Prezident VŠŽ nepripúšťa, že podnik mohol platiť za nič. Nedovolila by to vraj kvalitná kontrola.
KOŠICE. V prípade tunelovania VSŽ cez fiktívnu rekonštrukciu budovy na Jégého ulici v Bratislave v rokoch 1997 a 1998 včera súd vypočul ako svedka doteraz najvyššie postaveného člena rezešovského vedenia.
Ján Smerek (58), niekdajší prezident železiarní a jeden z ich privatizérov, opisoval, že do činnosti predstavenstva podniku nespadali vzťahy s dodávateľmi, od ktorých VSŽ a jej dcérske spoločnosti nakupovali stavebné práce alebo iné služby.
Tvrdil, že ako predseda predstavenstva preto nemôže nič vedieť ani o zmluve s firmou Ferrost, ktorej za neexistujúcu rekonštrukciu bratislavskej expozitúry zaplatili železiarne 125 miliónov korún (takmer 4,15 milióna eur).
Ferrost vtedy riadil šéf košickej organizácie HZDS František Cibuľa (61) a podľa obžaloby mal pomáhať pri sprenevere Milanovi Baranovi (47), riaditeľovi kancelárie prezidenta VSŽ, ktorý podpisoval preplatenie faktúr.
Len stratégia a reprezentácia
Smerek hovoril, že predstavenstvo schvaľovalo strategické materiály.
„Prejednávalo obchodné, personálne a investičné plány. Ich konkrétne plnenie mali na starosti viceprezidenti pre jednotlivé úseky. Vtedy železiarne ročne investovali štyri miliardy korún a mali vyše sto investičných akcií,“ povedal.
Dodal, že jeho úlohy ako prezidenta z „päťdesiatich percent“ spočívali v reprezentácii a účasti v rôznych inštitúciách.
Ako mohlo dôjsť k preplatenie opráv budovy, ktorá bola novostavbou, nevie vysvetliť.
„V železiarňach existoval päťstupňový systém kontroly likvidácie faktúr. Osobne si myslím, že sa nemohlo zaplatiť niečo, čo nebolo urobené“.
Na otázky, či Baran alebo niekto iný mohol rozhodovať o platbách, odpovedal, že si treba preštudovať organizačný poriadok VSŽ, ktoré boli „zložitou štruktúrou holdingového typu“.
Podobne ako na súde vysvetľoval Smerek po pojednávaní fungovanie železiarní aj denníku Korzár. „Materiály boli predrokovavané v eseróčkach VSŽ. Učili sme sa holdingovo riadiť,“ povedal.
Radový poslanec
Tvrdil, že nepoznal ani okolnosti, za akých si budovu na Jégého od VSŽ prenajímala strana HZDS, ktorej bol členom a krátko aj poslancom v Národnej rade. Podľa neho „bežný poslanec“ do tejto oblasti nemohol zasahovať.
Smerek včera pripomenul, že prezidentom železiarní bol do februára 1998. Po tomto dátume podnik preplatil Ferrostu ešte posledné štyri z ôsmich faktúr za vyše 72 miliónov korún. Vo funkcii Smereka nahradil Július Rezeš.
Proces Okresný súd Košice II včera odročil na neurčito. Bude zisťovať adresy svedkov, ktorých chce ešte vypočuť, vrátane Ľubomíra Solára, člena rezešovského kindermanažmentu, ktorý v roku 1998 priviedli VSŽ na pokraj krachu.
Práve o ňom Baran po rokoch svojho stíhania vyhlásil, že úhrady odsúhlasoval na jeho pokyn. Bráni sa aj tým, že v roku 1998 bol z postu šéfa kancelárie prezidenta odvolaný a tri faktúry už podpísal jeho nástupca Ján Margita.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári