KOŠICE. Požiare trávy a porastov tvoria nosnú časť zásahov k požiarom vôbec. Veď vlani horela tráva 628-krát, z toho len v marci hasiči hasili 434 plôch. Počas víkendu v Košiciach a na okolí likvidovali hasiči dvanásť požiarov tráv.
„Marec je pre nás najhorším mesiacom. Otepľuje sa, sneh sa stratil, ak bude sucho, čakajú nás výjazdy k trávam,“ vraví riaditeľ hasičov Jozef Bodnár.
Hasiči tvrdia, že najhoršie ešte len príde. Aj preto sa chystajú na kontroly záhradkárskych osád a území, kde najčastejšie horí.
„Pomáhať nám bude mestská i štátna polícia, ale aj ochranári. Je to beh na dlhé trate, aj keď robíme prevenciu, trávy a porasty stále horia.“
Ľudia už chodia do záhrad a pália suchú trávu. Neuvedomujú si, že ohrozujú nielen životné prostredie, ale hlavne seba. Stačí, že zafúka a oheň sa nekontrolovateľne šíri.
Najväčšie riziko horenia je v záhradkárskych osadách a blízko lesoparkov. Presvedčil sa o tom vlani v marci aj 85-ročný Ján E. Dedko sa rozhodol v záhradke na Suchodolinskej ulici spáliť dreviny, fúkal vietor, zhoreli tri kôlne.
Nepáľte, hrozí pokuta
Vypaľovanie trávy je protizákonné. Hasiči apelujú, že ak chce niekto spaľovať odpad, aby to robil opatrne, na kôpkach, ktoré má pod dozorom.
Vypaľovať porasty nesmie podľa zákona o ochrane pred požiarmi nik. Firmy môžu spaľovať odpad len v prípade, že majú povolenie od hasičov.
Tento zákon však záhradkárom spaľovanie priamo nezakazuje. Na druhej strane platí nariadenie mesta, ktoré spaľovanie zakazuje. Mestská polícia môže previnilca pokutovať. A aký je rozdiel medzi spaľovaním a vypaľovaním?
„Vypaľuje sa porast na koreni (tráva na lúke) a spaľuje sa materiál, ktorý je zrezaný a uložený na kôpku. Ak zistíme vinníka, za vypaľovanie dostane na mieste pokutu do 100 eur, v správnom konaní do 331 eur. Právnickej osobe je možné dať v správnom konaní sankciu do 16 596 eur.“
Mestské nariadenie hovorí, že sa netriedené spáliteľné zložky zneškodňujú v spaľovni. To znamená, že aj odpad zo záhradiek by mali ľudia hádzať do zberných nádob, ktoré sú v záhradkárskych lokalitách. Prípadne odviezť do spaľovne. Nie je problém si na záhrade v ohnisku opiecť slaninku, nie však spaľovať konáre alebo trávu. Mestská polícia môže dať pokutu do výšky 33 eur.
Najhoršia situácia býva na Luniku IX, kde už v tomto roku zaznamenali niekoľko požiarov trávy. Tá horieva často aj pod Furčou a Ťahanovcami. Problémové sú tiež Moldava, Medzev, Jasov, ale aj iné lokality.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári