Východoslovenské múzeum ukrýva unikát. Po viacročnom úsilí sa podarilo zachrániť Žirafový klavír (fortepiano), ktorý je na Slovensku jediným. Vidieť ho môžete v stálej expozícii Storočia v umení.
KOŠICE. Klavír je pripisovaný dielni významného výrobcu klavírov Ludwiga Seilera v Budapešti a zhotovený bol okolo roku 1820. Jeho výnimočnosť spočíva v umiestnení rezonančnej skrine vo vertikálnej polohe.
„V prvej tretine 19. storočia patril tento typ klavírov k obľúbeným interpretačným nástrojom v hudobných salónoch a knižniciach. Napriek tomu, že nástroj pôsobil veľmi dekoratívne a šetril priestor, nestačil požiadavkám doby a neskôr tento typ vytlačili klavíry s lepšími akustickými a interpretačnými možnosťami,“ vysvetlila Mária Ginelliová, odborná pracovníčka múzea.
Klavír bol kompletne zreštaurovaný so zachovaním pôvodných materiálov a mechaniky, s doplnením chýbajúcich častí podľa reštaurátorských zásad v dielni Fabók Balázsa v Budapešti. Nástroj sa uviedol aj do funkčnej podoby s možnosťou komornej interpretácie niekoľkých kratších hudobných skladieb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári