Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 14. máj, 2021 | Meniny má BonifácKrížovkyKrížovky

EHMK minútu po minúte: Víkend kultúry uzatvorili Jamiroquai

Projekt Košice - EHMK 2013 otvorili politici. Pre bežných ľudí bol program na námestí a koncert Jamiroquai.

Jamiroquai v nedeľu večer naplnili Steel Arénu v Košiciach.Jamiroquai v nedeľu večer naplnili Steel Arénu v Košiciach. (Zdroj: TASR/František Iván)

Projekt Košice - EHMK 2013 otvorili politici. Pre bežných ľudí bol program na pódiu na námestí a koncert Jamiroquai.

Podrobný program akcií otváracieho víkendu EHMK nájdete tu
Sledovať môžete naživo aj prenosy a webkamery z mesta
Ani nedeľou sa otvárací víkend úplne nekončí. Program pondelkových dozvukov nájdete tu

23.00 - Program dvoch dní otváracieho víkendu projektu Košice - EHMK 2013 sa naplnil.

22.45 - Koncert sa definitívne skončil po jednom prídavku.

22.42 - Skanduje sa ešte, celá hala sa otriasa od dupania fanúšikov. Kapela opäť prichádza, Jay Kay ďakuje a chváli publikum, hovorí, že si zaslúžia prídavok.

22.37 - Jamiroquai prvýkrát odišli z pódia. Ľudia tlieskajú a pískajú, aby sa vrátili.

22.20 - Koncert vrcholí, Jamiroquai príjemne prekvapili. Jay Kay práve povedal, že sa blížime ku koncu, na čo publikum zareagovalo nespokojným hučaním.

22.09 - Druhý veľký hit - Cosmic Girl. Slovenské publikum prekvapilo výbornou znalosťou textov.

22.02 - Jamiroquai hrajú Space cowboy, jeden zo svojich najväčších hitov. Na veľkoplošnom plátne za pódiom sú premietané kozmické, ale aj abstraktné výjavy.

foto
EHMK v obrazoch: Koncert Jamiroquai v Steel Aréne

21.49 - Jay Kay sa na pódiu prezlieka, pestrú indiánsku mikinu so strapcami vymenil za zelenú bundu na zips. Dal si kratšiu pauzu, napil sa vody a dlho sa vydychaval, pretože tanečné kreácie, ktoré predvádza na pódiu, sú náročné.

21.03 - Na koncerte panuje výborná nálada, fanúšikovia spievajú s Jay Kayom. Spevák ďakuje a gratuluje Košiciam k titulu mesta kultúry.

20.42 - Očakávaný koncert Jamiroquai sa začal s približne desaťminútovým sklzom. Na pódiu je sedem hudobníkov a tri vokalistky. Frontman Jay Kay v pestrej mikine s čiernym klobúkom odpálil prvú skladbu zvolaním "Košice". Ľudia sa od začiatku výborne bavia a v hľadisku ostalo len pár voľných miest.

20.36 - Hala sa naplnila asi z troch štvrtín, ľudia sa pískaním začínajú dožadovať britských muzikantov.

20.28 - Niekoľko minút pred oficiálnym začiatkom koncertu Jamiroquai je v Steel Aréne úplne plná len plocha pod pódiom

20.27 - Podľa hovorkyne mesta Martiny Urik Viktorínovej odhadujú účasť na dnešnej šou okolo 40-tisíc ľudí a spolu za celý víkend vrátane tých, čo ceremoniál sledovali online, na asi 250-tisíc.

20.10 - Jamiroquai majú krátku zvukovú skúšku, schyľuje sa ku koncertu.

20.05 - Zástupy ľudí prúdia z centra mesta k Steel Aréne, ktorá sa pred koncertom Jamiroquai zapĺňa, najmä sektor na státie. Dopravu v okolí haly usmerňuje polícia.

19.58 - Poslednou akciou víkendového programu, okrem koncertu Jamiroquai, bude afterpárty Hudba v meste, ktorú obstarajú v Tabačke francúzski Under Kontrol. Sú to majstri sveta z roku 2009 v beat boxe. Okrem nich vystúpia ešte Orchester Jeana Valjeana a Stroon. Program sa začína o 22. hodine, podrobnosti nájdete tu.

19.45 - Košice sú oficiálne Európskym hlavným mestom kultúry 2013, ľudia sa pokojne rozchádzajú. Záverečný ceremoniál sa uskutoční 13. decembra 2013.

19.40 - Veľká otváracia show v centre Košíc sa skončila, dnešný program ešte nie. O 20.30 sa má v Steel Aréne začať koncert hlavnej hviezdy kultúrneho víkendu - britskej kapely Jamiroquai.

Jedna zo štyroch tvárí projektu Juraj Jakubisko hovorí aj o vzťahu ku Košiciam a východu.

Otvaráciu šou v centre Košíc zavŕšil ohňostroj

19.32 - Za zvukov Ódy na radosť rozsvietil nebo nad Košicami ohňostroj. Park pri Dolnej bráne, odkiaľ ho odpaľujú, z bezpečnostných dôvodov uzatvorili.

Foto: TASR/Milan Kapusta

19.30 - Štart Košickej kultúrnej družice na veľkej projekcii symbolicky spustil ročné dianie v európskom hlavnom meste kultúry.

19.22 - Spájací prvok celého otváracieho ceremoniálu - Košická kultúrna družica - sa chystá na štart z hlavného európskeho mesta kultúry. Fiktívnu posádku tvoria symbolicky zástupcovia štyroch národností - Rusín Jozef Pantlikáš, Róm František Balogh, Slovenka Katarína Horňáková a Maďar Michal Soltész.

19.18 -Z pódia znie hymna košického projektu EHMK 2013 v podaní Kataríny Knechtovej, Lukáša Adamca, Nataše Ďzunkovej a Mariána Čekovského. Sprevádzajú ich detské spevácke súbory Magnólia a Pro Musica.

19.12 - Medzi divákmi pod pódiom sa objavujú veľké svietiace postavy, atmosféru očakávania vrcholu šou dopĺňa laserová projekcia.

foto
EHMK v obrazoch: Veľká otváracia show zaplnila centrum Košíc

19.04 - Prepojenie dvoch najväčších miest východu - Košíc a Prešova - symbolizuje na pódiu spoločný set kapiel Peter Bič Project a Chiki liki Tu-a. Vymenili si vzájomne pesničky z repertoárov. Chiki liki zaujali vynovenými "zimnými" kostýmami.

18.59 - Košičanom hrajú momentálne francúzski Under Kontrol ako pozdrav z Marseille, ktoré je súbežne hlavným európskym mestom kultúry.

18.47 - Po pozdrave z vesmíru pokračuje hudobný program - spieva skupina Šarišská nátierka zo susedného Prešova so súborom Derevjanky. Ľudia pod obrovským pódiom začínajú tancovať.

Košice sa dočkali pozdravu z vesmírnej stanice ISS

18.46 - Košice pozdravili priamo z vesmírnej stanice ISS. Hovorca podujatia v presscentre hovorí, že záznam pozdravu z vesmírnej stanice tajili do poslednej chvíle, pretože netušili, či sa podarí.

Nátresk pod pódiom. Foto: SME/Vladimír Šimíček

18.37 - Aj na pódium prišli pred Košičanov politici - primátor Richard Raši, minister kultúry Marek Maďarič a eurokomisárka Androulla Vassiliouová.

18.33 - Štyri z piatich sektorov pod pódiom pri Dolnej bráne sú už naplnené. Dostať sa dá len do najvzdialenejšieho, umiestneného medzi hotelom a obchodným centrom.

18.18 - Šou pri Dolnej bráne na chvíľu prerušili technické problémy, súvisiace podľa moderátora s počasím, opäť však už pokračuje. Sledujú ju tisícky divákov.

17.53 - Na pódiu pri Dolnej bráne sa už muzicíruje, vystrieda sa viacero muzikantov v rôznych žánroch.

Pred začiatkom šou v centre Košíc. Foto: Veronika Janušková

17.45 - Počasie v Košiciach nie je práve príjemné, je okolo nuly, padá mrznúci dážď, fúka slabý vietor. Napriek tomu sa pri pódiu v centre zhromažďujú ľudia, zvedaví na otvárací program.

17.41 - Na 18. hodinu je na pódiu pri Dolnej bráne pripravená Veľká otváracia show EHMK Košice 2013 pre verejnosť. Predstavia sa muzikanti a hudobné skupiny, naživo má zaznieť aj hymna košického EHMK, bonbónikom bude ohňostroj. Zoznam účinkujúcich nájdete tu.

17.40 - Slávnostné otvorenie v divadle sa skončilo.

V rámci programu v divadle vystúpila aj Ida Kellarová. Foto: TASR/František Iván

17.15 - Na pódiu košického Štátneho divadla sa v rámci slávnostného ceremoniálu striedajú hudobníci a tanečné súbory. Program spestrujú videoprojekcie.

16.28 - Jedna z najväčších postáv Košíc v ich kultúrnej histórii, spisovateľ Sándor Márai, sa dočkal svojho námestia.

foto
EHMK v obrazoch: Košice majú Námestie Sándora Máraia

Politici otvárali oficiálne projekt EHMK Košice 2013

16.18 - Slávnostný program v divadle moderujú Marcel Forgáč a Milan "Junior" Zimnýkoval.

16.08 - Ulička remesiel v historickom centre Košíc, obnovovaná z európskych fondov, je v nedeľu, tak ako po iné týždne, zatvorená. Pre turistov počas otváracieho víkendu EHMK neotvorili umelecký kováč, hrnčiar, či umelecký stolár. Košice sa pritom chvália uličkou ako jedným z investičných projektov mesta kultúry.

15.57 - K pódiu pri Dolnej bráne sa pomaly začínajú trúsiť ľudia, ktorí tu môžu sledovať ceremoniál z divadla na veľkoplošnej obrazovke.

15.56 - Témou práve sa začínajúceho ceremoniálu bude myšlienka Košického vesmírneho programu zameraného na vyslanie kultúrnej družice do vesmíru.

15.50 - V košickom Štátnom divadle sú už prezident SR Ivan Gašparovič, premiér Robert Fico, predseda NR SR Pavol Paška a ďalší členovia slovenských politických špičiek. Rovnako aj predstavitelia samospráv s primátorom Košíc Richardom Rašim a predsedom Košického samosprávneho kraja Zdenkom Trebuľom. Celý projekt EHMK slávnostne otvorí Európska komisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Androulla Vassiliouová.

Krátky brífing a fototermín, ktorý mal byť pred začiatkom slávnostného otvorenia, pre počasie zrušili. V Košiciach mrholí mrznúci dážď.

Autopark pred košickým divadlom pred začiatkom slávnostného ceremoniálu. Foto: Veronika Janušková.

15.13 - Na 16. hodinu je v Štátnom divadle naplánované slávnostné oficiálne otvorenie projektu Košice - EHMK 2013. Je vyhradené pre pozvaných hostí, diváci ho môžu sledovať na veľkoplošnej obrazovke pri pódiu pri Dolnej bráne na námestí. Prenos naživo sa bude dať sledovať aj tu.

14.30 - Skladateľ a hudobník Peter Breiner do Košíc na EHMK prišiel, lebo to sľúbil. Hnevajú ho škandály, je však rád, že prišli ľudia.

14.15 - Desiatky kilometrov potravinovej fólie a 700 kíl lepiacej pásky spotrebovala cenami ovenčená rakúsko-chorvátska skupina umelcov Numen/for use, kým za týždeň špeciálnou technikou vyrobila „pavučinu“ ľudskej veľkosti v knižnici Technickej univerzity.

„Návštevníci do toho môžu vliezť, udrží to aj asi stokilového človeka,“ uviedla kurátorka Zuzana Pacáková. Inštalácia ostane voľne prístupná, kým sa nezničí.

foto
EHMK v obrazoch: Deti v knižnici šantili v pavučine z fólií a pások

14.07 - V rámci akcií EHMK mohli v sobotu Košičania a návštevníci mesta zhliadnuť nový slovenský celovečerný hraný film pod názvom Robinson & Crusoe. Film Robinson & Crusoe kompletne vznikol v Košiciach. Je príbehom dvoch vojakov, slovenského a maďarského, ktorí sa ocitli na opustenom ostrove.

Primátor Košíc: V sobotu prišlo na akcie EHMK stotisíc ľudí

13.47 - Veľkej pozornosti sa tešia podujatia, venované móde a dizajnu vo Východoslovenskej galérii. Dnes môžu návštevníci vidieť opäť rôzne prezentácie a prehliadky. Dnes to budú postupne od 15. hodiny projekt Shoeast, ďalej Mr. Gugu and Miss Go, Cutulum, nasleduje zaujímavý český projekt Nanovo o veciach starých a dobrých, o dizajne, o československom fenoméne. Od 17. hodiny sa prezentujú odevní dizajnéri Libor Komosný a Zuzana Kubíčková, zároveň dizajnér Tibor Uhrin, ktorý sa venuje práci s drevom. Večer o ôsmej bude prezentácia futuristických modelov Kolekcie Aquo. Podrobne čítajte tu.

13.14 - Interaktívne plenérové predstavenie Divadla Neon zaviedlo deti aj s rodičmi do magického sveta rozprávok. Cestovali košickou detskou historickou železnicou v Čermeli. Na divákov čakali živí herci, nadrozmerné bábky, sochy aj dvanásti mesiačikovia.

foto
EHMK v obrazoch: Detská železnica a rozprávková galaxia

13.01 - Počas prvého dňa programu Otváracieho ceremoniálu EHMK Košice 2013 v sobotu 19. januára sa v meste pohybovalo okolo 100 000 ľudí. Vyhlásil to primátor Košíc Richard Raši.

12.42 - Po sochárovi Jánovi Mathém sa dnes dočká pocty aj ďalší významný košický rodák, spisovateľ Sándor Márai. Pomenujú po ňom námestie v historickom centre, na križovatke ulíc Baštová, Mäsiarska a Zbrojničná. Námestie Sándora Máraia oficiálne otvoria o 14. hodine.

11.17 - Mesto Košice chce využiť impulzy prebiehajúceho projektu EHMK aj do ďalších rokov s trvalým udržaním nových kultúrnych programov a inštitúcií. Rokovania s firmami by mali priniesť peniaze na prevádzku Kunsthalle aj Kulturparku.

Jakubisko bol najväčším ťahákom Raňajok v meste

10.44 - Juraj Jakubisko prišiel na raňajky so svojimi priaznivcami aj s manželkou. Po dlhej ceste z Prahy ho bolia nohy. Na otázku, kedy sa dočáme nového filmu, odpovedal: "Keď budú peniaze."

10.26 - Návštevníci kaviarne na Hlavnej ulici očakávajú trpezlivo na raňajkách Juraja Jakubiska. Režisér zatiaľ mešká polhodinku.

foto
Juraj Jakubisko raňajkoval v meste s Košičanmi

9.50 - Čo sa páčilo návštevníkom podujatí EHMK v sobotu a kam sa chystajú v nedeľu. Prečítajte si pár tipov priamo od divákov jednotlivých podujatí.

9.41 - Projekt EHMK, to nie sú len Košice. Spišský hrad a priestor pri Spišskej Kapitule pripomínajúci staroveký Jeruzalem približujú dva nové dokumentárne filmy.

9.38 - Košice očakávajú prílev turistov, problémom je doprava. Metropole východu chýba nízkonákladové ubytovanie európskeho štandardu, letecké spojenie s Európou a vlaky do Krakova a Budapešti.

9.00 - Slovenský východ zažíva slávnostné spustenie akcie Európske hlavné mesto kultúry. Otvorenie paralelného projektu Marseille-Provence 2013 sa konalo už uplynulý víkend. Ako vyzeralo?

V nedeľu bude oficiálne otvorenie, veľká šou, ohňostroj aj Jamiroquai

8.55 - Aj nedeľňajší program odštartujú Raňajky v meste - v rôznych kaviarňach sa môžu záujemcovia stretnúť napríklad s kybernetikmi, dizajnérmi, spisovateľom Ballom, muzikantmi Collored People, Idou Kelarovou, Longital, či Sitra Achra. Kompletný program nájdete tu

8.45 - Najviac fanúšikov sa asi teší na večerný koncert britskej skupiny Jamiroquai v Steel Aréne so začiatkom o 20.30 hodine.

8.40- Po oficiálnom otvorení je na programe od 18.30 Veľká otváracia show na pódiu v centre mesta pri Dolnej bráne. Organizátori by boli radi, keby prišlo 20- až 30-tisíc ľudí. Predstavia sa napríklad Ichitaro (Japonsko), Under Kontrol (Francúzsko) či Peter Bič Project a s hymnou EHMK Marián Čekovský, Nataša Džunková, Lukáš Adamec a Katka Knechtová. Nasledovať bude ohňostroj. Všetky akcie EHMK okrem koncertu Jamiroquai sú zadarmo.

8.30 - Košice dnes čaká oficiálne slávnostné otvorenie projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013. V Štátnom divadle bude o 16. hodine len pre pozvaných 300 - 400 hostí.

8.15 - Košičanov čakajú dnes aj dopravné obmedzenia. Zadarmo bude aj mestská doprava.

Aká bola sobota na podujatiach EHMK Košice 2013. Najdôležitejšie udalosti, videá a fotky nájdete tu

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zhodnotenie o desiatky percent. Toto sú najlepšie príležitosti na investície
 2. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 3. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 4. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 5. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 6. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 7. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 8. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 9. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 10. Vyberte sa s nami na vandrovku, navštívime Spišský hrad a Levoču
 1. Ľudia vymieňajú autá za elektrobicykle. Záujem v Trenčíne rastie
 2. Opäť štartuje projekt Futbal v meste
 3. Videli ste, čo sa stane s vašim SUV po 100.000 kilometroch?
 4. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 5. Atos stavia v Bulharsku nový špičkový superpočítač EuroHPC
 6. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 7. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 8. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 9. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 10. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 15 672
 2. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 11 687
 3. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 10 924
 4. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 9 412
 5. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 8 853
 6. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 6 862
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 6 780
 8. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus® 6 138
 9. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné 6 015
 10. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 5 318
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Katarína Danová

Paulínymu hrozí dva až desať rokov.

2 h
Caleb Ewan mieri do cieľa v 7. etape na Giro d'Italia 2021.

Vyhral Caleb Ewan.

7 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop