Odporcovia pripravovanej ťažby na Jahodnej apelujú aj na krajskú samosprávu, aby zabránila plánom zahraničnej spoločnosti.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie SME.
KOŠICE. Nie ťažbe a spracovaniu uránu! Nechceme dýchať uránový prach a piť kontaminovanú vodu! Košice – hlavné mesto uránu?
Týmito heslami vítalo približne 50 ochranárov a občanov v pondelok pred začiatkom zasadnutia Košického samosprávneho kraja poslancov.
Adresovali im výzvu, v ktorej žiadajú, aby využili svoju právomoc a odmietli zámer ťažiť uránovú rudu v prímestskej rekreačnej oblasti Jahodná – Kurišková.
Poslanci dostali do rúk aj stanovisko zahraničného investora, ktorý v lokalite Kurišková robí od roku 2005 geologický prieskum ložiska s významnými zásobami uránovo-molybdénovej rudy.
Spoločnosť Ludovika Energy, slovenská dcéra European Uranium Resources, zásadne odmieta „lživú a nemorálnu kampaň“ organizátora protestov Ladislava Rovinského zo Spolku na podporu skrášľovania Košíc.
Memorandum
Verejnú mienku pobúrilo Memorandum o spolupráci a porozumení, ktoré koncom minulého roka v tichosti podpísalo ministerstvo hospodárstva a spoločnosť European Uranium Resources.
Odporcovia upozorňujú, že podpis memoranda je prejavom ignorantstva voči vôli viac ako 113-tisíc občanov a 41 obecných samospráv, ktoré podpísali petíciu proti ťažbe uránu na Slovensku.
Pripomínajú, že táto iniciatíva viedla aj k zmene banského zákona, ktorá dáva samosprávam právo veta pri povoľovaní ťažby nerastov.
„Máme informácie, že rôzne lobistické skupiny sa snažia o revíziu zákona, ktorá by samosprávam túto kompetenciu vzala. Treba zastaviť rozbehnutý proces, kým je ešte čas,“ povedal Rovinský.
Organizátori protestu žiadajú župné zastupiteľstvo, aby uznesením odmietlo podpísané memorandum a schválilo 50-ročné moratórium na ťažbu rádioaktívnych rúd na území kraja.
Foto: Judita Čermáková
Interpelácia
Poslanec Ján Süli (SDKÚ) v interpelácii žiadal, aby vedenie kraja na najbližšom zasadnutí informovalo zastupiteľstvo o právnom rámci procesu schvaľovania ťažby.
Navrhol, aby samospráva prijala uznesenie, v ktorom jednoznačne vyjadrí nesúhlas s ťažbou uránu na celom území Košického kraja minimálne na sto rokov.
„Ja to mám už za pár, ale žijú tu moje deti, vnuci. Ide o ich životy. Urán je síce palivom budúcnosti, ale súčasné technické zabezpečenie nezaručuje, že nedôjde k zamoreniu životného prostredia,“ povedal poslanec.
Podpredseda Košického kraja Emil Ďurovčík (Smer) uviedol, že zastupiteľstvo už v roku 2008 prijalo uznesenie, ktorým pripravovanú ťažbu uránu na Jahodnej odmietlo, pretože je v rozpore s územným plánom, s koncepciou rozvoja kraja a s ďalšími strategickými dokumentmi.
Podľa Ďurovčíka treba počkať na výsledky štúdii o vplyve projektu na životné prostredie a zdravotný stav obyvateľstva.
Foto: TASR/František Iván
Obvinenie
„Pseudoaktivista Ladislav Rovinský opakovane lživo dáva činnosť a plány našej spoločnosti do súvisu so vznikom rakoviny, ohrozovaním zdravia občanov, ničením životného prostredia, či vodných zdrojov. Je priam zarážajúce, ako na propagáciu vlastnej osoby neváha šíriť hanebné klamstvá, ktorými zavádza a manipuluje slušných ľudí,“ píše hovorca Ludovika Energy Maroš Havran vo vyhlásení, ktoré včera poskytli poslancom.
Havran ubezpečuje, že projekt sa v budúcnosti môže realizovať len za predpokladu udržateľnosti vo vzťahu k životnému prostrediu.
Podľa jeho vyjadrenia išlo by o podzemné banské dielo bez priemyselnej aktivity v rekreačnej oblasti Jahodná, či v meste Košice.
Podľa Havrana aktivista Ladislav Rovinský v súvislosti s geologickým prieskumom na Kuriškovej doposiaľ nepredložil jediný relevantný argument, ktorý by sa zakladal na pravde. Preto ho v mene spoločnosti vyzýva, aby prestal šíriť paniku a poplašné správy.
„Nečakal som inú reakciu,“ reaguje Rovinský. „Keď niekto tvrdí, že neplánuje na Jahodnej ťažbu, do geologického prieskumu však doteraz investoval na Slovensku 30 miliónov eur, z toho najviac práve na Jahodnej, tak je to zrejme charitatívna organizácia.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári