MOLDAVA NAD BODVOU. Od posledného prieskumu životnej úrovne Rómov v rokoch 2003 a 2004 sa napriek masívnemu prílevu peňazí od Európskej únie nič zásadné nezmenilo, hovorí Zeljko Jovanovič z Nadácie otvorenej spoločnosti.
V Moldave nad Bodvou a Bruseli, ktoré spojil telemost, sa v piatok konala konferencia na tému, čo priniesol dvojročný projekt Európskej komisie zameraný na začlenenie Rómov do spoločnosti.
Za okrúhlymi stolmi sedeli europoslanci, zástupcovia Svetovej banky, samospráv aj mimovládnych organizácií. Zaznievali predovšetkým kritické hlasy.
Chýbal splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák z OĽaNO.
„Bol som na rokovaní parlamentu, mal som dôležité rokovania, takže som musel ostať v Bratislave,“ povedal. Dvom pracovníkom jeho úradu údajne zahatala cestu autom snehová kalamita.
Neriešia problémy
Diskutujúci vidia problém najmä v neefektívnom využívaní peňazí od Únie. K Rómom sa často nedostanú.
„Mali by sa zásadne zmeniť kritériá na získanie finančnej podpory. Projekty by nemali byť inovatívne za každú cenu, ale mali by riešiť konkrétny problém,“ myslí si Andrey Ivanov z United Nations Development Programme.
Posudzovať by sa mali len podľa výsledkov, a nie podľa peňazí, ktoré do nich išli.
„Len dôslednou kontrolou sa dá predísť tomu, aby sa verejné zdroje nezneužívali,“ pripojil sa Daniel Skobla.
Prax ukázala, že niektoré projekty prinášajú efekt. Napríklad komunitné centrum v Moldave nad Bodvou výrazne prispieva k zlepšeniu prospechu rómskych detí.
„Deti, ktoré k nám chodia, neprepadávajú, tým majú aj väčšiu šancu uspieť,“ povedala Irma Horváthová z neziskovej organizácie ETP Slovensko. Centrá by podľa nej mali byť v každej osade.
Účastníci sa zhodli, že investovať treba najmä do predškolskej výchovy. Kapacity škôlok sú však nedostatočné, problémy sú s ich financovaním aj s dostupnosťou.
„Predškolská výchova rómskych detí by mala byť povinná, škôlky by mali fungovať priamo v osadách,“ tvrdí terénny sociálny pracovník Oto Horváth.
„Často máme problém zaplatiť schopných Rómov, ktorí dokážu pracovať s vlastnou komunitou a dosahujú aj dobré výsledky. Strácajú motiváciu. Škoda takých ľudí,“ povedala prednostka Mestského úradu v Moldave nad Bodvou Eva Paulínska.
Myslí si, že projekty nezohľadňujú možnosti samospráv, nenadväzujú na seba, sú nesystematické.
V Európe je to podobné
Zasadačku v Moldave nad Bodvou ozvláštnili portréty Rómov fotografa Šymona Klimana. Účastníkom zo Slovenska, Česka, Maďarska, Chorvátska, Srbska, Albánska a Španielska sa predstavili aj muzikanti z miestneho Divadla z chatrče.
V Európe žije podľa odhadov šesť až dvanásť miliónov Rómov. Väčšina nemá vzdelanie, sú bez práce, aj keď ju majú, žijú v katastrofálnych podmienkach, čo sa prejavuje chorobami. Do roku 2050 vzrastie počet rómskeho obyvateľstva na dvojnásobok, hovorí štúdia UNDP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári