Urbana titul naštartoval k vysnívanému Riu

Sportnet|29. jan 2013 o 00:00

Prvú októbrovú nedeľu na 89. medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach príjemne prekvapil svojím výkonom 26-ročný Košičan Jozef Urban.

Prvú októbrovú nedeľu na 89. medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach príjemne prekvapil svojím výkonom 26-ročný Košičan Jozef Urban štartujúci za klub JM Demolex Bardejov, ktorý získal suverénne titul majstra Slovenska v maratóne v osobnom rekorde 2:25:34 hod. s náskokom až 8:25 min.

KOŠICE. Bol to jeho piaty maratón, pričom v marci 2011 mal maratónsky debut v Bratislave dosiahnutým časom 2:31:36 hod. a v auguste 2011 vyhral svoj prvý maratón v Rajci v čase 2:32:35 hod. Tohto roku skončil na Rajeckom maratóne druhý za 2:35:49 hod. Okrem toho Urban bol v roku 2009 majstrom SR v behu do vrchu v Oščadnici.

Zima je pre bežeckých vytrvalcov obdobím najväčšej objemovej prípravy a pre nich dvojnásobne platí príslovie: „Keď sa jar opýta, čo si robil v zime?“ Maratónsky líder na Slovensku za rok 2012 nám odpovedal na niekoľko otázok.

Kedy ste sa začali venovať vytrvalostnému behu?

„Športovať som začal už od 5. triedy, odkedy som sa osem rokov venoval zápaseniu, v ktorom som získal štyri tituly majstra Slovenska. Vytrvalostnému behu som sa začal aktívne venovať až v sedemnástich rokoch. V roku 2004 som sa stal členom Klubu rekreačného behu Metropol Košice, ktorý viedol Anton Onder, pričom vyhral som niekoľko pretekov v juniorskej kategórii. Moje dobré výsledky na regionálnych pretekoch zaujali trénera Pavla Madára, ktorý ma získal do registrovaného klubu TJ Obalservis Košice a potom viedol moju systematickú prípravu dlhšie obdobie. Od roku 2010 som členom JM Demolex Bardejov.

Čo vás primälo k najťažšej atletickej disciplíne?

„Už od detstva som sníval, že raz budem maratóncom. Otec ma brával na košický MMM povzbudzovať a vždy som sledoval tých najlepších. Už ako žiak som sa zúčastnil v Kavečanoch na bežeckých pretekoch na kratších tratiach, kde som aj párkrát vyhral. Žiacke trate ma však nebavili a už ako 13-ročný som chcel ísť bežať v Kavečanoch polmaratón, ale otec mi to nedovolil. Neskôr som pochopil, že najskôr sa musím zlepšiť na kratších tratiach a po dosiahnutí veku dospelosti sa mi splnil prvý sen, keď som vyhral Kavečiansky polmaratón. Prvenstvo ma povzbudilo do ďalšieho tvrdého tréningu a začal som snívať o maratóne. Maratónsku premiéru som mal v marci 2011 v Bratislave, kde som dobehol desiaty a hneď môj druhý maratón v Rajci v auguste 2011 bol víťazný.“

Ako si ceníte prvý titul majstra Slovenska v maratóne v Košiciach?

„ Z titulu som sa tešil o to viac, že som vyhral doma v Košiciach, kde mám veľa známych, priateľov a rodinu. Posledný kilometer pred cieľom so špalierom povzbudzujúcich divákov som mal neopísateľný pocit, pričom po tele mi behali zimomriavky. V očiach som mal slzy šťastia a pozrel som do neba a spomenul som si na svojho nebohého otca. Otec bol veľký fanúšik maratónov a vždy som mu hovoril, že ja raz ten maratón vyhrám. Tento maratón zostane v mojom srdci už navždy nezabudnuteľný.“

Ako prebieha vaša príprava na tohtoročnú sezónu?

„Pretože vlaňajšiu sezónu som si predĺžil až do novembra, keď som absolvoval slovenský šampionát v krose (2. miesto), v decembri a do polovice januára som regeneroval. V súčasnosti rozbieham bežeckú prípravu, pričom postupne prejdem do dvojfázového tréningu. Tréningy za amatérskych podmienok musím skĺbiť so zamestnaním v automobilke, kde už rok pracujem ako operátor výroby. Zamestnávateľ mi po titule majstra SR dal úľavu v tom, že už nepracujem na tri zmeny, ale iba ranné a poobedňajšie. Vedúcemu bežeckého klubu Demolex Bardejov Jánovi Mochnackému som vďačný za zabezpečenie regenerácie masážami. Môj súčasný tréner Kramarz z Poľska mi zmenil systém prípravy, ktorú zameral na tempovú rýchlosť na kratších tratiach 3 až 10 km. Súčasne mám posilňovacie tréningy, ktoré dopĺňam o odrazové cvičenia. Podľa tohto tréningového plánu nabehám menej kilometrov, ale vo väčšej intenzite.“