Viacerí učitelia donesú domov zrejme ešte menej peňazí, ako pred štrajkom. Riaditelia škôl sa v prognózach dosť líšia.
KOŠICE. KSK doteraz poskytoval školám na osobné náklady 90 percent zo mzdového normatívu na žiaka (peniaze od štátu).
Zo zostávajúcich 10 percent pridával navyše najmä školám v okrajových oblastiach Košického kraja, resp. odborným školám, ktoré boli dôležité pre región, no nemali zodpovedajúci počet žiakov.
„Keby sme im nepridali nad rámec stopercentného mzdového normatívu, nemohli by fungovať,“ uviedol vedúci odboru školstva KSK Štefan Kandráč.
Tomu je už koniec. Podľa nariadenia vlády musí ísť od januára na školu 100 percent normatívu.
„Teraz sme v podstate už len v pozícii presúvača peňazí zo štátu na školy s obmedzenými právomocami,“ dodal šéf školstva.
Vyššie platy iba na papieri
Šéf KSK Zdenko Trebuľa (Smer) poslal ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi (Smer) list, v ktorom ho požiadal, aby školy nedostávali 100, ale iba 90 percent. Jeho snaha o zmenu je zatiaľ bezúspešná.
Župan upozornil, že pedagógovia si síce na papieri „vyštrajkovali“ vyššie platy, avšak dve tretiny škôl v kraji príde po zmene normatívneho financovania na žiaka o peniaze. Avšak budú mať pár škôl, ktoré nebudú vedieť, čo s nimi.
Učitelia na gymnáziách a stredných školách v kraji zarábali doteraz podľa Kandráča niečo cez 800 € mesačne.
Podľa ich prepočtov sa síce priemerne zvýši ich plat asi o 4 percentá, ale väčšina z učiteľov bude mať nárast nižší a mnohí z finančne podvýživených škôl aj platovo klesnú.
„Ak sa nič nezmení, dve tretiny našich škôl nebudú vedieť garantovať ani minuloročné platy. Budú musieť prijať také racionalizačné opatrenia, aby finančne vedeli vyžiť. Vo viacerých budú musieť prepúšťať. My už tiež zvažujeme, že vyradíme niektoré školy z našej siete. Už dávnejšie sme hovorili, že celý systém normatívov, ako sa uplatňuje v súčasnej podobe, je prekonaný, no ostalo to bez odozvy,“ povedal Kandráč.
Košické školy by mali mať na zvýšenie
Zástupca riaditeľa pre teoretické vyučovanie z košickej SOŠ automobilovej Miroslav Babják nepovažuje celý normatívny systém za najšťastnejší. Hoci sa ich škola zatiaľ nemusí znižovania platov obávať, je skeptický v otázke, či ich učitelia vôbec dostanú pridané.
„To, čo vám z jednej strany dajú, z druhej vám vždy zoberú. Ak aj náhodou budú vyššie platy, tá čiastka bude skôr symbolická,“ myslí si.
Riaditeľ SOŠ technickej na Kukučínovej 23 v Košiciach Ján Pituch je spokojný, že oni podľa svojich prepočtov, ako jedna z mála škôl, dostanú vyššie normatívy.
„Mali by sme vedieť vykryť tie platy, ktoré by mali učitelia dostať po štrajku. Ešte sa vynasnažíme, aby si na svoje prišli aj majstri, lebo tí sú stále namiesto deviatej len v ôsmej platovej triede.“
Riaditeľ gymnázia na Poštovej v Košiciach Marián Ružička nám povedal, že zrejme nájdu financie na zvýšené platy pre všetkých zamestnancov.
Podľa predbežných prepočtov by im to mohlo vyjsť aj bez toho, aby siahli na ich osobné ohodnotenie.
„Máme menší počet učiteľov na žiaka ako na iných školách. Tým šetríme a môžeme si dovoliť aj zvýšenie platov. Som rád, že sa nás možno ako jedným z mála finančné problémy kvôli normatívom netýkajú.“
V Kráľovskom Chlmci prepustia alebo znížia platy
Riaditeľ Strednej odbornej školy v Kráľovskom Chlmci Ivan Beňo nevylučuje prepúšťanie.
„Už teraz viem, že nám bude chýbať asi 90 000 €, čo je 12 percent rozpočtu. Myslím, že chyba je v celom systéme, ktorému nepomohli ani tri reformy. Ak menšina škôl v KSK zrazu dostane viac peňazí a väčšina bude kvôli tomu živoriť, asi to nie je dobrá cesta. U nás to vyzerá, že ak dáme viac na základné platy učiteľov, budeme musieť siahnuť na už aj tak nízke osobné ohodnotenie. To však stačiť nebude a buď pár ľudí prepustíme a spojíme viac skupín do jednej, alebo ponecháme súčasný počet zamestnancov, ktorí však budú musieť pracovať za nižšie mzdy. Poraďte, čo je lepšie...“
Odbory
Vedia dať učiteľom len právnu radu
Podľa šéfa školských odborov Pavla Ondeka sa nesplnila ani jedna z požiadaviek, pre ktoré učitelia štrajkovali.
Vláde odkazuje, aby našla finančné prostriedky aj pre učiteľov, ktorým zriaďovateľ, v tomto prípade KSK, nepošle dostatok peňazí, aby mohli dostať zvýšené platy.
Učitelia, ktorí za január budú mať menej peňazí ako predtým, sa majú hlásiť na odborárskej centrále. Každému poskytnú právnu radu, čo má robiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári