KOŠICE. Slávnostný akt bol súčasťou programu otváracieho ceremoniálu projektu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013.
"Prostredníctvom Sándora Máraia sa dozvedel o Košiciach celý svet. Táto osobnosť je súčasťou projektu EHMK a je dokonca jednou z jeho hlavných postáv," povedala počas ceremoniálu, ktorý predchádzal otvoreniu námestia, košická viceprimátorka Renáta Lenártová.
V Košiciach pomenovali námestie po Sándorovi Máraiovi.
Pozrite si fotogalériu >>
Odkaz životného diela významného rodáka vyzdvihol v metropole východu aj šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič.
"Áno, Sándor Márai patrí Košiciam. Košičanov, Slovákov, ale aj iné národnosti však môže nadchýnať ako autor, ktorý skvele reprezentoval región, z ktorého pochádzal," konštatoval minister.
Pozvanie na slávnostný ceremoniál v Košiciach prijali aj zástupcovia maďarskej vlády. Minister ľudských zdrojov Zoltán Balog konštatoval, že námestie, ktoré nesie oddnes meno po významnom rodákovi z Košíc, je symbolom mnohých ľudských osudov.
"Chceme sa cítiť ako doma v Košiciach a to je základným odkazom aj práve tohto námestia. Rodný dom Sándora Máraia a námestie pomenované po ňom sú miestom pre slovenský aj pre maďarský národ."
Sándor MáraiSándor Márai sa narodil v Košiciach v roku 1900. Opustil ich o 18 rokov neskôr a po krátkom pobyte vo Švajčiarsku, potom v Taliansku zakotvil v USA.
Navždy však zostal Košičanom, čo odzrkadľujú jeho diela, v ktorých sa k rodnému mestu vracal pravidelne.
Námestie s jeho menom sa nachádza iba pár desiatok metrov od jeho rodného domu v blízkosti križovatky súčasných ulíc - Baštová, Mäsiarska a Zbrojničná, kde už niekoľko rokov stojí jeho socha.
Márai zomrel v roku 1989 v americkom San Diegu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári