Sú nevyužívané, chátrajú alebo sú v nich bary. Podchody ale mesto ako vlastník ešte nezavrhuje. Dúfa, že raz ich budú chodci opäť využívať.
KOŠICE. Podchody pod cestami boli vybudované v čase vzniku sídlisk spolu s cestami. Máloktoré plnili svoj účel.
Áut bolo pomenej, ľudia preto radšej využívali priechody pre chodcov na cestách.
„Podchody predbehli svoju dobu. Motorizácia je stále významnejšia, takže postupom času môže byť väčší problém prebehovať cez cestu a potom sa podchody zídu,“ hovorí Petronela Királyová z Útvaru hlavného architekta mesta Košice.
Drahá údržba
Podchody ľudí nelákali od začiatku z viacerých dôvodov. Na vine sú strmé schody, nefungujíce osvetlenie, smrad či kvapkajúca voda.
Nehovoriac o tom, že pre korčuliarov, cyklistov, vozíčkarov, ťažko sa pohybujúcich a mamičky s kočíkmi sú prakticky nepoužiteľné.
Preto mnohé zapadali prachom. Lepšie povedané, bordelom a zvyškami po asociáloch, ktorí v nich našli dočasné útočisko.
„Niektoré podchody boli uzavreté, pretože boli málo využívané a ich údržba by vyšla draho,“ vraví Királyová.
„Dobré je, ak sa nám podarí priestor prenajať na nejakú prevádzku. Nájomníci tak podchod udržiavajú a v prípade potreby je možné sa vrátiť k pôvodnej funkcii. Ešte lepšie by bolo, ak by okrem prevádzky v podchode bol aj priestor pre prechod peších. Čo je ale ťažké, pretože podchody sú dosť úzke.“
Jedlo ani textil nie. Ide alkohol
Podnikatelia objavili priestory podchodov zhruba pred 20 rokmi. Výšku nájmu v jednotlivých podchodoch stanovuje znalecký posudok. Napríklad nájom v prenajatom podchode na KVP je 182,57 eura mesačne.
Ich netradičné priestory majú svoje výhody aj nevýhody. K výhodám patrí napríklad cena.
„Nájom je určite nižší, ako by som mala v klasickej budove. Obchody zatiaľ idú,“ vraví pani Katka, ktorá už rok prevádzkuje bar na Jazere.
„Na začiatku sú nákladné hlavne opravy. Musíte podchod zatepliť, urobiť vetranie, opraviť zatekanie, kanalizáciu, vyhnať potkany a myši. Predtým som bola vedľa v podchode s hamburgermi, ale to nešlo až tak. Je to sezónna záležitosť, hlavne na leto. Potom som v podchode predávala textil, ale ten tiež veľmi nešiel, lebo Číňania mali vždy lacnejší tovar. Ale bar ide, lebo ľudia pijú stále.“
Postupne opravujú
Málo využívané podchody dalo mesto časom uzamknúť. Ich údržba by vyšla draho.
„Ročné finančné náklady na bežné čistenie všetkých podchodov sú zhruba 10–tisíc eur,“ odpovedá hovorkyňa mesta Martina Urik Viktorínová. O likvidácii, čiže zasypaní podchodov, však mesto neuvažuje.
„Mohli by byť ešte využívané. Napríklad teraz ľudia nepodchádzajú Slaneckú cestu Nad jazerom. Ale keď bude štvorprúdová, ako sa uvažuje, potom ten podchod bude mať zmysel. Možno sa aj rozšíri a pridajú sa zariadenia pre bezbariérových,“ vraví Királyová.
Podchody na silných peších ťahoch sú podľa možností udržiavané. „Od roku 2003 sa každoročne urobila generálna oprava jedného podchodu pod Triedou L. Svobodu na Furči. Rekonštruovaný bude aj podchod na KVP pri Iskre.“
Umelecké stánky?
V čase majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v Košiciach bol tematicky namaľovaný podchod pri Steel Aréne. Aj myšlienka umeleckých podchodov tu už bola.
„Pokiaľ by sa kultúrne využívali blízke výmenníky, podchod na Krosnianskej by tiež slúžil tomuto účelu. Ale tento zámer nebol zrealizovaný, lebo jeden z výmenníkov je ešte funkčný,“ spomína Petronela Királyová.
Podchody nebudú využívané ani v rámci projektu Európskeho hlavného mesta kultúry.
Funkčných je päť podchodov
Mesto Košice vlastní podchody na výmere 1175 metrov štvorcových.
Funkčných je päť: na Triede L. Svobodu (štyri z nich sú na noc zamykané), dva na Krosnianskej, dva na Triede KVP, po jednom na Fábryho a Moldavskej ulici.
Jeden podchod na Triede KVP je prenajatý na podnikanie.
Uzavreté sú dva podchody na Zupkovej a po jednom na Južnej triede a na križovatke Krosnianskej so Zupkovou. l Podchod pri Katastrálnom úrade vlastnili Závody ťažkého strojárstva. Dnes sa k nemu nik nehlási.
Dopravný podnik mesta Košice má v správe päť podchodov. Všetky sú na sídlisku Nad jazerom. Polovica z nich (päť vstupov z desiatich) je prenajatá.
lnk
Vnútro podchodu na KVP prerobené na bar. Vynášajú hlavne automaty.
Bar z oboch strán podchodu. Tento je na Triede KVP.
Podchod pri katastri. V zime sú zasnežené, keď je teplo, zaplavené vodou.
Podchod na Južnej triede. Chodci ho využiť nemôžu.
Architektka Petronela Királyová podchody ešte nezavrhuje. Foto k článku: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári