MEDZEV. Načrtnutie pozitívneho obrazu z minulosti prameniaceho zo vzťahov medzi dvomi národnostnými menšinami je jedným zo základných cieľov novej publikácie Mnohonárodnostný Medzev: Spomienky na spolužitie Nemcov a Rómov.
Knihu, ktorá vznikla ako spoločný projekt niekoľkých inštitúcií, dnes predstavili na pôde Prešovskej univerzity (PU) v Prešove.
Autormi publikácie sú pedagóg a kulturológ Michal Smetanka a prednosta Mestského úradu v Medzeve Jozef Schmiedl. Tí sa zhodujú na tom, že príklady z histórie môžu dnešnú spoločnosť inšpirovať k lepšiemu spolunažívaniu s minoritami.
Kultúrny antropológ a recenzent publikácie Alexander Mušinka z Ústavu rómskych štúdií PU pre TASR uviedol, že táto knižka je v podstate unikátna tým, z akého pohľadu sa pozerá na spolunažívanie ľudí.
"Je to jeden z prvých pokusov o výskum a prezentáciu interetnických vzťahov medzi dvomi národnostnými menšinami. Doteraz dominoval výskum medzi majoritou a minoritou, teraz táto knižka prezentuje dve minority, ktoré žili vedľa seba," hovorí Mušinka.
Pripomenul, že Medzev bol reálne vždy multietnický, pretože v minulosti tu vedľa seba na pomerne malom priestore žili okrem Slovákov, Maďarov a Nemcov aj Rómovia, Židia a Rusíni.
Smetanka: Vzťahy v minulosti boli lepšie
Smetanka uviedol, že situácia v Medzeve je dnes podobná ako všade na Slovensku a netreba si ju idealizovať, ale v zaujímavej histórii sa dá v každom prípade poučiť a treba možno hľadať, prečo to tak bolo, prečo tu takto národnosti spolunažívali.
Vysoko však vyzdvihol tamojšiu základnú školu a jej výsledky. Dodal, že dnes máme na zachovávanie morálnych hodnôt určených množstvo pravidiel, ale nie vždy to funguje.
Tvrdí, že sa necíti byť odborníkom na to, aby vedel presne analyzovať, prečo vzťahy v minulosti boli lepšie, ale oni zachytili to, čo našli v archívnych záznamoch, či sa dozvedeli z viac ako stovky rozhovorov.
"V tejto knižke sú krátke exkurzy do histórie, to znamená osídlenia karpatských Nemcov, príchodu Rómov do tejto oblasti. Potom tam máme rozhovory pamätníkmi aj s ľuďmi, ktorí tam dnes žijú. Dali sme tam niekoľko takých Mantáckych povestí, pekné fotografie rómskych detí, muzikantov a potom ilustrácie robil Fero Guldan," vysvetlil Smetanka.
Projekt sa mohol realizovať aj vďaka finančnej podpore vlády z dotačného programu pre kultúru národnostných menšín.
"Pre tento rok je do tejto oblasti navrhnutý objem 250 000 eur práve na takéto aktivity. Táto publikácia vzhľadom na zhoršujúce sa vzťahy k rómskej národnostnej menšine má veľký význam, lebo poukazuje na pozitíva. Jej obsah treba dostať do povedomia širokej verejnosti," uviedol Peter Krajňák z Úradu splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny.
Mušinka konštatoval, že publikácia vyšla v náklade 500 kusov a jej obsah je verejne dostupný v elektronickej podobe na internetovej stránke Ústavu rómskych štúdií Prešovskej univerzity.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári