Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky

EHMK minútu po minúte: Sobota vyvrcholila koncertmi v kluboch

Projekt hlavného mesta kultúry v Košiciach sa stáva realitou. Počas víkendu bude množstvo akcií.

Farebne nasvietený košický Dóm sv. Alžbety.Farebne nasvietený košický Dóm sv. Alžbety. (Zdroj: Veronika Janušková)

Projekt hlavného mesta kultúry v Košiciach sa stáva realitou. Domácich aj návštevníkov čaká počas víkendu množstvo akcií.

Podrobný program akcií otváracieho víkendu EHMK nájdete tu
Sledovať môžete naživo aj prenosy a webkamery z mesta
Spravodajstvo z EHMK minútu po minúte pokračuje aj v nedeľu

22.25 - V nedeľu oficiálne otvoria projekt Košice - EHMK 2013 popoludní v Štátnom divadle, od 18.00 nasleduje Veľká otváracia show na Hlavnej ulici, po nej spektakulárny ohňostroj a ako bonbónik o 20.30 koncert skupiny Jamiroquai v Steel Aréne.

22.22 - Dianie sa v sobotňajší večer presunulo do košických klubov a rôznych podnikov, kde hrajú desiatky muzikantov a kapiel.

foto
EHMK v obrazoch: Hudba v kluboch uzavrela sobotňajší večer

20.54 - Prípravy na koncert zoskupenia Peter Bič Project vrcholia. Riders Pub na Južnej triede je naplnený na prasknutie.

20.30 - Na práve prebiehajúci koncert Mariána Greksu prišli desiatky ľudí z celého východu, napríklad aj z Lipian.

20.17 - Pred chvíľou sa skončil v synagóge na Puškinovej ulici koncert Kaschauer Klezmer Band pred plným hľadiskom prevažne mladých ľudí.

20.10 - Úchvatnú atmosféru rozsvecovania Dómu sv. Alžbety vyšperkovalo polhodinové vystúpenie vokálneho súboru Gregoriana, ktoré prinieslo chorály najstarších majstrov, ale aj skladby zo súčasnosti.

20.03 - Umeleckú inštaláciu v podobe spirituálneho nebeského stĺpu z tisícov lepiacich pások dnes sprístupnili v košickom Dóme sv. Alžbety. Lepiace pásky sú v dóme uchytené v blízkosti oltára na špeciálnej konštrukcii visiacej zo stropu. Autorkou diela s názvom Kumulus je francúzska umelkyňa Elise Morin.

Počas dňa si akcie EHMK nenechala ujsť ani domáca speváčka Tina s kamarátmi. Čochvíľa ju čakajú materské radosti. Foto: Veronika Janušková.

20.00 - Jay Kay, frontman skupiny Jamiroquai, sa nechal počuť, že večer strávi v meste na koncerte niektorej zo skupín. Údajne sa chystá na koncert Petra Biča.

19.13 - Na druhom poschodí nákupného centra Aupark práve prebieha divadelné predstavenie Steel my heart o príbehoch ľudí spojených s košickými oceliarňami.

19.11 - Na oficiálne otvorenie Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013 v Štátnom divadle v nedeľu od 16:00 sa bežní Košičania nedostanú. Vstup je len na pozvánky - pre prominentov.

18.50 - K večeru sa typický košický vietor umúdril, zatiaľ ani nesneží. Do mesta prúdia zo všetkých strán stovky ľudí. Momentálne prebieha skúška svetiel pódia pri Dolnej bráne. Fenomenálne divadlo vidieť už z polovice Južnej triedy.

Nasvietený Dóm sv. Alžbety prilákal tisíce ľudí

18.40 - Organizátormi avizované veľkolepé nasvietenie Dómu sv. Alžbety splnilo očakávania ľudí. Po prvýkrát bol dóm nasvietený v roku 2006. Už vtedy vyzeral nádherne, ale to, čo predviedli v rámci festivalu EHMK, predčilo všetky očakávania. Spektrum farieb od svetlozelenej, cez žltú, ružovú až po fialovú, rozžiaril dóm v novej dimenzii. Jedinečnosť spočívala najmä v tom, že po prvýkrát mohli ľudia vidieť katedrálu nasvietenú nielen zvonku, ale farebné efekty sa sa linuli aj zvnútra chrámu cez okná. Kým vonkajšie steny boli nasvietené jednou farbou, zvnútra žiarili iné svetlá. Do centra Košíc prišli tisíce ľudí.

Vedľa stojaca Urbanova veža poslúžila ako projekčná plocha pre mapping, ktorý stvárnil históriu nielen košickej katedrály, ale aj ďalších významných lokalít regiónu.

Súčasťou nasvietenia bol ak pokus o ustanovujúci rekord v počte svietiacich balónov. V uliciach ich mali rozdať 7 500.

foto
EHMK v obrazoch: Košický Dóm a veľkolepá hra svetla

18.15 - Večer, postupne od 19. hodiny, čaká Košice množstvo koncertov skupín a spevákov rôznych žánrov v rôznych puboch, kaviarňach a kluboch. Predstavia sa napríklad Divozel, Kaschauer Klezmer Band, Sitra Achra, AMC Trio, Chiki liki Tu-a, Hrdza, Kvety v podpaží, Longital, Loss Massakeros, Marián Greksa, Petar Marić, Siempre, Triango, Abracadabra, Gapa & Groovin Heads, Peter Bič Project a ďalší. Presný program nájdete tu.

17.55 - V knižnici Technickej univerzity vzniká unikátna inštalácia - bludisko, alebo pavučina z lepiacej pásky.

17.00 - Výbornou monodrámou poľského autora a filmára Mareka Koterskeho Nenávidím sa začal popoludňajší divadelný program v historickej radnici. Úlohu neúspešného muža v stredných rokoch, ktorému je zle vždy a všade stvárnil Peter Čižmár. Jeden z citátov hry" "Všetko je lepšie ako Slovensko", kontrastoval s náladou v uliciach.

16.45 - O 17. hodine sa chystá jedna z kľúčových akcií sobotňajšej časti kultúrneho programu - Rozsvietenie Dómu sv. Alžbety. Návštevníkov postupne čaká v rámci programového bloku päť veľkých akcií.

Popoludnie v EHMK: Protest, nové námestie, množstvo podujatí

16.35 - Najväčšia hviezda otváracieho ceremoniálu EHMK, 2013 Jay Kay z Jamiroquai, sa naďalej skrýva v hoteli v centre Košíc. Aj napriek prísľubu fototermínu a tlačovej konferencie akreditovaným médiám, medzi ktoré patrí aj denník Korzár, sa rozhodol, že pred novinárov nepredstúpi.

16.13 - Do rámca projektu EHMK zaradili aj dnešný vznik Námestie Jána Mathého v Košiciach. Je pomenované po významnom košickom sochárovi (14. 6. 1922 – 5. 6. 2012). Jeho diela zdobia viaceré verejné priestory v Košiciach. Bývalé Námestie Nádeje, vzniklo premenovaním križovatky Hlinkovej ulice a Národnej triedy.

foto
EHMK v obrazoch: Námestie nesie meno Jána Mathého

15.26 - Vystúpenie košickej speváčky Anny Gaja, ktoré organizátori zaradili na pódium Pentapolitana, sprevádzal protest niekoľkých mladých ľudí.

"Sledujeme politicky korektný kultúrny program," vysvetlili transparentom pod pódiom. "Nemáme nič proti tejto osobe, mesto je ale plné obrovských talentov, ktoré nemajú šancu prezentovať sa," povedala Veronika Balvirčáková.

Iný incident sa počas jej vystúpenia nevyskytol, sledovalo ho sto-dvesto ľudí, vrátane množstva slovenských akreditovaných novinárov.

Gaja na pódiu pri Immaculate zaspievala jednu pieseň - Nečakám zázraky.

foto
EHMK v obrazoch: Anna Gaja spievala, mládež protestovala

15.17 - Vo Východoslovenskej galérii prebieha módna prehliadka modelov Madonninho brata Christophera Cicconeho a odevnej skupiny Puojd.

14.32 - Ako dnes uviedol umelecký riaditeľ Košice EHMK 2013 Vladimír Beskid, otvárací ceremoniál je len ochutnávkou pestrej ponuky vyše 350 podujatí, ktoré sa uskutočnia v priebehu celého roka.

„Teda prakticky každý deň sa bude konať nejaké podujatie spadajúce do rámca EHMK. EHMK to nie sú len podujatia v Košiciach, ale takmer v celom regióne východného Slovenska cez projekt Pentapolitana,“ povedal Beskid. Podrobnejšie o programe hovorí brožúra vydaná v slovenskom a anglickom jazyku.

Košičania hľadajú podrobnosti o programe aj v infostánkoch priamo na ulici. Foto: Veronika Janušková.

Anna Gaja venovala vystúpenie všetkým Košičanom

14.18 - "Cítim sa skvele, koncert si vychutnám. Venujem ho všetkým Košičanom, nespievam pre tých sto eur, ale pre svoje rodné mesto. Čo ťa nezabije, to ťa posilní a závisť je najúprimnejším prejavom obdivu," odkazuje tesne pred svojim koncertom speváčka Anna Gaja po mediálnom rozruchu okolo jej vystúpenia v rámci otváracieho ceremoniálu. Zaspieva na pódiu pri Immaculate.

14.10 - Po 14. hodine sa začal program na pódiu Pentapolitana pri Immaculate, kde vystúpia folkloristi, detskí umelci a rôzni regionálni muzikanti.

13.55 - Hlavná hviezda nedeľného programu, britská kapela Jamiroquai, priletela po poludní na košické letisko, aktuálne sa ubytuje v hoteli, ktorý údajne pre akciu celý zatvorili. Líder Jay Kay sa skrýval na zadnom sedadle auta (na snímke Veroniky Januškovej), odmietol sa fotografovať. Prišiel ako posledný v kolóne vozidiel. Členovia štábu okolnosti príchodu hviezdy do Košíc tajili, jeden člen tvrdil, že priletí až zajtra, pričom sa objavil o niekoľko minút.

13.32 - Podľa šéfa Košice EHMK 2013 Jána Sudzinu, ktorý bol pred týždňom na otváracom ceremoniáli v Marseille, sa Košice s 240-tisíc obyvateľmi nemôžu porovnávať s miliónovým francúzskym mestom. Kým rozpočet košického projektu mesta kultúry je asi 85 miliónov eur, Marseille ho má okolo 600 miliónov eur. Na druhej strane, francúzsky projekt nemal v ceremoniáli svetovú hviezdu, akou napríklad budú v Košiciach Jamiroquai, zato zorganizovali veľkolepú šou s ohňostrojom v prístave, na ktorú prišlo asi 300-tisíc ľudí. V Košiciach očakávajú niekoľko desiatok tisíc návštevníkov. Marseille získalo spolu s Košicami titul EHMK 2013.

Otvárací ceremoniál v Marseille. Foto: TASR/AP

13.25 - V nefunkčnom sídliskovom výmenníku tepla na Ulici obrody na sídlisku Terasa v mestskej časti Západ, ktorý prerobili na kultúrno-spoločenské centrum Spot, pozerajú deti večerníčky a maľujú im tváre.

13.15 - Titul Európske hlavné mesto kultúry je v Európe známy a prestížny. Podľa Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) tak majú Košice a celé východné Slovensko šancu na prilákanie veľkého počtu zahraničných návštevníkov. "Košice sú atraktívne najmä pre nemeckých, rakúskych a maďarských turistov," opísala manažérka pre komunikáciu a PR aktivity SACR Zuzana Nemcová. Určite však podľa jej slov prilákajú aj návštevníkov z ďalších, najmä európskych krajín.

Košice získali podľa SACR svoj titul projektom, ktorého cieľom bolo premeniť priemyselné mesto na mesto kreatívne a kultúrne. "Počas roka 2013 pripravili Košice približne 300 podujatí a dokončia 20 veľkých investičných projektov," doplnila Nemcová.

13.02 - Traja páni, ktorí velia prípravám na otvárací ceremoniál EHMK 2013 sa zamysleli a z množstva podujatí dali svoj tip. Pozrite sa, čo odporúčajú.

12.20 - Úvod sobotňajšieho programu obstarali Raňajky v meste. Dvanásť košických kaviarní hostilo rôzne zaujímavé osobnosti pri raňajkovej diskusii so záujemcami.

foto
EHMK v obrazoch: Košičania raňajkovali s osobnosťami

12.02 - Košický projekt EHMK, ktorý je masívne financovaný z eurofondov, prirovnal na dnešnej tlačovke umelecký šéf metskej neziskovej organizácie Košice 2103 Vladimír Beskid k injekcii, ktorá má naštartovať kultúru aj celkovú transformáciu Košíc na ďalších 5 až 10 rokov.

Začali sa prvé podujatia, polemiky trvajú

11.50 - Európska komisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Androulla Vassiliouová bude otvárať oficiálne projekt EHMK. Do Košíc mala pricestovať dnes, pre nepriaznivé počasie a dopravné problémy však príde až v nedeľu.

11.45 - Hlavné pódium v centre pri Dolnej bráne pre nedeľnú otváraciu šou sa stále pripravuje. Je to najväčšie pódium, aké kedy v Košiciach na podobnú akciu bolo. V nedeľu od 18. hodiny tu bude hlavný otvárací program pre verejnosť. Organizátori si zisťoval aj predpoveď počasia počas otváracej šou, pravdepodobne bude snežiť, má byť od 0 do -2 stupne a fúkať južný vietor do 20 km/h.

11.41 - Tradičné doťahovanie Košičanov s hlavným mestom sprevádza aj tento projekt. Prečítajte si názory zainteresovaných.

11.20 - Prenosy z otvorenia EHMK v Košiciach môžete sledovať aj na internete. Organizátori sľubujú 60 hodín živých prenosov z akcií otváracieho ceremoniálu.

11.16 - V Košiciach víta návštevníkov akcií mrazivé počasie. Podľa údajov SHMÚ boli o jedenástej predpoludním štyri stupne pod nulou, sneží a pocitovú teplotu ešte znižuje typický košický severný vietor

11.13 - V Dóme sv. Alžbety je nebeský oblak z lepiacich pások. Výtvor francúzskej umelkyne si môžete pozrieť pri slávnostnom rozsvietení Dómu sv. Alžbety dnes o 17. hodine.

10.49 - Umelecký šéf EHMK Vladimír Beskid vraví, že doteraz sa riešili len pseudokauzy. Prečítajte si celý rozhovor.

10.31 - Muzikant Peter Bič práve absolvuje s priaznivcami na Kováčskej svoje dnešné druhé raňajky. Prvýkrát raňajkoval o šiestej ráno so svojim potomkom.

10.29 - Na EHMK vezmite aj deti, čaká ich rozprávkový Košický kraj. Rozprávkový jazvečík Taši pozýva deti a ich rodičov v sobotu i nedeľu od 9. do 20. hod. do Barkóczyho paláca na Hlavnej 48.

10.28 - Všetky akcie EHMK môžete sledovať cez smartfón alebo tablet. Prostredníctvo aplikácie Kosice 2013 majú záujemcovia prístup k udalostiam a akciám programu.

10.22 - Projekt EHMK Košice 2013 má od začiatku v samotnom meste množstvo kritikov, ktorí sa v ostatnom čase orientujú takmer výhradne na prezentovanie svojich nesúhlasných názorov na sociálne siete.

Medzi najaktívnejších z nich patrí predseda Spolku na podporu skrášľovania Košíc Ladislav Rovinský, ktorý otvorene hovorí, že projekt je tunelom.

Raňajky s grafológom sa tešili veľkej pozornosti. Foto: Veronika Janušková.

10.07 - Raňajky s grafológom žali v Technik Café veľký úspech, v priestoroch je veľký nátresk, ľudia priebežne prichádzali a odchádzali.

10.03 - Na program akcií EHMK pôjde 10 miliónov eur. O pridelení peňazí rozhodujú zástupcovia neziskovej organizácie Košice EHMK 2013 a ministerstva kultúry.

10.01 - Jednou zo sobotňajších akcií je aj večerný pokus o rekord v počte vypustených svietiacich balónov. V meste ich majú rozdať asi 7 500.

9.31 - Jedna z akcií, Raňajky s mestskými poslancami, sa začína o pol desiatej. Zatiaľ stavajú len banery, o hosťoch ani chýru.

Študenti hudobno–dramatického odboru zahrali Démona. Foto: Veronika Janušková

9.30 - Absolútne prvou akciou Otváracieho ceremoniálu EHMK 2013 bolo piatkové divadelné predstavenie Démon študentov tretieho ročníka košického konzervatória z Timonovej ulice. Odskočili si naň počas náročného skúškového obdobia.

Víkend sľubuje bohatý program

9.27 - Po žene starostu Severu v rámci ceremoniálu vystúpi aj staromestský starosta Ľubomír Grega – ako divadelný herec.

9.25 - Hoci otvárací ceremoniál projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry odštartovali už košickí konzervatoristi poémou Démon a slávnostná prezentácia monografie architekta Ľudovíta Oelschlägera, nosný program čaká Košičanov a návštevníkov počas víkendu.

Organizátori tvrdia, že všetko je pripravené. Starosti im robí akurát nepríjemný severák, ktorý z mínus štyroch stupňov dokáže pocitovo stlačiť ortuť v teplomeri oveľa nižšie.

9.23 - Programová časť projektu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) Košice 2013 sa opiera o prezentáciu štyroch osobností, ktoré sú nejakým spôsobom prepojené s mestom Košice a ktoré sa k tomuto mestu aj vždy hlásili.

9.22 - Košice majú aj hymnu podujatia EHMK2013. Autorom textu „Košickej hymny“ je Vladimír Krausz, hudbu zložil Marián Čekovský. Spev si vzali na starosť východniarski umelci Katarína Knechtová, Lukáš Adamec, Nataša Ďzunková aj Čekovský.

9.22 - Zo siedmich investičných projektov budovania tzv. Ostrovov kultúry v Košiciach sa do termínu 31. decembra 2012 nepodarilo ukončiť rekonštrukcie objektov Východoslovenského múzea a Východoslovenskej galérie, ako aj časti Uličky remesiel.

Odovzdané boli podľa plánu Divadlo Thália, Bábkové divadlo, Barkóczyho palác na Hlavnej ulici a prístavba Verejnej knižnice Jána Bocatia na Hviezdoslavovej ulici.

9.17 - Košičanov čakajú počas víkendu aj dopravné obmedzenia, najmä počas nedeľňajšieho programu. Všetky akcie EHMK okrem koncertu Jamiroquai sú zadarmo. Zadarmo bude aj mestská doprava.

9.00 - Otvárací víkend projektu Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013, prinesie počas dvoch dní množstvo akcií. Pozrite si presný program.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hudbou proti holorubom.
 2. Ako sa mení dynamika firiem?
 3. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 4. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 5. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Hudbou proti holorubom.
 3. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 4. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 5. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 6. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 7. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 10. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 11 219
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 10 216
 3. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 962
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 672
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 8 505
 6. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 938
 7. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 7 727
 8. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 7 287
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 276
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 213
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Advokát Roman Kvasnica.

Súd pôvodne uprednostnil úvahy pred riadnymi dôkazmi.


11 h
Aj v prípade hromadných podujatí sa treba preukazovať negatívnym testom. Nemusia tak však robiť očkovaní, pričom za zaočkovaného sa po novom považuje už človek po 21 dňoch od prvej dávky vakcíny.

Štát uzná status zaočkovaného skôr ako doteraz.


TASR 38m

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop