Občianske združenie Odyseus zmenu privítalo. Aj drobní díleri sú podľa nich často závislí od drog a väzenie ich náprave nepomáha.
BRATISLAVA. Za výrobu alebo prechovávanie drog chce vláda dávať nižšie tresty. V stredu schválila návrh ministerstva spravodlivosti, ktorý teraz pôjde do parlamentu.
Znížená sadzba sa týka množstva drogy, ktoré je väčšie ako takzvaná dávka na vlastnú potrebu, ale zároveň menšie ako dávka väčšieho rozsahu.
Doteraz za predaj takejto drogy (napríklad 15 dávok) hrozil nepodmienečný trest štyri až desať rokov. Po novom už súd bude môcť uložiť aj podmienečný trest tri roky s probačným dohľadom.
Pomôže to aj dílerom
Ministerstvo v predkladacej správe k zákonu napísalo, že úprava sa týka iba tých, „ktorí nie sú dílermi drog, ale výhradne ich užívateľmi“.
„Týka sa to aj dílerov,“ hovorí však poslankyňa a bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ–DS), ktorá je za zachovanie trestov, ako platia v súčasnosti.
„Nejde o omyl, ale o vyjadrenie primárneho zámeru predkladateľa, pretože zníženie trestnej sadzby sleduje predovšetkým skupinu odsúdených užívateľov,“ zareagovala Jana Zlatohlávková z ministerstva spravodlivosti na otázku, prečo informovali, že sa ich návrh zmeny sadzieb dílerov netýka.
Ministerstvo priznáva, že môže ísť aj o drobných alebo jednorazových dílerov.
Významnejších dílerov podľa Zlatohlávkovej postihujú podľa prísnejšieho paragrafu, kde zmena nenastala.
Ide o osoby, ktoré boli v minulosti potrestané či predávali drogu vo väčšom rozsahu.
Prax podľa ministerstva ukazuje, že niekoľko desiatok ľudí ročne dostáva nespravodlivo nepodmienečný trest. Ide o prípady neoprávnenej držby drog, „ktorá mierne prevyšuje desať jednorazových dávok a nemožno ju posúdiť ako držbu drog na vlastnú potrebu“.
Za tú je podmienečný trest už teraz.
„Ak existuje výnimočný prípad, že má niekto pri sebe o niečo viac drogy, ako je hranica pre vlastnú spotrebu, trestný zákon pozná mimoriadne zníženie trestu, keď môže ísť súd aj pod dolnú hranicu trestu,“ hovorí poslanec a tiež exminister spravodlivosti Daniel Lipšic (Nova).
Paragraf, ktorý chcú meniť, podľa neho bežne používajú pre malých dílerov a považuje za absurdné, že túto trestnú sadzbu znižujú.
Väčšina páchateľov sa dohodla
Štatistika ukazuje, že mimoriadne zníženie trestu alebo dohoda o vine a treste bola často využívaná. Z 532 odsúdených vlani dostalo podmienku vďaka mimoriadnemu zníženiu alebo dohode viac ako polovica – 284 ľudí.
Ministerstvo však hovorí, že nie pri všetkých nespravodlivých prípadoch sa dajú tieto dve možnosti použiť a taktiež by nemali nahrádzať podľa nich prísny paragraf.
Za 5 gramov marihuany dostal 10 rokov
Poukazuje na to aj prípad, o ktorom v stredu informoval Korzár. V roku 2010 našli v aute 28–ročného Košičana Elemíra 5 gramov mariuhuany, z ktorej by sa dalo vyrobiť 22 až 50 dávok. Ako konzument sa k jej vlastníctvu priznal a prokurátor s ním uzavrel dohodu o vine a treste 8 rokov.
V poslednej chvíli Elemír odstúpil od dohody. Okresný súd Košice II ho napokon poslal na 10 rokov do väzenia. Výrazne mu priťažilo, že už v roku 2007 dostal za držanie metamfetamínu a extázy 40 mesiacov väzenia. Keďže sa voči aktuálnemu rozsudku odvolal, prípad poputuje na krajský súd.
Autor: mož, rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári