Demontáž čaká aj posledných 5 košických. Síce sú ešte v prevádzke, ale patria k najmenej používaným.
KOŠICE. Napríklad automat na sídlisku Ťahanovce mal vlani priemerný mesačný výnos vo výške 10 eurocentov.
Pripravovaná redukcia, ktorá by mala začať v tomto mesiaci, je plošná, budú ju robiť počas celého roka.
„V rámci podrobnej analýzy sme nebrali do úvahy regióny, ale najmä využívanosť konkrétneho telefónneho automatu,“ informoval nás hovorca pre technológie a siete Slovak Telekom, a. s. Tomáš Palovský. „Prihliadalo sa aj na špecifické lokality ako sú nemocnice, liečebne alebo utečenecké tábory.“
Automaty by vraj mali ostať zachované nielen tam, ale napríklad i vo väzniciach, prípadne v lokalitách s obmedzeným prístupom ľudí k verejnej telefónnej službe.
V Košiciach bolo pôvodne 317 automatov, postupne ich ale ubúdalo, až kým neostali len pri železničnej stanici, pošte na sídlisku Ťahanovce, na Tr. SNP, pri obchodnom centre Mier a na Cottbuskej ulici.
„Priemerný výnos na jeden telefónny automat je 24 eur ročne (2 eurá mesačne - pozn. red.), pričom prevádzkové náklady sa blížia k 400 eurám. Prevádzková strata z poskytovania služby verejných telefónnych automatov sa tak ráta na milióny eur ročne,“ dodal Palovský.
Povinnosť Slovak Telekomu prevádzkovať verejné telefónne automaty bola zrušená rozhodnutím Telekomunikačného úradu SR v auguste 2012.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári