Hoci sa v Košiciach situácia ohľadom odvozu a spracovania odpadu za posledné roky zlepšila, mesto si nevie dať rady s jedným miestom. Tým je Lunik IX a hlavne priestor za blokom na Hrebendovej ulici. Napriek tomu, že sa odtiaľ rok čo rok odvážajú tony odpadu, organizujú brigády a lopatu do ruky spolu s "lunikármi" vzali aj viaceré známe osobnosti, zmýšľanie miestnych sa nezmenilo. Ako sa kedysi naučili, že odpad je najjednoduchšie vyhodiť von oknom, tak to robia dodnes. Výsledkom je kopa odpadu, ktorá sa občas zmenšuje, ale väčšinou rastie.
Osoh z nej majú najmä deti, ktoré sa v odpadkoch radi prehrabujú, a tiež tisíce potkanov, pre ktoré sú zvyšky potravín zdrojom obživy. Fakt, že hlodavce a možno aj deti môžu roznášať nebezpečné choroby, nikomu nevadí. Iba ak rôznym aktivistom, ktorí z času na čas, keď už odpad dosahuje okná 1. poschodia, pritlačia na magistrát, aby poslal bagre s nákladiakmi a odpad odviezol. Samozrejme, za peniaze daňových poplatníkov.
Chýr o (ne)nakladaní s odpadom na Luniku IX sa dostal aj do uší poslancov Európskeho parlamentu. Tí sa potom, ako si prišli najväčšie rómske geto v strednej Európe pozrieť na vlastné oči, rozhodli pomôcť. Konkrétne tým, že mestu Košice udelili titul Európske hlavné mesto odpadu 2013 (EHMO). Vlani sa týmto titulom hrdilo mesto Johanescu v južnom Rumunsku, predvlani Tiranica v strede Albánska.
Kto by sa nazdával, že je EHMO 2013 je skôr urážka, hrozne sa mýli. "Spolu s týmto titulom sme získali jednu miliardu eur na investície do odpadového hospodárstva," dozvedeli sme sa od Petra Smetiaka, šéfa Oddelenia odpadu na košickom magistráte. "Polovica tejto sumy sa musí investovať na Luniku IX. Zvyšok môžeme použiť na skvalitnenie zberu odvozu a spracovania odpadu v rámci celého mesta."
Známe sú už aj projekty, do ktorých by sa na Luniku IX malo investovať 500 miliónov eur. Zamerané sú ako na jednotlivcov, tak na väčšie skupiny obyvateľstva. Napríklad nákup 6 000 odpadkových košov, dva do každej domácnosti, či nákup špeciálnych kontajnerov, päť pred každý bytový dom. Vybavené sú snímačom obsahu, za každý vysypaný kôš so smetím vypadne do otvoru na dne kontajnera dvojeurová minca.
Radikálnou zmenou prejde aj priestor za Hrebendovou ulicou. "Po odvoze smetia a vybagrovaní kontaminovanej zeminy sa tam postaví veľké detské ihrisko s preliezkami, pieskoviskami, zeleňou a lavičkami. Na čistotu bude 24 hodín denne dohliadať 355 kamier, každá namierená na jedno okno či balkón a tiež 55 policajtov. Majiteľ každého bytu, z ktorého sa za týždeň nevyhodí žiadny odpad, dostane vždy v pondelok 10 eur. Iba tak obyvateľov Lunika IX naučíme, aby aj oni udržiavali čistotu," prezradil niečo z plánov P. Smetiak.
Magistrát musí vyriešiť iba jeden problém. Ako udrží stav čistoty potom, ako sa dotácie z EÚ vyčerpú a mesto bude musieť od roku 2014 vyplácať odmeny zo svojej kasy...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári