Polorozpadnuté stavby sú životunebezpečné a musia ich zbúrať na vlastné náklady.
KOŠICE. Vlastníkov pozemkov pod zbúraniskom je vyše sto. Na miestnom úrade sa s pracovníkom stavebného úradu zišli dve desiatky z nich.
„Na podnet niektorých obyvateľov a poslancov sme preto požiadali statika o posudok,“ hovorí starosta Krásnej Vladimír Saxa (KDH).
Zo záverov statického posudku vyplýva, že užívanie stavby je životunebezpečné, pretože budova vykazuje deštrukciu nosného systému.
Pozdĺžny rodinný dom obývali viaceré rómske rodiny. Tí, ktorí bývali na cudzom, už odišli. V strede stavby ostali len rodiny, ktorým ich dom patrí. Na nebezpečenstvo boli upozornení, dom obývajú na vlastné riziko.
Medzitým na vedľajšom dome spadla strecha aj niektoré obvodové múry z hlinených valkov. „Strechu sme rozobrali, aby sme mali čím kúriť,“ priznáva Marek Badžo, syn nebohého majiteľa jedného z domov.
„Počuli sme, že by sme mali odísť, ale kam pôjdeme? Nemáme kde ísť. Toto je náš pozemok.“ V dome a dvore, ktorý im patrí, býva šesť rodín, čo je približne 40 ľudí.
Hrozí pokuta aj exekútor
Martin Tomko zo stavebného úradu informoval vlastníkov o tom, čo bude nasledovať.
„Žiadosť o odstránenie stavby nikto nepodal, takže do úvahy prichádza len druhá možnosť, a to rozhodnutie o nariadení odstránenia stavby, ktoré vydáme. Ako vlastníci budete musieť následne stavbu odstrániť a to v určenej časovej lehote. Ak tak neurobíte, môžete za to dostať pokutu.“
Starosta dodáva, že najlepším riešením by bolo dohodnúť sa a stavbu odstrániť v zákonnom termíne. „Lebo potom nastupuje exekútor a bude to drahšie. Mestská časť to financovať nemôže.“
Vlastníci sa nedohodli
Majitelia môžu teda stavby zbúrať a pozemky predať alebo ich užívať. Majú aj možnosť predať pozemky v takom stave, v akom sú teraz.
Rozpadnuté „domy“ by im ale ubrali na hodnote. Ide pritom o lukratívne pozemky v centre obce.
„Cena za meter štvorcový sa tu môže vyšplhať na 80 – 90 eur,“ hodnotí Saxa.
Majitelia tak dostali za úlohu dohodnúť sa, či stavbu zbúrajú spoločne alebo každý svoj kúsok osobitne.
Ich plány sa rôznia. Niektorí by chceli svoj pozemok predať a tak si prilepšiť, iní ho chcú vyčistiť a užívať. Ani na otázke búrania sa zatiaľ nezhodli.
Pani Marta bola sklamaná. Časť pozemku zdedila po starých rodičoch. „Myslela som si, že úrad to zbúra a my to predáme. Ale takto bude búranie a odnášanie sutiny stáť možno toľko, koľko dostaneme za tých našich zopár metrov štvorcových.“
Rozhodnutie o odstránení súkromnej stavby je na Slovensku raritou. „Je to veľmi ojedinelé, takéto rozhodnutie nevydávame často,“ hovorí Martin Tomko.
Fakty
Zoskupenie rodinných domov má už viac ako sto rokov.
Rómovia sa nasťahovali zhruba pred 30 rokmi.
Odišli až minulý rok, po dvojročnom vyjednávaní s vedením mestskej časti.
60 z nich, ktorí obývali cudzie domy, odišli do Čiech, Anglicka či do dedín na východe Slovenska.
Zvyšní 40 bývajú v strede radu domov, vo vlastnom na ploche 277 metrov štvorcových, čo je zhruba osmina daného územia.
pol
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári