Odkedy sa verejnosť dozvedela, že na Jahodnej a v okolí sa nachádzajú obrovské zásoby uránu, rôzne ochranárske organizácie rozbehli boj za záchranu tejto časti prírody. Kým oni a aktivisti z Košíc argumentovali fatálnymi dôsledkymi pre životné prostredie, kanandská spoločnosť, ktorá získala súhlas na prieskumné vrty, tvrdila opak. Ťažba vraj bude ekologická a neprejaví sa viac, než potrebou vyrúbania 236 stromov, zriadenia 10 hektárov veľkého odkaliska a výstavby troch kilometrov prístupových ciest.
Štát a mesto sa síce navonok pridali na stranu verejnosti a vystupovali ako ochrancovia prírody, v skutočnosti rozdávali jedno povolenie (a prísľub ďalších povolení) za druhým. Rátali s tým, že odporcom ťažby neskôr zavrú ústa vznikom nových pracovných miest, ktoré by ťažba a spracovanie uránovej rudy regiónu priniesli. A, samozrejme, i väčší prílev peňazí do kasy v podobe daní, z ktorých by sa istá časť obetovala na verejnosti vhodne interpretované projekty.
Dôkazom ďalšieho povolenia na prieskum podložia bolo postavenie vrtnej plošiny v strede lyžiarskej zjazdovky. Mesto tvrdilo, že jej zriadenie je dočasné a lyžiarov bude obmedzovať iba v decembri a januári. Včera, keď už sa blíži koniec februára, vyšiel magistrát s pravdou von.
"Rozbor vyťaženej rudy odhalil, že práve na tomto mieste je obsah uránu najvyšší," informoval nás šéf Oddelenia oddelenia priemyslu na košickom magistráte Miroslav Uranis. "Po dlhom zvažovaní sme preto vyhoveli požiadavke kanadskej spoločnosti, aby mohli začať so skúšobnou ťažbou v rozsahu 1 tony rudy denne. Ide skutočne o skúšobnú ťažbu, lebo za plnej prevádzky sa predpokladá denná ťažba 10 ton. Ťažobná spoločnosť sa zaviazala, že autá, ktoré budú rudu odvážať, nebudú zavadzať lyžiarom a ak znečistia sneh, vždy večer po sebe upracú."
Mesto nevylučuje, že po dvoch mesiacoch, na ktoré dostali Kanaďania povolenie na ťažbu, bude lehota predĺžená a minimálne povolené množstvo zvýšené. Všetko vraj záleží na tom, či sa im podarí dodržať minimálny dopad na životné prostredie a do mestskej kasy pribudne sľúbených 10-tisíc eur za každú vyťaženú tonu rudy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári