Streda, 23. august, 2017 | Meniny má Filip

Good Angels chýba k historickému úspechu jediná výhra

Košické basketbalistky vyhrali prvý zápas play-off Euroligy nad španielskou Salamankou 82:68 a vedú v sérii 1:0.

V akcii opora Košíc Miljana Bojovičová, vľavo Laura Antojaová zo Salamancy.(Zdroj: TASR/Milan Kapusta)

KOŠICE. Basketbalistky úradujúceho majstra Slovenska Good Angels Košice vyhrali v domácej hale prvý duel play-off Euroligy nad španielskym tímom Perfumerías Avenida Salamanca 82:68.

Košičanky mali celý zápas pevne v rukách, od začiatku viedli a potvrdili pozíciu favoritiek, do ktorej ich dostalo víťazstvo v základnej skupine súťaže. Napokon zvíťazili o 14 bodov.

Zverenky trénera Maroša Kováčika tak urobili veľký krok k premiérovému postupu na záverečný turnaj Final Eight najkvalitnejšej európskej súťaže basketbalistiek.

Druhý zápas série sa hrá v piatok v Španielsku, ak Good Angels uspejú, postupujú, v prípade ich prehry sa rozhodne budúcu stredu opäť Košiciach.

Úspešnejší z dvojice sa kvalifikuje na záverečný turnaj Final Eight do ruského Jekaterinburgu (18. - 24. marca 2013).

Veľa naznačil výborný vstup

Výborný vstup do stretnutia zaznamenali domáce hráčky, ktoré v 2. minúte vyhrávali po trojke Quigleyovej už 8:0.

Hostky po oddychovom čase korigovali na prijateľných 4:8, no v 7. minúte už prehrávali o desať bodov 8:18, keď na konci šesťbodovej šnúry bola aktívna Quigleyová.

Španielsky klub znížil manko na začiatku 10. minúty po dvoch bodoch Rezanovej na 17:24 a o minútu neskôr už svietil na ukazovateli skóre stav 24:21, potom ako Currieová premenila dva trestné hody.

V ďalšom priebehu dominovali na palubovke domáce hráčky, ktoré dobre bránili, vychádzal im rýchly prechod do útoku a úspešnosť streľby im vyniesla v 17. minúte vedenie o pätnásť bodov (39:24).

Ich súper v závere prvého dejstva skorigoval po trojke Sulciuteovej spoločne s klaksónom na 35:43.

Vyhrávali už o 19 bodov

O úvodné body druhého polčasu sa postarali Piersonová s Kupčíkovou a slovenský šampión vyhrával 47:35.

V drese hostí kontrovala troma bodmi (2+1) Fernandezová a v 24. minúte znížila na rozdiel siedmich bodov Currieová (43:50).

O dve minúty neskôr zvýšila vedenie Košičaniek Krivačevičová (na snímke) a po nej sa o minútu neskôr presadila i Quigleyová, ktorá upravila na 58:45.

Pätnásťbodové vedenie prinavrátila domácemu tímu po dvoch úspešných trestných hodoch Krivačevičová a ďalšie dva body pridala po peknej prihrávke Lacyovej Bojovičová (62:45).

Až potom hostky kontrovali trojkou Willinghamovej a dvoma bodmi Pinovej - 62:50. Po tridsiatich minútach vyhrával košický klub 63:50.

V záverečnej desaťminútovke "Anjelky" nepripustili žiadnu drámu a zápas doviedli do víťazného konca v pomere 82:68, pričom v 34. minúte dokonca vyhrávali o devätnásť bodov 71:52.

Maroš Kováčik (tréner Good Angels): "Začali sme veľmi dobre a do zápasu sme vstúpili koncentrovane. Rýchlo sme vyhrávali 8:0 a tréner hostí musel reagovať oddychovým časom. Keď to nadľahčíme, tak môžeme povedať, že sme od tohto momentu zápas ovládali."

Petra Kulichová (hráčka Good Angels): "Určite sme vstúpili do zápasu tak, ako sme chceli. Urobili sme si náskok a tým sme prakticky rozhodli tento duel. Vždy, keď vstúpime takto dobre do stretnutia, tak hráme svoju hru. Dobre sme bránili a to bol kľúč k výhre."

Lucia Kupčíková (kapitánka Good Angels): „Boli sme výborné pripravené. Som spokojná, že sme si udržiavali náskok. Tréneri mali veľmi dobrý skauting, ktorý sa prejavil. Spravili sme prvý krok. Divákom by sme dopriali ešte jeden domáci zápas, ale veríme, že v piatok postúpime.“

Alexandria Quigleyová (hráčka Good Angels): „Hrali sme skvele tímovo. Dobre sme si prihrávali. Salamanca má silný tím a doma bude určite silnejšie. Musíme sa na to pripraviť.“

Foto k článku: TASR/Milan Kapusta

Fakty

Good Angels Košice - Perfumerías Avenida Salamanca 82:68 (43:35) - stav série 1:0

Zostava a body GA: Piersonová 23, Quigleyová po 21, Bojovičová 11, Kupčíková a Kulichová po 4 (Krivačevičová 14, Lacyová 4, Sverrisdóttirová 1, Hruščáková 0, Bálintová 0)

- najviac bodov Salamancy: Currieová a Sulciuteová po 15, Fernandezová 13.

Rozhodovali: Foldházi (Maď.), Madinger (Nem.), Rohacky (Rak.), TH: 12/10 - 14/13, trojky: 2:5, fauly: 19:21, 5 faulov: Kupčíková - Currieová, 2 500 divákov - vypredané.

Ostatné výsledky 1. zápasov play-off:

Galatasaray Istanbul (Tur.) - ZVVZ USK Praha (ČR, trénerka Natália Hejková) 49:48 - stav série 1:0

Sparta&K Moskovská oblasť (Rus.) - Municipal Targovište (Rum.) 91:84 - stav série 1:0

Nadežda Orenburg (Rus.) - CCC Polkowice (Poľ.) 71:74 - stav série 0:1