Vláda odklepla, že prispeje aj na výstavbu futbalového štadióna v Košiciach. Podmieňuje to spolufinancovaním klubu a mesta. Tí dnes nevedia, odkiaľ by vzali trebárs 10 miliónov eur.
KOŠICE. Aj s novým futbalovým štadiónom v Košiciach ráta návrh financovania rekonštrukcie, modernizácie a budovania ligových futbalových štadiónov na roky 2013 – 2022. Zámer včera schválila vláda.
Počíta, že v Košiciach na pozemkoch Mestského futbalového klubu (MFK) vyrastie mestský štadión s kapacitou minimálne 9-tisíc divákov, ktorý by mal mať tribúny so zastrešením všetkých miest v hľadisku či vyhrievaný trávnik.
Musí dať aj klub i mesto
Spolu je v projekte zahrnutých 20 miest od Trnavy či Žiliny (štadióny spĺňajúce kritériá UEFA) až po Bardejov (štadióny s kapacitou do 3-tisíc divákov.)
Desať rokov, počnúc týmto, má štát každoročne vyčleniť na futbalové štadióny 4,5 milióna eur. Dohodlo sa na tom ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu so Slovenským futbalovým zväzom (SFZ).
Argumentujú „futbalom ako verejnou službou“, zlým technickým stavom štadiónov, ich nekultúrnym prostredím (staré tribúny či WC), poklesom počtu divákov aj ich bezpečnosťou.
Garantom má byť SFZ, na financovaní opravy či stavby štadióna by sa podieľal futbalový klub do 10 – 15 % rozpočtu daného štadióna, zvyšok vyskladajú štát a mesto v pomere 60:40.
Štadióny by potom mohli 15 až 20 rokov bezodplatne využívať všetky reprezentačné tímy.
Realizáciu projektu plánujú na roky 2013 – 2016, štát by finančne prispieval až do roku 2022.
Žiadne peniaze na štadióny ešte v štátnom rozpočte nie sú, hľadať ich má teraz rezort financií.
Odkiaľ na to vezmú?
„Plány na výstavbu futbalového štadióna v Košiciach sú dobrá správa, keďže mesto vlastný nemá (MFK hráva na prenajatom štadióne Lokomotívy v Čermeli – pozn. red.),“ reagoval primátor Košíc a poslanec parlamentu Richard Raši (Smer).
Podľa prezidenta MFK Blažeja Podoláka by sa náklady na nový 9-tisícový štadión mohli pohybovať rádovo okolo 20 miliónov eur.
V takom prípade by podľa vládou schváleného mechanizmu financovania musel MFK ako spoločná akciová spoločnosť mesta a Podolákovho občianskeho združenia FC Steel Trans nájsť možno až 3 milióny eur a mesto ešte ďalších skoro 7 miliónov.
Klub i mesto sú zadlžené a peňazí niet. Na otázku, odkiaľ by na to vzali, Raši reagoval, že „k spôsobu spolufinancovania sa budeme vedieť vyjadriť až vtedy, keď budeme poznať detaily štátnej pomoci.“
Podolák vraví, že zatiaľ si nevie predstaviť, odkiaľ by na to klub zobral peniaze, no kým to bude aktuálne, niečo vymyslia. „Do úvahy prichádza i bankový úver v spolupráci so SFZ.“
Podľa Podoláka aj na 9-tisícovom štadióne možno hrať i kvalifikačné reprezentačné zápasy či európske klubové súťaže, akurát na majstrovstvá Európy už treba kapacitu aspoň 30-tisíc.
Zachraňujú pozemky na štadión
MFK si dal v minulosti urobiť štúdiu na 15-tisícový štadión. Mesto, aby umožnilo jeho výstavbu, zmenilo pred rokmi územný plán v lokalite VŠA aj pod Blšákom či parkoviskom autobusov DPMK pri Cassosporte. Súkromný investor ale padol, k výstavbe to už nedotiahli.
Mesto a MFK teraz riešia iné problémy. Pre dlhy a exekúcie klubu sú blokované lukratívne pozemky, ktoré mu mesto v minulosti dalo za symbolické euro na stavbu štadióna. Vlani sa dohodli, aby odvrátili konkurz MFK a vyplatili veriteľov, že časť miliónových pozemkov predajú.
Podľa Podoláka predajú len okrajové parcely, aby stále bolo kde postaviť štadión. „Pracujeme na tom, aby sme boli pripravení aj kvôli výstavbe štadióna,“ hovorí šéf MFK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári