Ani po ôsmich rokoch od predaja nehnuteľností mesto nedostalo žiadosť o stavebné povolenie.
KOŠICE. Najprv recepcia a vstupná hala hotela svetovej siete, potom reštaurácia, kaviareň, obchody alebo atraktívne kancelárie ako súčasť rezidenčného komplexu pozostávajúceho zo štyroch apartmánových domov so 149 bytmi a dvojpodlažným podzemným parkoviskom.
Takéto zámery premeny Mlynskej bašty na Továrenskej ulici v Košiciach a vedľajšieho objektu takzvaného Laboratória, ktoré spolu tvoria národnú kulturnú pamiatku, oznamovala od roku 2007 skupina Eastfield so sídlom na Cypre.
Dnes historická budova v takzvanom Mariánskom dvore pochádzajúca z barokového opevnenia Košíc ďalej chátra.
„Stavebný úrad pracovisko Košice – Staré mesto do dnešného dňa neeviduje žiadosť o stavebné povolenie predmetnej stavby,“ informovala Linda Šnajdárová z košického magistrátu.
Pamiatky predalo mesto
Historické budovy spolu s protiľahlým pozemkom medzi ulicami Továrenská a Hviezdoslavova predali zadĺžené Košice so súhlasom veriteľských bánk, ktoré na nich mali záložné právo, v roku 2005.
Eastfield kupoval cez spoločnosť Forestry a zaplatil 25 miliónov korún. Od roku 2007 má nehnuteľnosti v katastri zapísané na bratislavskú spoločnosť Slovak Trade Company.
Na otázky o aktuálnych plánoch s kultúrnymi pamiatkami Eastfield za týždeň neodpovedal.
Podľa administratívnej pracovníčky firmy je manažér, ktorý mal pôvodný projekt na starosti, pracovne zaneprázdnený. „Odlieta do Moskvy a vráti sa až o mesiac,“ povedala.
Spoločnosť má na rezidenčný komplex vydané rozhodnutie o umiestnení stavby z decembra 2011. Ak do decembra tohto roku nepožiada o stavebné povolenie, územné rozhodnutie stratí platnosť.
Krajský pamiatkový úrad v Košiciach uviedol, že na pamiatkach priebežne vykonáva štátny dohľad.
Podľa neho k ich nepriaznivým zmenám zatiaľ nedošlo len preto, že kamenné murivá bašty sú chránené želozobetónovou doskou a nadmurovkou, ktoré boli postavené pri nedokončenej rekonštrukcii v osemdesiatych rokoch 20. storočia. Laboratórium má zasa funkčnú strechu.
Neuspokojivý stav
„Aj napriek tomu, že vďaka týmto prestavbám sú pamiatkové hodnoty dobre konzervované, súčasný stav areálu rozhodne nepokladáme za uspokojivý. Žiaden úrad však nemôže nahradiť (ne) činnosť vlastníka,“ odpísala riaditeľka pamiatkového úradu Kristína Markušová.
Rozhodnutie o tom, že zámer výstavby je prípustný, vydali pamiatkari ešte v roku 2009. Podmienilo ho tým, že novopostavené štyri bytové domy nesmú dominovať nad kultúrnymi pamiatkami, ale byť ich doplnkom.
Preto napríklad požadovali, že novostavby nesmú výškou alebo tvarom zasahovať do okolitej zástavby, musia rešpektovať pôdorys a priestorové usporiadanie už zaniknutých historických stavieb a použiť pri nich treba materiály a farby typické pre mestskú pamiatkovú rezerváciu.
Nadstavba nad Mlynskou baštou podľa rozhodnutia pamiatkového úradu mala byť transparentná bez zvýrazňovania lomenou strechou.
Rezidenčný komplex. Takto mal vyzerať podľa predbežnej vizualizácie vlastníka.
Vizualiziacia: Eastfield a.s.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári