KOŠICE. Mená 85 ľudí najmä z Trebišova a celého východného Slovenska s presnými peňažnými sumami, o ktoré ich pripravila, si musela vypočuť Monika Zbojovská (42).
Pri vyhlásení rozsudku ich prečítal predseda senátu Krajského súdu v Košiciach. Niekdajšiu majiteľku nebankového subjektu Faro odsúdil na osem a pol roka väzenia za podvod.
Podnikanie Zbojovskej, ktorá prijímala vklady od ľudí v rokoch 1999 až 2002 na základe zmlúv o tichom spoločenstve, označil súd za typickú pyramídu.
Nereálne výnosy
Dospel k záveru, že sľubované 3– až 4–percentné mesačné výnosy (ročne 36 až 48 percent) boli „absolútne nereálne“ a Zbojovská vklady žiadnym spôsobom nezhodnocovala, ako to tvrdila klientom.
Vybrala koruny, doláre a marky v celkovej hodnote vyše 721–tisíc eur. Neviedla o tom žiadne účtovníctvo. Klientom, ktorí začali mať pochybnosti a neprestali na ňu tlačiť, vyplatila celkovo asi 141– tisíc eur.
„Ľuďom, ktorí vložili peniaze skôr, sa vyplácali výnosy len z nových vkladov, a to len preto, aby sa vo vyberaní vkladov mohlo ďalej pokračovať... Išlo o vysoko premyslené konanie,“ zdôvodňoval verdikt sudca Jaroslav Chlebovič.
Zbojovskej sa skoro osem rokov trvajúci proces málil. Na poslednom pojednávaní navrhla, aby súd v dokazovaní pokračoval predvolaním svedka z Rakúska.
Prokurátor: Rakúsko bola lož
Tvrdila, že ide o viedenského advokáta, ktorý ju mal v 90. rokoch zastupovať pri obchodných rokovaniach. Ich výsledkom malo byť investovanie vkladov klientov do nehnuteľností.
Súd jej návrh zamietol. Osoby v zahraničí, ktoré už skôr uviedla, pred rakúskymi orgánmi vypovedali, že ju nepoznajú. Firmy, ktoré menovala, tam neboli registrované.
„Bola to účelová lož... Chýbajú zmluvy alebo iné listinné dôkazy o takýchto aktivitách. Seriózne podnikanie musí byť doložené papierovo,“ hovoril v záverečnej reči prokurátor Gabriel Huszár.
Zbojovská v tej svojej poprela, že mala úmysel ľudí podviesť. Klientom sa ospravedlnila a dala im ďalší sľub.
Zbojovská: Obchody nevyšli
„Robila som, čo som mohla, ale jednoducho som si vybrala zlých obchodných partnerov. Aj tak budem veci ďalej riešiť v Rakúsku cez svojho právneho zástupcu,“ povedala.
Naznačila tiež, že aj poškodení nesú svoj diel zodpovednosti. „Ja som od nich peniaze nevylákala, mnohí ma oslovili sami a mnohým boli vysoké úroky vyplatené.“
Proti rozsudku sa odvolala, prípad preto ešte pôjde na Najvyšší súd.
Súd Zbojovskej tiež uložil povinnosť nahradiť škodu tým poškodeným, ktorí chceli naspäť vklady. Kto si nárokoval aj výnosy a úroky, musí podať žalobu na civilný súd.
FARO je jedna z posledných káuz zo zlatej éry nebankových subjektov v 90. rokoch, ktorú riešia košické súdy. Na právoplatný verdikt ešte čaká Kristína Vencelová, zamestnankyňa V.D. Comp.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári