Košice majú unikátnu kroniku. Pamätnú knihu zhotovil umelecký kníhviazač František Cimbolák ako „Kroniku mesta Košice – EHMK 2013“.
KOŠICE. Skvostné dielo vznikalo od roku 2008 a váži vyše 25 kilogramov. Na jeho uloženie slúži drevená ochranná kazeta s váhou desať kíl.
Rozhodujúcim pri zrode myšlienky zhotoviť kroniku bolo, že ako Košičan chcel F. Cimbolák vytvoriť pre svoje rodné mesto jedinečné dielo.
„Približne päť rokov trvalo obdobie vzniku a spracovania kroniky až do súčasnej podoby. Tri roky mi zabrala príprava, hľadanie a nachádzanie tém, prechádzky mestom, zhotovovanie kresieb a fotografií aj príprava prvých makiet,“ objasnil kníhmajster, ktorý už má na svojom konte napríklad aj „Kráľovskú kroniku Slovenskej republiky“ z roku 2000.
Jeho zručnosť však už mali možnosť oceniť aj prezidenti Poľska, Maďarska, či potomok slávneho rodu Otto von Habsburg.
Významné chvíle mesta
Pri zhotovovaní košickej kroniky bolo hlavným zámerom, aby sa hneď pri prvom pohľade na ňu ľuďom vyjavili významné kapitoly z dejín Košíc.
„To všetko sa mu podarilo zrealizovať na knižnej väzbe. V strede knihy je z vrstvenej kože vyhotovená podoba Dómu sv. Alžbety s významnými historickými budovami. Po okrajoch je akoby obohnaná fortifikáciou. V nej sú umiestnené dátumy udelenia štyroch erbových listín pre mesto Košice i s menami štyroch panovníkov,“ naznačila Mária Hajduová z Archívu mesta Košice.
Oriezku knihy tvoria strapce hrozna
Samotná kronika má rozmery 72 krát 53 centimetrov a váži 25,5 kilogramu. Obsahuje 416 strán zhotovených zo švajčiarskeho papiera a jej hrúbka je 11,5 centimetra.
Po úvodnom vyobrazení erbu mesta z roku 1502 je kolorovaným i pozláteným písmom napísaný úryvok z prvej známej listiny z roku 1230, v ktorej sú prvýkrát spomenuté Košice. Po ňom nasleduje krátky prierez dejinami mesta s farebnými ilustráciami.
Zaujímavá je tiež bohato zdobená oriezka knihy, ktorá okrem histórie zdôrazňuje aj to, že Košice boli v minulosti mestom vína, čo symbolizujú strapce hrozna.
Zadnú stranu väzby tvorí štít erbu mesta doplnený pôvodnými historickými názvami Košíc.
Pocta tlačiarom a knihárom
Umelecký kníhviazač sa netají tým, že kroniku dokončoval pod tlakom.
„Práve, keď ma tlačí termín, dokážem zo seba dostať viac, ako v bežnom rozpoložení. V istých chvíľach som však mal pocit, že prídem o chrbát,“ priznal sa F. Cimbolák. „V prvom rade som chcel vzdať hold ľuďom, ktorí stovky rokov pôsobili v mojom odbore. Či už išlo o knihárov, či tlačiarov.“
Kronika bola verejnosti prvýkrát predstavená na otváracom ceremoniáli EHMK. Počas celého roka bude umiestnená v Historickej radnici pre zápisy významných hostí, ktorí Košice navštívia. Potom bude uložená ako „Memoralia“ v Archíve mesta Košice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári