Sýrčan kúpil v rómskej osade pri Trebišove 15-ročné dievča a v Anglicku ju nútil k prostitúcii. Za zločin obchodovania s ľuďmi dostal štyri roky.
KOŠICE. V septembri 2007 prišiel 24-ročný občan Sýrie Emad Eizeddin so svojou slovenskou manželkou do rómskej osady pri Trebišove.
Pod zámienkou, že sa bude v Anglicku starať o jeho malé dieťa, kúpil 15-ročnú Miroslavu od jej rodičov za 5 000 vtedajších slovenských korún. Peniaze, ktoré ich dcéra zarobí, im vraj bude domov posielať.
Najprv ju znásilnili
Do Anglicka sa Emad s manželkou, synom i mladou Rómkou prepravili lietadlom. Miroslava tvrdí, že prvé dni v dome jej zamestnávateľa boli normálne. Potom však prišli na návštevu štyria chlapi a keď si vypili, postrhávali z nej šaty a znásilnili ju.
„Takto to pokračovalo takmer denne. Keď som sa vzbúrila, Emad ma bil alebo mi prikladal nôž na krk. Trvalo to asi mesiac a pol,“ tvrdilo rómske dievča.
Videlo, ako muži, ktorí s ňou spávali, dávali Emadovi alebo jeho manželke peniaze.
Po čase ju začal „majiteľ“ posielať „šliapať“ na ulicu. Zažila vraj i takú situáciu, že ju predal inému Arabovi. Z obchodu napokon zišlo.
Ujsť sa jej podarilo tak, že na jednu noc vo svojom dome si ju zaplatil nejaký klient. Keď zaspal, Miroslava ušla bosá a v spodnej bielizni. Na ulici ju stretla žena, ktorá zavolala políciu. Po návrate na Slovensko dievčinu umiestnili do Detského domova v Žiline.
Vôbec ju vraj nepozná
Emad tvrdil, že Miroslavu vôbec nepozná. Po prvý raz ju vraj videl na fotografii, ktorú mu ukázali anglickí policajti.
Keď ho po pol roku vo vydávacej väzbe eskortovali v decembri 2011 na Slovensko, putoval do vyšetrovacej väzby. Aj po vznesení obvinenia zo zločinu obchodovania s ľuďmi Emad stále tvrdil, že je nevinný. Zoči-voči Miroslave sa vraj po prvý raz ocitol až na Okresnom súde v Trebišove.
Kým v priebehu viacerých pojednávaní Sýrčan opakoval svoju verziu, Miroslava svoju výpoveď niekoľkokrát upravila.
Zrejme, aby neuškodila rodičom, odvolala tvrdenie, že ju do Anglicka predali. Povedala, že tam chcela ísť sama. Mierne upravovala aj tie časti výpovede, ktoré sa týkali jej pobytu „v zajatí“.
Znalkyňa – psychologička však tieto zmeny a nepresnosti označila za prirodzené, vyplývajúce z nízkeho intelektu a zaostalého vývinu. Dodala, že dievčina vraj nemá sklony k vedomému skresľovaniu prežitých udalostí.
Vo Francúzsku dostal šesť rokov
Po zvážení výpovedí aj ďalších svedkov a posúdení dôkazov nemal trebišovský súd o vine Emada žiadne pochybnosti. Okrem toho, že ho poslal na štyri roky do ústavu s minimálnym stupňom stráženia, uložil mu aj trest vyhostenia na 10 rokov.
Sýrčan sa odvolal a jeho obhajca na krajskom súde argumentoval rozpornými verziami jeho údajnej obete. „S poškodenou som sa nikdy osobne nestretol,“ zopakoval jeho klient. „Chcel by som ísť domov, do Sýrie. Je tam vojna a moja rodina, ktorú chcem chrániť,“ apeloval na sudcov.
Krajský súd odvolanie zamietol. Odvolal sa nielen na vyčerpávajúce dokazovanie na okresnom súde, ale opomenúť nemohol ani fakt, že Sýrčan bol za podobný zločin odsúdený vo Francúzsku. Síce v neprítomnosti, ale dostal 6 rokov odňatia slobody.
Až si teda na Slovensku odsedí svoj trest, na žiadosť Francúzska, ktoré tak už urobilo, bude vyhostený a vydaný francúzskym úradom.
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári