Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

EHMK minútu po minúte: Víkend kultúry uzatvorili Jamiroquai

Projekt Košice - EHMK 2013 otvorili politici. Pre bežných ľudí bol program na námestí a koncert Jamiroquai.

Jamiroquai v nedeľu večer naplnili Steel Arénu v Košiciach.Jamiroquai v nedeľu večer naplnili Steel Arénu v Košiciach. (Zdroj: TASR/František Iván)

Projekt Košice - EHMK 2013 otvorili politici. Pre bežných ľudí bol program na pódiu na námestí a koncert Jamiroquai.

Podrobný program akcií otváracieho víkendu EHMK nájdete tu
Sledovať môžete naživo aj prenosy a webkamery z mesta
Ani nedeľou sa otvárací víkend úplne nekončí. Program pondelkových dozvukov nájdete tu

23.00 - Program dvoch dní otváracieho víkendu projektu Košice - EHMK 2013 sa naplnil.

22.45 - Koncert sa definitívne skončil po jednom prídavku.

22.42 - Skanduje sa ešte, celá hala sa otriasa od dupania fanúšikov. Kapela opäť prichádza, Jay Kay ďakuje a chváli publikum, hovorí, že si zaslúžia prídavok.

22.37 - Jamiroquai prvýkrát odišli z pódia. Ľudia tlieskajú a pískajú, aby sa vrátili.

22.20 - Koncert vrcholí, Jamiroquai príjemne prekvapili. Jay Kay práve povedal, že sa blížime ku koncu, na čo publikum zareagovalo nespokojným hučaním.

22.09 - Druhý veľký hit - Cosmic Girl. Slovenské publikum prekvapilo výbornou znalosťou textov.

22.02 - Jamiroquai hrajú Space cowboy, jeden zo svojich najväčších hitov. Na veľkoplošnom plátne za pódiom sú premietané kozmické, ale aj abstraktné výjavy.

foto
EHMK v obrazoch: Koncert Jamiroquai v Steel Aréne

21.49 - Jay Kay sa na pódiu prezlieka, pestrú indiánsku mikinu so strapcami vymenil za zelenú bundu na zips. Dal si kratšiu pauzu, napil sa vody a dlho sa vydychaval, pretože tanečné kreácie, ktoré predvádza na pódiu, sú náročné.

21.03 - Na koncerte panuje výborná nálada, fanúšikovia spievajú s Jay Kayom. Spevák ďakuje a gratuluje Košiciam k titulu mesta kultúry.

20.42 - Očakávaný koncert Jamiroquai sa začal s približne desaťminútovým sklzom. Na pódiu je sedem hudobníkov a tri vokalistky. Frontman Jay Kay v pestrej mikine s čiernym klobúkom odpálil prvú skladbu zvolaním "Košice". Ľudia sa od začiatku výborne bavia a v hľadisku ostalo len pár voľných miest.

20.36 - Hala sa naplnila asi z troch štvrtín, ľudia sa pískaním začínajú dožadovať britských muzikantov.

20.28 - Niekoľko minút pred oficiálnym začiatkom koncertu Jamiroquai je v Steel Aréne úplne plná len plocha pod pódiom

20.27 - Podľa hovorkyne mesta Martiny Urik Viktorínovej odhadujú účasť na dnešnej šou okolo 40-tisíc ľudí a spolu za celý víkend vrátane tých, čo ceremoniál sledovali online, na asi 250-tisíc.

20.10 - Jamiroquai majú krátku zvukovú skúšku, schyľuje sa ku koncertu.

20.05 - Zástupy ľudí prúdia z centra mesta k Steel Aréne, ktorá sa pred koncertom Jamiroquai zapĺňa, najmä sektor na státie. Dopravu v okolí haly usmerňuje polícia.

19.58 - Poslednou akciou víkendového programu, okrem koncertu Jamiroquai, bude afterpárty Hudba v meste, ktorú obstarajú v Tabačke francúzski Under Kontrol. Sú to majstri sveta z roku 2009 v beat boxe. Okrem nich vystúpia ešte Orchester Jeana Valjeana a Stroon. Program sa začína o 22. hodine, podrobnosti nájdete tu.

19.45 - Košice sú oficiálne Európskym hlavným mestom kultúry 2013, ľudia sa pokojne rozchádzajú. Záverečný ceremoniál sa uskutoční 13. decembra 2013.

19.40 - Veľká otváracia show v centre Košíc sa skončila, dnešný program ešte nie. O 20.30 sa má v Steel Aréne začať koncert hlavnej hviezdy kultúrneho víkendu - britskej kapely Jamiroquai.

Jedna zo štyroch tvárí projektu Juraj Jakubisko hovorí aj o vzťahu ku Košiciam a východu.

Otvaráciu šou v centre Košíc zavŕšil ohňostroj

19.32 - Za zvukov Ódy na radosť rozsvietil nebo nad Košicami ohňostroj. Park pri Dolnej bráne, odkiaľ ho odpaľujú, z bezpečnostných dôvodov uzatvorili.

Foto: TASR/Milan Kapusta

19.30 - Štart Košickej kultúrnej družice na veľkej projekcii symbolicky spustil ročné dianie v európskom hlavnom meste kultúry.

19.22 - Spájací prvok celého otváracieho ceremoniálu - Košická kultúrna družica - sa chystá na štart z hlavného európskeho mesta kultúry. Fiktívnu posádku tvoria symbolicky zástupcovia štyroch národností - Rusín Jozef Pantlikáš, Róm František Balogh, Slovenka Katarína Horňáková a Maďar Michal Soltész.

19.18 -Z pódia znie hymna košického projektu EHMK 2013 v podaní Kataríny Knechtovej, Lukáša Adamca, Nataše Ďzunkovej a Mariána Čekovského. Sprevádzajú ich detské spevácke súbory Magnólia a Pro Musica.

19.12 - Medzi divákmi pod pódiom sa objavujú veľké svietiace postavy, atmosféru očakávania vrcholu šou dopĺňa laserová projekcia.

foto
EHMK v obrazoch: Veľká otváracia show zaplnila centrum Košíc

19.04 - Prepojenie dvoch najväčších miest východu - Košíc a Prešova - symbolizuje na pódiu spoločný set kapiel Peter Bič Project a Chiki liki Tu-a. Vymenili si vzájomne pesničky z repertoárov. Chiki liki zaujali vynovenými "zimnými" kostýmami.

18.59 - Košičanom hrajú momentálne francúzski Under Kontrol ako pozdrav z Marseille, ktoré je súbežne hlavným európskym mestom kultúry.

18.47 - Po pozdrave z vesmíru pokračuje hudobný program - spieva skupina Šarišská nátierka zo susedného Prešova so súborom Derevjanky. Ľudia pod obrovským pódiom začínajú tancovať.

Košice sa dočkali pozdravu z vesmírnej stanice ISS

18.46 - Košice pozdravili priamo z vesmírnej stanice ISS. Hovorca podujatia v presscentre hovorí, že záznam pozdravu z vesmírnej stanice tajili do poslednej chvíle, pretože netušili, či sa podarí.

Nátresk pod pódiom. Foto: SME/Vladimír Šimíček

18.37 - Aj na pódium prišli pred Košičanov politici - primátor Richard Raši, minister kultúry Marek Maďarič a eurokomisárka Androulla Vassiliouová.

18.33 - Štyri z piatich sektorov pod pódiom pri Dolnej bráne sú už naplnené. Dostať sa dá len do najvzdialenejšieho, umiestneného medzi hotelom a obchodným centrom.

18.18 - Šou pri Dolnej bráne na chvíľu prerušili technické problémy, súvisiace podľa moderátora s počasím, opäť však už pokračuje. Sledujú ju tisícky divákov.

17.53 - Na pódiu pri Dolnej bráne sa už muzicíruje, vystrieda sa viacero muzikantov v rôznych žánroch.

Pred začiatkom šou v centre Košíc. Foto: Veronika Janušková

17.45 - Počasie v Košiciach nie je práve príjemné, je okolo nuly, padá mrznúci dážď, fúka slabý vietor. Napriek tomu sa pri pódiu v centre zhromažďujú ľudia, zvedaví na otvárací program.

17.41 - Na 18. hodinu je na pódiu pri Dolnej bráne pripravená Veľká otváracia show EHMK Košice 2013 pre verejnosť. Predstavia sa muzikanti a hudobné skupiny, naživo má zaznieť aj hymna košického EHMK, bonbónikom bude ohňostroj. Zoznam účinkujúcich nájdete tu.

17.40 - Slávnostné otvorenie v divadle sa skončilo.

V rámci programu v divadle vystúpila aj Ida Kellarová. Foto: TASR/František Iván

17.15 - Na pódiu košického Štátneho divadla sa v rámci slávnostného ceremoniálu striedajú hudobníci a tanečné súbory. Program spestrujú videoprojekcie.

16.28 - Jedna z najväčších postáv Košíc v ich kultúrnej histórii, spisovateľ Sándor Márai, sa dočkal svojho námestia.

foto
EHMK v obrazoch: Košice majú Námestie Sándora Máraia

Politici otvárali oficiálne projekt EHMK Košice 2013

16.18 - Slávnostný program v divadle moderujú Marcel Forgáč a Milan "Junior" Zimnýkoval.

16.08 - Ulička remesiel v historickom centre Košíc, obnovovaná z európskych fondov, je v nedeľu, tak ako po iné týždne, zatvorená. Pre turistov počas otváracieho víkendu EHMK neotvorili umelecký kováč, hrnčiar, či umelecký stolár. Košice sa pritom chvália uličkou ako jedným z investičných projektov mesta kultúry.

15.57 - K pódiu pri Dolnej bráne sa pomaly začínajú trúsiť ľudia, ktorí tu môžu sledovať ceremoniál z divadla na veľkoplošnej obrazovke.

15.56 - Témou práve sa začínajúceho ceremoniálu bude myšlienka Košického vesmírneho programu zameraného na vyslanie kultúrnej družice do vesmíru.

15.50 - V košickom Štátnom divadle sú už prezident SR Ivan Gašparovič, premiér Robert Fico, predseda NR SR Pavol Paška a ďalší členovia slovenských politických špičiek. Rovnako aj predstavitelia samospráv s primátorom Košíc Richardom Rašim a predsedom Košického samosprávneho kraja Zdenkom Trebuľom. Celý projekt EHMK slávnostne otvorí Európska komisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Androulla Vassiliouová.

Krátky brífing a fototermín, ktorý mal byť pred začiatkom slávnostného otvorenia, pre počasie zrušili. V Košiciach mrholí mrznúci dážď.

Autopark pred košickým divadlom pred začiatkom slávnostného ceremoniálu. Foto: Veronika Janušková.

15.13 - Na 16. hodinu je v Štátnom divadle naplánované slávnostné oficiálne otvorenie projektu Košice - EHMK 2013. Je vyhradené pre pozvaných hostí, diváci ho môžu sledovať na veľkoplošnej obrazovke pri pódiu pri Dolnej bráne na námestí. Prenos naživo sa bude dať sledovať aj tu.

14.30 - Skladateľ a hudobník Peter Breiner do Košíc na EHMK prišiel, lebo to sľúbil. Hnevajú ho škandály, je však rád, že prišli ľudia.

14.15 - Desiatky kilometrov potravinovej fólie a 700 kíl lepiacej pásky spotrebovala cenami ovenčená rakúsko-chorvátska skupina umelcov Numen/for use, kým za týždeň špeciálnou technikou vyrobila „pavučinu“ ľudskej veľkosti v knižnici Technickej univerzity.

„Návštevníci do toho môžu vliezť, udrží to aj asi stokilového človeka,“ uviedla kurátorka Zuzana Pacáková. Inštalácia ostane voľne prístupná, kým sa nezničí.

foto
EHMK v obrazoch: Deti v knižnici šantili v pavučine z fólií a pások

14.07 - V rámci akcií EHMK mohli v sobotu Košičania a návštevníci mesta zhliadnuť nový slovenský celovečerný hraný film pod názvom Robinson & Crusoe. Film Robinson & Crusoe kompletne vznikol v Košiciach. Je príbehom dvoch vojakov, slovenského a maďarského, ktorí sa ocitli na opustenom ostrove.

Primátor Košíc: V sobotu prišlo na akcie EHMK stotisíc ľudí

13.47 - Veľkej pozornosti sa tešia podujatia, venované móde a dizajnu vo Východoslovenskej galérii. Dnes môžu návštevníci vidieť opäť rôzne prezentácie a prehliadky. Dnes to budú postupne od 15. hodiny projekt Shoeast, ďalej Mr. Gugu and Miss Go, Cutulum, nasleduje zaujímavý český projekt Nanovo o veciach starých a dobrých, o dizajne, o československom fenoméne. Od 17. hodiny sa prezentujú odevní dizajnéri Libor Komosný a Zuzana Kubíčková, zároveň dizajnér Tibor Uhrin, ktorý sa venuje práci s drevom. Večer o ôsmej bude prezentácia futuristických modelov Kolekcie Aquo. Podrobne čítajte tu.

13.14 - Interaktívne plenérové predstavenie Divadla Neon zaviedlo deti aj s rodičmi do magického sveta rozprávok. Cestovali košickou detskou historickou železnicou v Čermeli. Na divákov čakali živí herci, nadrozmerné bábky, sochy aj dvanásti mesiačikovia.

foto
EHMK v obrazoch: Detská železnica a rozprávková galaxia

13.01 - Počas prvého dňa programu Otváracieho ceremoniálu EHMK Košice 2013 v sobotu 19. januára sa v meste pohybovalo okolo 100 000 ľudí. Vyhlásil to primátor Košíc Richard Raši.

12.42 - Po sochárovi Jánovi Mathém sa dnes dočká pocty aj ďalší významný košický rodák, spisovateľ Sándor Márai. Pomenujú po ňom námestie v historickom centre, na križovatke ulíc Baštová, Mäsiarska a Zbrojničná. Námestie Sándora Máraia oficiálne otvoria o 14. hodine.

11.17 - Mesto Košice chce využiť impulzy prebiehajúceho projektu EHMK aj do ďalších rokov s trvalým udržaním nových kultúrnych programov a inštitúcií. Rokovania s firmami by mali priniesť peniaze na prevádzku Kunsthalle aj Kulturparku.

Jakubisko bol najväčším ťahákom Raňajok v meste

10.44 - Juraj Jakubisko prišiel na raňajky so svojimi priaznivcami aj s manželkou. Po dlhej ceste z Prahy ho bolia nohy. Na otázku, kedy sa dočáme nového filmu, odpovedal: "Keď budú peniaze."

10.26 - Návštevníci kaviarne na Hlavnej ulici očakávajú trpezlivo na raňajkách Juraja Jakubiska. Režisér zatiaľ mešká polhodinku.

foto
Juraj Jakubisko raňajkoval v meste s Košičanmi

9.50 - Čo sa páčilo návštevníkom podujatí EHMK v sobotu a kam sa chystajú v nedeľu. Prečítajte si pár tipov priamo od divákov jednotlivých podujatí.

9.41 - Projekt EHMK, to nie sú len Košice. Spišský hrad a priestor pri Spišskej Kapitule pripomínajúci staroveký Jeruzalem približujú dva nové dokumentárne filmy.

9.38 - Košice očakávajú prílev turistov, problémom je doprava. Metropole východu chýba nízkonákladové ubytovanie európskeho štandardu, letecké spojenie s Európou a vlaky do Krakova a Budapešti.

9.00 - Slovenský východ zažíva slávnostné spustenie akcie Európske hlavné mesto kultúry. Otvorenie paralelného projektu Marseille-Provence 2013 sa konalo už uplynulý víkend. Ako vyzeralo?

V nedeľu bude oficiálne otvorenie, veľká šou, ohňostroj aj Jamiroquai

8.55 - Aj nedeľňajší program odštartujú Raňajky v meste - v rôznych kaviarňach sa môžu záujemcovia stretnúť napríklad s kybernetikmi, dizajnérmi, spisovateľom Ballom, muzikantmi Collored People, Idou Kelarovou, Longital, či Sitra Achra. Kompletný program nájdete tu

8.45 - Najviac fanúšikov sa asi teší na večerný koncert britskej skupiny Jamiroquai v Steel Aréne so začiatkom o 20.30 hodine.

8.40- Po oficiálnom otvorení je na programe od 18.30 Veľká otváracia show na pódiu v centre mesta pri Dolnej bráne. Organizátori by boli radi, keby prišlo 20- až 30-tisíc ľudí. Predstavia sa napríklad Ichitaro (Japonsko), Under Kontrol (Francúzsko) či Peter Bič Project a s hymnou EHMK Marián Čekovský, Nataša Džunková, Lukáš Adamec a Katka Knechtová. Nasledovať bude ohňostroj. Všetky akcie EHMK okrem koncertu Jamiroquai sú zadarmo.

8.30 - Košice dnes čaká oficiálne slávnostné otvorenie projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013. V Štátnom divadle bude o 16. hodine len pre pozvaných 300 - 400 hostí.

8.15 - Košičanov čakajú dnes aj dopravné obmedzenia. Zadarmo bude aj mestská doprava.

Aká bola sobota na podujatiach EHMK Košice 2013. Najdôležitejšie udalosti, videá a fotky nájdete tu

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 2. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 3. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 4. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 5. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 6. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 7. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 8. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 9. Pomáhajte čítaním
 10. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 1. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 2. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 3. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 4. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 5. Pomáhajte čítaním
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 8. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 9. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 10. Get our subscription and support the Online Charity Auction
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 30 905
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 786
 3. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 9 821
 4. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 9 234
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 173
 6. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 8 950
 7. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 841
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 836
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 674
 10. Ako nahradiť fosílne palivá geotermálnou energiou? 8 422
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Košice EHMK 2013

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík, predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková a podpredseda SaS a minister školstva Branislav Gröhling.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.

Jakub Filo.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop