Korzár logo Korzár Košice

Mačkám dala postaviť dom so štyrmi spálňami

V Košiciach si dali randez-vous desiatky mačičiek, medzi nimi aj vzácna barmská mačka,jediná zo slovenského chovu.

Posudzovanie. Ujal sa ho Eric Reijers.Posudzovanie. Ujal sa ho Eric Reijers. (Zdroj: Veronika Janušková)

Prítulná, nežná, liečiteľka, ale i falošná či prinášajúca smolu. Také prívlastky si za dlhé stáročia vyslúžili mačičky, ktoré patria po psíkoch asi k najrozšírenejším a najznámejším štvornohým priateľom človeka.

V starom Egypte ich uctievali už pred tisíckami rokov ako božstvo, Egypťania totiž verili, že majú moc uchrániť človeka pred všetkým zlom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zabalzamované telá mačiek dávali do hrobiek k faraónom, ak v nejakom dome zomrela, domáci si na znak smútku oholili obočie.

Na tieto veľmi milé zvieratká nedajú dopustiť ani ich chovatelia, ktorí sa v košickom Jumbo centre nedávno stretli na dvojdňovej medzinárodnej výstave.

SkryťVypnúť reklamu

V prenosných klietkach, vybavených všetkým potrebným, priniesli účastníci súťaže viac ako sto svojich miláčikov. Veľkých, malých, so srsťou i bez, rôznych farieb. Súťaž zorganizovala Základná organizácia Slovenského zväzu chovateľov mačiek v Košiciach.

„Sú to dve medzinárodné výstavy, každý deň bolo vystavených okolo 130 mačiek, máme ich tu celkovo takmer 150,“ netajila spokojnosť predsedníčka košickej organizácie Anna Kufčáková.

Súťažiaca. Obľúbenú hračku si strážila ako oko v hlave. Foto: Veronika Janušková

„Veľmi zaujímavá bola špeciálna výstava nórskych lesných mačiek, máme totiž jedného veľmi úspešného chovateľa. Ide o jedno z troch prírodných plemien, takáto mačička v Nórsku bežne behá, u nás nie. Ďalšou zaujímavosťou je barmská mačka, vôbec prvá svetová víťazka zo slovenského chovu.“

SkryťVypnúť reklamu

Organizátorom i súťažiacim sa tak trochu nepáčil slabší záujem Košičanov o mačičky, ale nemohli s tým nič robiť. V meste sa práve diali akcie v rámci slávnostného otváracieho ceremoniálu projektu Košice-EHMK 2013.

Na chodbe pred výstavnou miestnosťou to však napriek tomu vyzeralo ako vo včelom úli. Svoje stánky či stoly si tam totiž rozložili predajcovia všetkého možného, čo mačičky potrebujú.

Na chodbe sme zastihli Romanu Bálikovú zo Žiliny, majiteľku spomínaného svetového šampióna - barmskej mačky.

„Čím je zaujímavá? Svojou povahou, svojskou, je veľmi inteligentná, hravá, aktívna, má rada ľudí, ale nie všetkých. Vyberá si,“ prízvukovala Romana.

Svetová šampiónka. Zatiaľ jediná a prvá zo slovenského chovu.
Foto: Veronika Janušková

„Znesie sa takisto len s mačkami, ktoré sú jej sympatické. Skutočne je prvou svetovou víťazkou, zaujímavé je možno i to, že jej rodičia boli takisto prvými svetovými šampiónmi. Barmské mačky neboli mojou srdcovkou, venujem sa práve tým Devon rexom. Jej otec bol svetovým víťazom v roku 2008, otec o rok neskôr. Po svetovej výstave mi jej mamu darovali majitelia ešte ako mačiatko, podaril sa nám jeden vrh, kocúrika a mačičku. Chlapca som darovala kamarátovi, mačičku sme si nechali, tá je teraz tu v Košiciach.“

SkryťVypnúť reklamu

Spomínaná barmská mačička je vskutku ratitou, doposiaľ totiž všetky jej príbuzné, ktoré vyhrali svetové šampionáty, boli importované zo zahraničia.

„Doma mám veľkú posteľ, dvakrát dva metre, delíme sa o ňu s 18 mačkami. Keďže trojizbový byt bol už pre nás všetkých dosť malý, pred tromi rokmi nám „šiblo“ a nechala som pre nás i mačky postaviť dom. Celý je pre ne prispôsobený, sú tam štyri spálne, tri kúpeľne, šatníky, špeciálna izba pre kocúrov. Dcérka Romana odišla na vysokú školu do Brna, takže teraz som v tom veľkom dome sama. Veľká posteľ však ostala, keď si ľahnem, všetky mačky sa ku mne napchajú. Hocikedy sa v noci zobudím tak, že trčím z postele, držím sa rukami zeme, aby som nespadla. V noci sa im totiž uhýbam, keď sa na mňa tlačia, aby som im neublížila,“ vysvetľovala svoje ľudsko-mačacie spolunažívanie Romanina mama.

Jumbo centrum. Zvedavcov prišlo viac ako dosť. Foto: v eja

Hlodavce riešili už pred 4-tisíc rokmi

Za predvádzacím stolom, respektíve na pódiu, pozorným okom sledoval a hodnotil malých súťažiacich pán Eric Reijers, ktorý pochádza z Holandska a od roku 1992 žije v Českej republike.

„S mačkami sa stretávam od malička,“ povedal nám tento uznávaný medzinárodný rozhodca. „Otec choval psov, ale mal aj siamské mačky. Maminka mala modrú perzskú mačku, ale chovali sme aj iné zvieratá. Ja som prvý v našej rodine, kto začal s chovom mačiek, bolo to niekedy v roku 1977 či 1978. Vôbec prvú výstavnú mačku som mal už ako 19–alebo 20-ročný.“

E. Reijers nie je len tak hocikto. Zastáva funkciu generálneho riaditeľa medzinárodnej mačacej federácie (FIF) a zároveň prezidenta Svetového kongresu mačiek. To znamená, že je tým najväčším „mačkárom“ na celom svete.

„Pravdou je, že košický zväz patrí do FIF, takých otrganizácií je na svete viac, ale všetky patria do svetového mačacieho kongresu. V Košiciach sa mi veľmi páči príjemná atmosféra a tiež to, že tu je priestor na diskusiu. Porozprávať s chovateľmi, vysvetliť si mnohé veci a podobne. Kvalita slovenských mačičiek je ozaj vysoká.“

Bez srsti. Nie je to až tak pravda, srsť majú, ale veľmi krátku a jemnú.
Foto: Veronika Janušková

Najväčšieho svetového „mačkára“ sme sa opýtali či je pravda, že tie malé, milé stvorenia, ako mnohí tvrdia, majú liečiteľské schopnosti.

„Myslím si, že ľudia chcú v prvom rade počuť, že je to tak. Podľa môjho názoru, mačky majú toto liečiteľstvo spoločné so psami. Vycítia, keď je človek chorý, smutný, prídu k nemu, pritúlia sa a človeku sa snažia pomôcť svojím teplom. Takisto však vycítia, keď je človek zlý a vtedy si od neho udržujú odstup.“

Eric trochu poopravil aj všeobecne prezentované informácie o mačkách, spájaných predovšetkým s Egyptom.

„Ešte pred Egyptom začali ľudia v Jordánsku pracovať ako poľnohospodári a robiť si zásoby obilia. Samozrejme, že lákalo rôzne hlodavce. Nuž a s tými vtedy dokázali urobiť poriadok práve mačky. “

Dvere nezatvárajú ani pred mačkou domácou

Mnohí ľudia si myslia, že ak majú doma obyčajnú mačičku domácu, nemôžu s ňou prísť na takú výstavu, aká bola v Košiciach. Omyl. Pri jednej klietke sme zastihli Agátu Pribulovú z Banskej Bystrice.

„Prišla som s domácou mačkou a je to, ako nám povedali organizátori, asi jedna z najväčších zaujímavostí výstavy,“ netajila radosť Agáta.

„Išli sme na obed do takej reštaurácie na vidieku, mali tam tri mačiatka a jedno nám darovali. Volá sa Molly, bude mať dva roky. Už mala i mačiatka, tie sme darovali.“


9veja_res.jpg
Mačičky. Chovatelia priniesli rôzne druhy.
Foto: Veronika Janušková



Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 145
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 738
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 539
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 971
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 734
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 367
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 652
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 525
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu