Obchodovanie s ľuďmi vstupuje do každodenného života aj v súvislosti s nezamestnanosťou. Časť ľudí hľadá v práci v zahraničí druhú šancu, ďalšiu skupinu tvoria mladí ľudia po štúdiu.
KOŠICE. Obe skupiny sa stávajú potenciálnymi obeťami obchodovania s ľuďmi. Predávajú sa na nútenú prácu, žobranie, či sobáše.
Pred dvoma rokmi bolo zo Slovenska zobchodovaných 32 ľudí, vlani 40. Hoci sa o nich vie, nie všetci sú ochotní zapojiť sa do programu pomoci.
„Novodobí otrokári sa v posledných rokoch intenzívnejšie orientujú na mužské obete,“ povedala nám Nadežda Šindlerová z Centra na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality MV SR.
Vlani zaradili do Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi 22 ľudí, ktorým bola poskytnutá komplexná pomoc.
„Z toho je šesť mužov a 16 žien. Z nich bola jedna 15-ročná a dve 17-ročné, účelom bolo sexuálne vykorisťovanie. Najstaršou obeťou bol 53-ročný muž z Prešovského kraja na nútenej práci vo Veľkej Británii,“ vysvetľuje Šindlerová.
„Kúpia“ vás aj cez sociálne siete
Najviac, osem obetí (šesť žien), je z Košického kraja, ktorý v tejto štatistike na Slovensku „kraľuje“. Najviac obetí má základné vzdelanie – 13, stredoškolské 5 a vysokoškolské jedna obeť.
Vo vzťahu k obeti boli náborári prevažne priatelia či známi (10 ) a cudzí ľudia (9). V troch prípadoch predali príbuzných priamo členovia rodiny.
Nábor sa robil väčšinou osobným kontaktom a v dvoch prípadoch cez sociálne siete a internet.
„Problémom je, že nie všetci majú záujem do programu vstúpiť. Máme informácie, že obeťou obchodovanie s ľuďmi je ročne vyše sto ľudí. Ak prijmú pomoc, poskytneme ju na základe individuálnych potrieb obetí prostredníctvom mimovládnych organizácií, s ktorými Ministerstvo vnútra SR uzatvára zmluvy,“ tvrdí Šindlerová.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári