KOŠICE. Bol prevod vyše siedmich miliónov eur z majetku nebankového subjektu SaS Slovensko jeho konkurznou správkyňou na firmu, v ktorej potom peniaze nenávratne zmizli, tunelovaním alebo nie?
Odpoveď na túto otázku zatiaľ Okresný súd Košice I hľadať nebude. Obžalobu z trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku na Kristínu Rigovú po roku od jej podania vrátil špeciálnej prokuratúre.
Dôvodom na odmietnutie obžaloby sú podľa súdu „závažné procesné chyby“ vyšetrovania.
Tie majú spočívať v porušení vyhlášky o tvorbe vyšetrovacieho spisu, ktorá policajtom určuje, ako majú číslovať listy, overovať rovnopisy či zoraďovať zväzky spisu.
Sudca: Chýbajú listiny
„O zmluve o správe finančných prostriedkov sa súd môže len domnievať, že je súčasťou vyšetrovacieho spisu. Návrh na vyhlásenie konkurzu SaS Slovensko v ňom chýba,“ povedal sudca Milan Husťák.
Rozhodnutie okresného súdu preskúma krajský súd na základe sťažnosti prokurátorky Márie Trstenskej.
„Prípravné konanie prebehlo v súlade so zákonom,“ tvrdila na zasadnutí súdu.
Podľa záverov vyšetrovania Rigová uzavrela zmluvu s CI Holding, ktorý obchodoval s cennými papiermi. Na firmu previedla peniaze, ktoré ako správca konkurzu získala speňažovaním majetku SaS.
„Obvinená neoprávnene disponovala s finančnými prostriedkami, ktoré vymohla ako správkyňa... Namiesto toho, aby ich nechala v SaS Slovensko, ich previedla na spoločnosť, ktorá skrachovala,“ povedala hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Andrea Predajňová.
Rigová odmieta, že spáchala trestný čin. Počas vyšetrovania sa bránila, že zákon o konkurze v tom čase nezakazoval previesť výťažok z konkurzu na účet súkromnej firmy.
V CI Holding zmizol takmer všetok majetok SaS, z ktorého sa mali vyplácať jej klienti. V konkurze boli priznané pohľadávky 5141 ľuďom v celkovej výške takmer 21 miliónov eur.
O vklady prišli dvakrát
V trestnom konaní vedenom proti Rigovej nie sú poškodenou stranou títo ľudia, ale súčasný konkurzný správca SaS Slovensko Juraj Gavalčin.
„Podľa našich informácii je celý holding nemajetný... Pretože nie je čo vymôcť, s najväčšou pravdepodobnosťou k uspokojeniu veriteľov nedôjde vôbec,“ povedal denníku Korzár v roku 2011, kedy nastúpil do funkcie.
Vtedy odhadoval, že ak by financie zostali na účte SaS, klienti mohli dostať 10 až 15 percent zo svojich pohľadávok. Napríklad najväčšia nebanka Horizont vyplácala poškodeným 4,5 percenta.
Majiteľa oslobodili
Rovnaký sudca, ktorý teraz neprijal obžalobu na Rigovú, oslobodil v minulom roku Miroslava Soboľa, majiteľa SaS Slovensko.
Bol obžalovaný, že predtým, ako podal na seba návrh na konkurz, poškodil jednu časť veriteľov, keď druhej časti, vrátane svojich zamestnancov, vyplatil vklady v celkovej sume vyše 120 miliónov korún.
Soboľ nikdy nebol obvinený z podvodu na klientoch, za ktorý skončili vo väzení majitelia väčšiny nebankových subjektov.
Na rozdiel od nich držal výnosy v reálnych hraniciach a vklady ľudí zhodnocoval viacerými podnikateľskými aktivitami, najmä poskytovaním pôžičiek cez sieť záložní.
SaS Slovensko strhla v roku 2002 lavína krachov nebankových subjektov, ktorú spustil pád Horizontu a BMG Vladimíra Fruniho, keď neodolala invázii klientov požadujúcich okamžité vyplatenie peňazí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári