Za cenu niektorých domov v Maďarsku nekúpi záujemca u nás ani pozemok, o ich rizikách však realitní agenti nehovoria.
KOŠICE. Tak ako veľa Košičanov, aj dôchodkyňu Máriu zlákali lacné domy v blízkych maďarských dedinách.
V ponuke realitiek ju zaujal Abaújvár s domami už i za 11- či 17-tisíc eur. Keď obec navštívila, od miestnych sa dozvedela, že pri povodniach a zosuvoch pred vyše dvomi rokmi sa časti dediny prepadli.
Keď sme ako záujemca zavolali na kontakt z ponuky firmy, povedali nám, že je to pekná dedina do 40 km od Košíc a chystá sa stavba mosta ku Kechnecu, ktorý skráti cestu o 15 km.
„Točil tu film Franco Nero. Domy a chaty tu má už zo 30 či 50 Slovákov. Skupujeme domy i od Rómov, kedysi ich bola polovica obce, do 3 rokov možno nebudú žiadni.“
Keď sme sa spýtali na zosuvy, reakcia bola: „To bol len jeden kopec, úsek 100 metrov. Obec dostane eurofondy na opatrenia a betónové piliere. Iba pár domov je kritických. Všetky naše sú bezpečné.“
Starosta: Asi sa im to povie
Starosta Abaújvára Pál Csuha tvrdí, že od roku 2010 už zosuvy neboli a Slováci kupujú domy naďalej.
„Odstránenie všetkých škôd v obci spred 2 rokov by stálo cca 700-tisíc eur. Mali sme dostať pomoc asi 200-tisíc, ale nemali sme ani 25-tisíc na spolufinancovanie, tak sa ešte nič nerobilo. Z eurofondov chceme vyregulovať koryto potoka a urobiť i ďalšie opatrenia.“
Podľa starostu slovenský podnikateľ kúpil od miestnych a obnovil veľa domov, kontrolovali ich i statici a myslí si, že kupujúcich informuje aj o tom, čo sa stalo pred 2 rokmi: „Asi sa im to povie.“
Csuha povedal, že staré múzeum predala zadlžená obec podnikateľovi za asi 12-tisíc eur pred 2 rokmi až po zosuvoch, ale napriek prepadlisku tam nič nehrozí.
Košická maklérka, ktorá ponúka domy v Abaújvári a za 17-tisíc predala 1 z domov, vraví, že obec je bezpečná a také lacné domy sú aj v iných maďarských dedinách.
Schmidt: Kupec si najprv pozrie
Jedným z podnikateľov, ktorí predávajú domy v Abaújvári, je nezávislý poslanec Kechneca František Schmidt. V obci má aj chalupu. Tvrdí, že žiadne riziko tam nie je.
„Že spadol svah, to bežne spadne hocikde. Aj tu môže byť zajtra zemetrasenie a Furča spadne. Každý, kto kupuje, si najprv pozrie. Keď predávate dom, budete informovať kupujúceho, že kilometer ďalej sa dačo dakedy prepadlo?“
Podľa Schmidta Abaújvár nie je maďarská Myšľa: „Záujemcom o dom ani nemám čo povedať. Boli tu len povodne, potok vymyl časť svahu a zosunul sa, nie že sa hýbe pôda. Spadla tu iba 1 šopa, 1 dom a ďalší má prasklinu. Prečo by mali byť záujemcovia informovaní o stave v obci? Pokojne by to mohli vedieť, bolo to v novinách. Keby Maďar prišiel do Myšle a predávali by ste mu, povedal by ste mu? V Abaújvári sa nič nedeje, Slováci, čo tam sú, nemajú žiadny problém. Obec bude zaujímavá, keď postavia most a do Kechneca budú 3 kilometre.“
Maklér: Pod 15-tisíc buďte opatrní
Pri kúpe extrémne lacných domov akoby len za cenu pozemku treba byť zvlášť opatrný, radí realitný maklér Róbert Friedrich.
„Niektoré ceny môže výrazne znižovať najmä lokalita alebo aj snaha či potreba predať rýchlo, ale nemožno vylúčiť ani 'zradu' v technickom stave či lokalite ohrozenej záplavami. Normálna nehnuteľnosť dnes zvyčajne nestojí menej ako cca 15-tisíc eur.“
Dodal, že zodpovedný záujemca si pred rozhodnutím o kúpe sám zistí o dome a obci čo najviac.
Nízke ceny maďarských domov vysvetľuje sťahovaním domácich z pohraničia za prácou k Miskolcu. „V maďarskom pohraničí sa dá kúpiť dom i za tretinovú cenu oproti Slovensku. Za 25- či 30-tisíc sú i zrekonštruované pekné domy, kde možno hneď bývať.“
Košičan a východniar, ktorého láka Maďarsko, by podľa Friedricha mal okrem ceny domu zvážiť hlavne lokalitu, dopravnú dostupnosť, náklady na dochádzanie i komunitu či susedov v obci.
Abaújvár 2010. Povodne a zosuvy.
Foto: facebook
Starosta Pál Csuha. Zháňa peniaze i na opatrenia, aby sa katastrofa neopakovala.
Foto: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári