiteľka zaplatila už 37 tisíc eur.
Prevodom bytov sa od septembra zaoberá polícia. Vyšetrovanie začalo po odvolaní Karaffu z funkcie predstavenstvom družstva.
„Vedie sa trestné stíhanie pre zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku,“ povedal hovorca krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko.
Delegáti schválili iné
Potvrdil, že polícia preveruje, či Karaffa nekonal v rozpore z rozhodnutím zhromaždenia delegátov družstva. Orgán v novembri 2009 schválil, že na MolByt prejdú len byty, v ktorých boli problémy s výberom nájomného alebo boli predmetom súdnych sporov.
„Na zhromaždení bolo povedané, že pôjde najviac o sedem až desať bytov, ktoré sú rizikové, napríklad sú v exekúcii, aby tieto problematické nehnuteľnosti neohrozovali ekonomiku družstva,“ spomína jeden z delegátov Ladislav Gacek.
Písomná podoba uznesenia sa nezhoduje s tým, ako bolo zachytené v zápisnici zo zasadnutia zhromaždenia a zrejme ho niekto dodatočne upravil. Napríklad ako obdarovaný v ňom figuruje MolByt, hoci spoločnosť vznikla skoro dva mesiace po prijatí uznesenia.
Údaje na katastri nesedeli
Kataster správnosť týchto údajov neskúmal, lebo ich autorizoval vtedajší právnik okresného bytového družstva Peter Dittrich.
S Dittrichom nové vedenie družstva ukončilo zmluvu, dnes poskytuje v niektorých konaniach právne služby Karraffovi. Na otázky ani jeden neodpovedal.
V septembri expredseda v rozhovore s denníkom Korzár odmietol, že prevodmi bytov spáchal trestný čin.
„Ako mohlo dôjsť k sprenevere majetku, keď sa stali vlastníctvom spoločnosti, ktorá bola dcérou družstva,“ tvrdil.
To, že byty z MolBytu ďalej predával, nespomenul.
Kupovala rodina aj dcéra primátora
Z dcérskej spoločnosti bytového družstva predseda spravil rodinný podnik.
KOŠICE. Rozhodnutím šéfa družstva Ondreja Karaffu sa dostali k trojizbovým bytom v Moldave aj bratranec jeho manželky Gabriel Tóth a dcéra primátora Moldavy Judita Zachariášová.
Prvý zaplatil 25–tisíc eur, druhá 30–tisíc. V ponukách realitných kancelárií dnes ceny trojizbových bytov v Moldave začínajú pri 40–tisíc eur.
Zachariášová tvrdí, že pri predaji nebola nijako zvýhodnená.
„Normálne som kúpila byt ako každý iný človek. Zobrala som si pôžičku a splácam ju,“ hovorí.
Zároveň dodala, že o pochybnom prevode nehnuteľností na MolByt nevedela. Inak by vraj byt kupovala od družstva.
Fiktívne faktúry?
V čase predaja bola Zachariášová zamestnaná v MolByte, rovnako ako Karaffov zať Peter Zsebesi a ďalší jeho príbuzný Imrich Takáč. Manželka Anna Karaffová bola externou účtovníčkou firmy.
Polícia vedie trestné stíhanie aj pre platby, ktoré tiekli z MolBytu rôznym dodávateľom.
„Zástupca spoločnosti si neoprávnene prisvojil 29–tisíc eur, ktoré ako predstierané výdavky faktúrami zahrnul do účtovníctva napriek tomu, že časť vyfakturovaných prác v skutočnosti nebola dodaná,“ opísala vyšetrovaný skutok košická prokuratúra.
rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári