Priťažilo mu, že už raz za drogy „sedel“.
KOŠICE. V júli 2010 zastavila polícia na Hronskej ulici Škodu Felicia. Pri prehliadke našli na podlahe pod sedadlom vodiča Elemíra H. vrecúško s obsahom, pripomínajúcim marihuanu.
Keďže ju expertíza potvrdila a z množstva 5 gramov by sa vraj dalo vyrobiť 22 až 50 dávok, bol Elemír obvinený z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby, držania a obchodovania s omamnými a psychotropnými látkami.
Keďže už raz bol za drogy odsúdený, hrozil mu trest odňatia slobody od 10 do 15 rokov.
Najprv sa priznal
Po zadržaní sa Elemír ako konzument k vlastníctvu marihuany priznal a prokurátor s ním uzavrel dohodu o vine a treste.
Mal výšku 8 rokov v ústave s maximálnym stupňom stráženia. V poslednej chvíli si to však 28-ročný Košičan rozmyslel.
Keď mal dohodu schváliť súd, odstúpil od nej a vyrukoval s verziou, že droga nie je jeho.
Spis sa vrátil do prípravného konania a Elemír putoval do väzby. Požiadal o to prokurátor z obavy, že bude pokračovať v trestnej činnosti.
Aj na polícii Elemír zopakoval, že marihuana nebola jeho a nevie, ako sa do auta dostala.
Tvrdil, že ho požičiaval a jeho družka Anna Mária mu povedala, že v osudný deň bola s dvoma mužmi v Ťahanovciach, aby ich zoznámila s tretím, ktorý predával marihuanu.
Družka to na polícii zopakovala a dodala, že jeden z dvojice kúpil 7 vrecúšok a dal ich pod sedadlo.
Drogy na dlaniach aj v moči
Prvý z údajných záujemcov o marihuanu poprel, že by bol niekedy s Elemírovou družkou v Ťahanovciach a kupoval drogy.
V čase skutku bol preukázateľne mimo Košíc. Svedok povedal policajtom aj to, že ho Anna Mária požiadala, aby vzal vinu za drogy na seba, lebo Elemírovi hrozí vysoký trest.
Druhý z údajných pasažierov z auta medzičasom zomrel, takže vylúčiť alebo potvrdiť verziu o jazde do Ťahanoviec už nemohol.
Po vypočutí ďalších svedkov súd vyhodnocoval aj iné dôkazy. Posudok znalcov, ktorí na Elemírových dlaniach objavili stopy metamfetamínu a látky THC, ktorá je obsiahnutá v marihuane.
Znalecký posudok z toxikológie, ktorý v moči obžalovaného objavil amfetamím a metamfetamín, potvrdil, že je aktívnym užívateľom drog.
Psychológovia u Elemíra diagnostikovali vysoké tzv. lži skóre a sklony ku klamaniu či skresľovaniu udalostí.
Už raz „sedel“
Okresný súd Košice II nemal o vine obžalovaného pochybnosti a poslal ho na 10 rokov do ústavu s maximálnym stupňom stráženia.
Výrazne mu priťažil fakt, že v roku 2007 dostal za držanie metamfetamínu a extázy 40 mesiacov väzenia.
Keďže sa voči aktuálnemu rozsudku odvolal, prípad poputuje na krajský súd.
Poslanec Poliačik: Treba znížiť tresty
Poslanec parlamentu Martin Poliačik (SaS) tvrdí, že paragrafy, týkajúce sa drogovej kriminality, potrebujú výraznú reformu.
„Je nemysliteľné, aby malí užívatelia neboli odlišovaní od ľudí, ktorí z obchodu s drogami žijú. Obzvlášť pri marihuane. Tento prípad je len smutným dôkazom toho, že aj konanie s nízkou spoločenskou škodlivosťou môže človeka dostať za mreže. V čase, kedy svetoví odborníci potvrdzujú, že tzv. vojna s drogami zlyhala a rastie počet krajín s dekriminalizáciou alebo legalizáciou marihuany, u nás policajtov odmeňujú za počet chytených mladých ľudí s pár gramami vo vrecku.“
Poliačik si myslí, že je potrebné výrazne znížiť tresty pri malých množstvách, preklasifikovať držbu malého množstva z trestného činu na priestupok a viac aplikovať využívanie alternatívnych trestov. „Zároveň treba zmeniť drogovú politiku štátu - posilniť efektívne osvetové programy a zvýšiť financovanie terénnych pracovníkov.“
K agende SaS o čiastočnej liberalizácii marihuany sa vlani prihlásil vládny Smer. Ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že súčasťou plánovanej novelizácie trestných kódexov bude aj prehodnotenie trestov za užívanie takzvaných mäkkých drog.
Nemalo by ísť o úplnú dekriminalizáciu konope, ale zníženie často neadekvátne tvrdých trestov odňatia slobody a ich nahrádzanie alternatívnymi trestami, ako sú tresty povinnej práce či peňažné tresty.
„Aplikačná prax potvrdzuje, že súčasné tresty vo viacerých prípadoch zbytočne kriminalizujú mladých ľudí, ničia im budúcnosť a prispievajú k preplnenosti väzníc,“ povedala v septembri pre TASR hovorkyňa ministerstva Jana Zlatohlávková. To isté zopakovala včera aj pre Korzár.
rob, rok
Poznámka
Fajčiar „trávy“ ako drogový boss
Mnohí odborníci na právo aj laická verejnosť sa zhodujú v tom, že súčasná podoba Trestného zákona už nezodpovedá dobe a mala by sa novelizovať. Príkladom na potrebu zmeny je tento prípad.
Je pravda, že hlavný aktér už bol za drogy odsúdený. No stalo sa to pred šiestimi rokmi a za ich prechovávanie. Už vtedy šlo o konzumenta, nie výrobcu či dílera, teda človeka, ktorý ak ničí zdravie, tak iba svoje.
Teraz stál pre súdom opäť a znova preto, že sa u neho našli drogy. Iba ich mal, nie vyrábal, ani nepredával.
No preto, že už za drogy „sedel“, podľa Trestného zákona sa dostal do „jedného vreca“ s páchateľmi, ktorí na závislosti narkomanov bohatnú. Buď drogy vyrábajú, alebo ich distribuujú.
Ak sa chce sudca držať zákona, pri výmere trestu nemá na výber. Spodná hranica je 10 rokov a je to najmenej, po čom môže siahnuť. A to aj v prípade, ak ide o „smiešnych“ 5 gramov marihuany.
Pre porovnanie, 10 rokov môže niekto dostať za zabitie a je známych veľa rozsudkov, keď niekto dostal ešte menej za vraždu.
Čerstvým príkladom je hokejista Ladislav Ščurko, ktorý za vraždu rozhodcu dostal (zatiaľ neprávoplatne) 8 rokov. A do „dvojky“, kým konzument 5 gramov marihuany by mal ísť pykať do „trojky“.
Nechcem vystupovať ako obhajca narkomanov, ale obyčajní konzumenti by nemali byť trestaní rovnako prísne ako drogová mafia.
Sudcovia by mali dostať oveľa väčšiu možnosť výberu trestu, a to tak pri zohľadnení množstva, ako aj druhu drogy. Veď marihuana získava vo svete jednu úľavu za druhou...
Róbert Bejda
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári