Korzár logo Korzár Košice

Režisér Jakubisko: Košice a východ si titul zaslúžia

JURAJ JAKUBISKO je jednou zo štyroch osobností, ktoré majú zviditeľniť Európske hlavné mesto kultúry.

(Zdroj: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Juraj Jakubisko je jednou zo štyroch osobností, ktoré majú Európske hlavné mesto kultúry zviditeľniť doma i v zahraničí. Najvýraznejšia postava slovenskej kinematografie 20. storočia pricestovala do Košíc s manželkou Deanou Horváthovou, novým srdcom a neutíchajúcim optimizmom. V piatok otváral v Spišskej Novej Vsi ples Spišiakov, v sobotu strávil takmer celý deň v kruhu príbuzných a blízkych v rodnom Kojšove, podvečer už nasadol v Košiciach na rozbehnutý kolotoč nespočetného množstva kultúrnych podujatí, v nedeľu bol jedným zo štartérov otváracieho ceremoniálu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vždy a všade sa hrdo hlásite ku Kojšovu, Košiciam, východnému Slovensku. Ako sa ale Východniarovi pol roka po transplantácii žije s českým srdcom?

„V Spišskej Novej Vsi som otvoril Ples Spišiakov sloganom: Lepšie je na Spiši popíjať dobrý alkohol a cítiť sa ako v nebi, ako v nebi popíjať a cítiť sa ako na Spiši... Aj keď žijem v Prahe, stále som východniar telom i dušou. Detstvo v Kojšove a v Košiciach je dodnes mojou nevyčerpateľnou inšpiráciou. Do Košíc sme sa presťahovali keď som mal desať rokov. Keďže nefungovalo žiadne spojenie, išli sme pešo na púť svätého Petra a Pavla na košickej Kalvárii. A už sme sa nevrátili. Kde dnes stojí sídlisko Terasa bolo kedysi vojenské cvičisko plné zbraní a munície. Tam sa napríklad odohrávali dramatické scény, ktoré som použil vo filme Sedím na konári a je mi dobre. Strieľali sme po sebe, do brán opustených domov hádzali nevybuchnuté granáty. Našťastie, boli sme zlí strelci a dobrí bežci, len preto sme sa nestali ani vrahmi, ani obeťami... Ale by som neodbiehal. Moje opotrebované, zničené srdce, na ktorom sa podpísal aj desaťročný zákaz nakrúcať, potrebovalo výmenu. Hoci som od Deany starší, srdce mám teraz o desať rokov mladšie, ako ona. Začínam sa obávať, že ma bude posielať po pivo. Napriek českému srdcu ale z mojej duše nikdy nikto nedokáže vyhnať Kojšov, Košice, východ. V pražskom IKEM ma operoval svetovo uznávaný odborník profesor Pirk. Pred zákrokom som mu dal východoslovenský ornament, aby mi ho pri zašívaní vyšil. Sklamal ma. Ani nevidno, že som zašitý...“

SkryťVypnúť reklamu

Projekt Európske hlavné mesto kultúry ste podporili ako jedna z prvých osobností už v roku 2007, keď sa Košice o tento titul ešte len uchádzali. Prečo?

„A prečo nie? Košice pre mňa boli a stále sú jedno fantaskné, kultivované mesto. Keď som študoval fotografiu na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Bratislave, stále som sa pýšil, že máme oveľa väčšiu gotickú katedrálu, či krajšie divadlo. Po prevrate vo februári 1948 sa Košice stali doslova najprogresívnejším centrom československej, a tým aj európskej kultúry. Režim posielal politický nespoľahlivých ľudí do vyhnanstva na východ, do Košíc. Tak sa tu zišli najzaujímavejší spisovatelia, herci, tanečníci, muzikanti, maliari. Takže ja som časy, keď sa Košice stali takým malým hlavným mestom európskej kultúry, už raz zažil. Preto som bol nesmierne rád, že vstúpili do súťaže, ktorá im umožní prerásť hranice malomesta, gubernie nášho štátu.“

SkryťVypnúť reklamu

Spolu s košickými rodákmi – v súčasnosti jedným z najprekladanejších svetových spisovateľov Sándorom Máraiom, s jedinečným, v Argentíne žijúcim sochárom Gyulom Kosice a s autorom skvelých architektonických diel Ľudovítom Oelschlägerom tvoríte štvorlístok osobností, ktoré sa v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry stali nositeľmi kultúrnej tradície Košíc a svojou celoživotnou tvorbou ich majú zviditeľniť doma i vo svete...

„Je to pre mňa veľké ocenenie. Vybrali si ma zrejme preto, že som jedným z posledných žijúcich pamätníkov, ktorí vedia vypovedať o vývoji tohto mesta. Bol som svedkom jeho neuveriteľne prudkých zmien, či už k dobrému, alebo zlému. Pretože aj počas štúdia v Bratislave či v Prahe som sa stále vracal domov. Takže, pri všetkej skromnosti, nemyslím si, že by som si túto poctu nezaslúžil. Hodnosť „krstného otca“ projektu som si zrejme vyslúžil ako na vojne asi tým, že som nebol len obyvateľom mesta, ale aj jeho permanentným priaznivcom a obdivovateľom.“

Čo ste stihli vidieť, či vstrebať v rámci prvého dňa otváracieho ceremoniálu?

„Bol som pri rozsvietení Dómu svätej Alžbety. Koľkokrát som prechádzal okolo, stále som obdivoval jej nesmiernu honosnosť, po zotmení ale katedrála tajomne zošedivela. Hra svetiel dáva vyniknúť neuveriteľne krásnej gotickej čipke, detailom, ktoré sa v dennom svetle strácajú a ani som si ich v minulosti nevšimol. Aj keď sa to dá vnímať ako gýč, bol som doslova uchvátený. Nesmierne hlbokým zážitkom bol pre mňa koncert Triango. Peter Breiner a jeho spoluhráči sú umelci, pred ktorými s radosťou skladám svoj klobúk. Viac som toho zatiaľ, žiaľ, nestihol.“

Juraj Jakubisko počas víkendu EHMK raňajkoval s Košicami

Pozrite si fotogalériu >>

Na prelome marca apríla majú byť v Košiciach a v okolí Dni Juraja Jakubiska s prehliadkou všetkých vašich filmov, besedami, ale aj prezentáciou vašej autobiografie, na ktorej intenzívne pracujete. Čím nás prekvapí?

„Hlavnou postavou nie som ja, ale moja pamäť. Čiže sú to skôr pamäti. Jednu tretinu tvorí etapa môjho života, ktorú som prežil v Kojšove a v Košiciach. Je to pochopiteľné, pretože tu som nasával všetku inšpiráciu, odtiaľ som čerpal tú mágiu, mystiku, často neuveriteľné detaily, ktoré som neskôr v mojich filmoch často použil. Musím povedať, že knižka mala pôvodne tristoštyridsať stránok. Osemdesiat som z nej ale vyhodil, pretože som už pripadal ako Barón Prášil. Ale ani jedna historka, ktorá sa môže zdať ako výmysel človeka s bujnou fantáziou, nie je fabulovaná. To všetko je realita. Naopak. To, čo v mojich filmoch vyzeralo ako realita, bola fabulácia.“

O projekte Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 sa vedú búrlivé diskusie, diapazón názorov siaha od extrémne kritických, ktoré ho cez rôzne kauzy spochybňujú v celej jeho šírke, po extrémne pozitívne, podľa ktorých je mesto „odsúdené na úspech“. Ako ho vidíte vlastnými očami?

„Stále a pri všetkom dobrom sa nájdu skeptici. A naopak – aj zlé veci dokáže niekto obhajovať, vychvaľovať do neba. Nič nie je čierno-biele, nič nie je dokonalé. Som presvedčený, že Košice, a tým aj celý východ, získali titul zaslúžene. Pretože majú nielen bohatú kultúrnu minulosť, ale najmä obrovský potenciál. Fandím im a nikdy ich nezatratím. Mesto môže týmto projektom získať nový, obdivuhodný rozmer, hodnotu, pozitívne črty. Chcel by som sa toho dožiť. Košice dostali dôveru Európy a ja verím, že ju nesklamú. Ale - všetko ukáže nezvratný čas.“

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 009
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 908
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 101
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 369
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 837
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 130
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 731
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 482
  1. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  2. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  3. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  4. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  5. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  6. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  7. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  8. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 324
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 389
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 676
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 142
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 025
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 572
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  2. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  3. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  4. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  5. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  6. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  7. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  8. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 324
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 389
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 676
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 142
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 025
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 572
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu