KOŠICE. Bývalého bulharského cára Ferdinanda Coburga a jeho život v kaštieli vo Svätom Antone priblíži výstava vo Východoslovenskom múzeu (VSM) v Košiciach. Pod názvom Ferdinand Coburg panovník prírodovedec si ju návštevníci môžu pozrieť od 30. januára do 17. marca.
Posledný užívateľ svätoantonského kaštieľa Ferdinand Sachsen-Coburg Gotha (1861 1948) bol veľmi zaujímavou postavou svetových dejín. Bol rozporuplným panovníkom, výborným diplomatom, nadšeným cestovateľom, talentovaným výtvarníkom, dobrým poľovníkom a uznávaným prírodovedcom.
"Ovládal aktívne 18 jazykov, zakladal zoologické, botanické záhrady, múzeá a mnoho vedeckých ustanovizní. Dá sa povedať, že žiadny panovník inej krajiny nemal tak rád naše Slovensko ako práve Ferdinand Coburg," uviedli organizátori.
Výstava predstavuje aj unikátne exponáty zo svätoantonského barokovo-klasicistického kaštieľa, ktorý leží v lokalite územia zapísaného na Listinu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO - Banská Štiavnica a okolie.
Návštevníci uvidia vzácne kusy historického nábytku, porcelán, výtvarné práce, ktorých autormi sú cárove deti, unikátne poľovnícke trofeje, typickú poľovnícku izbu, sériu obrazov Poľovnícky rok od insitného umelca Jozefa Lackoviča a taktiež projekciu filmov, ktoré Múzeum vo Svätom Antone vytvorilo o F. Coburgovi.
Východoslovenské múzeum pripravilo výstavu v spolupráci s Múzeom vo Svätom Antone.
Múzeum vo Svätom Antone sa tak predstaví v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK) - Košice 2013 a VSM môže prezentovať návštevníkom výstavu, ktorá, tak ako Ferdinand Coburg, i svätoantonský kaštieľ, "spája" Európu i celý svet.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári