Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) chce v tomto roku vybudovať desiatky kilometrov vodovodných a kanalizačných sietí.
KOŠICE. Vodárne sa pripravujú na výstavbu sietí v oblastiach, ktoré ich dosiaľ nemajú. Podľa generálneho riaditeľa VVS Stanislava Hrehu by sa mala zlepšiť kvalita života v dotknutých oblastiach, ako aj ochrana životného prostredia.
„Momentálne pripravujeme sedem projektov na využitie eurofondov. Jasnejšie v ich realizácii by sme mali mať v polovici roka. Teraz pracujeme na veľkom projekte Bodva za zhruba 56 miliónov eur. Pôjde o odkanalizovanie aj pripojenie na vodu v povodí Bodvy. Týka sa to približne 18 obcí,“ uviedol Hreha.
VVS vyhlásila ďalších päť verejných súťaží na nové projekty s celkovými odhadovanými stavebnými nákladmi 98 miliónov eur bez DPH.
„Financovať ich plánujeme z peňazí Kohézneho fondu Európskej únie, zo štátneho rozpočtu a z vlastných zdrojov v rámci Operačného programu Životné prostredie. Zatiaľ nie je známe, aká by mala byť naša spoluúčasť, ale veríme, že si to budeme môcť dovoliť,“ vysvetľuje Hreha.
Dodáva, že najväčšia investícia sa týka zlepšenia zásobovania pitnou vodou a odkanalizovania v mikroregióne Bodva. Teda v Moldave nad Bodvou, Medzeve a sedemnástich okolitých obciach v okrese Košice - okolie.
Podľa predpokladov by mali práce trvať 22 mesiacov, pričom vodovodná sieť má byť rozšírená o 71,6 kilometra. Má pribudnúť sedem čerpacích staníc, 2341 vodovodných prípojok a štyri vodojemy. Nová kanalizácia by mala mať dĺžku 68,2 kilometra a má byť na nej 2671 kanalizačných prípojok.
Vodárne plánujú taktiež zvýšiť kapacitu čistiarne odpadových vôd (ČOV) v Moldave.
Pripoja za euro
„Pripravujeme aj projekt výstavby kanalizácie a dostavby vodovodnej siete v obciach Valaliky a Geča.“
Predpokladané náklady sú 11,7 milióna eur bez DPH. Splaškové vody z oboch obcí sa majú odvádzať do ČOV v Kokšov – Bakši.
Vo Valalikoch, kde žije asi 4-tisíc ľudí, má „vyrásť“ takmer dvadsať kilometrov kanalizácie, naopak v Geči, kde žije 1600 ľudí, postavia kanalizáciu v dĺžke cca 2300 metrov.
Podľa Hrehu chcú ľudí motivovať, aby sa pripájali na vodovod, preto v tomto roku ponúknu možnosť napojiť sa za jedno euro.
„Problémom je, že sa ľudia nechceli napájať, keď bola hlavná prípojka na druhej strane cesty. My ich teraz za euro napojíme metódou pretláčania zemnou súpravou popod komunikáciu, bez potreby jej narušenia. Ak by si to mali zaplatiť, vyšlo by ich to na 500 eur.“
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári